Nakupljanje viška vode u tijelu može dovesti do raznih nepovoljnih simptoma, uključujući otečene zglobove, neočekivano povećanje tjelesne težine i neodoljiv osjećaj pospanosti. Ako se osjećate tromo, napuhnuto ili primijetite upalu u zglobovima i prstima bez ikakvih promjena u vašoj prehrani ili rutini vježbanja, moguće je da se borite s ovim određenim problemom.

Manifestacije zadržavanja tekućine u tijelu uključuju otečene zglobove i prste, koji se često javljaju u donjim ekstremitetima. Osim toga, može doći do neobjašnjivog povećanja tjelesne težine, bez veze s bilo kakvim promjenama u prehrambenim navikama ili navikama vježbanja. Letargiju karakterizira stanje umora i primjetan nedostatak energije.

Zadržavanje vode u tijelu može se pripisati raznim čimbenicima, uključujući moderan način života i neuravnoteženu prehranu. Konzumacija teške i nezdrave hrane, osobito one koja je pretjerano začinjena, masna ili suha, uz nedostatak tjelesne aktivnosti, može pogoršati ovaj problem.

  • Strategije uklanjanja vode iz tijela uključuju izmjene u prehrani. Preporuča se ograničiti konzumaciju prerađene hrane, rafiniranog šećera i bijelog brašna jer oni mogu pridonijeti zadržavanju vode. Suprotno tome, povećanje unosa tekućine, posebice vode, može pomoći u eliminaciji viška tekućine iz tijela.

Održavanje odgovarajuće ravnoteže tekućine u tijelu oslanja se na konzumaciju hrane koja je bogata kalijem i magnezijem. Uključite zeleno lisnato povrće, avokado, bademe i grah u svoju prehranu kako biste osigurali adekvatan unos ovih esencijalnih minerala.

Redovita tjelesna aktivnost u trajanju od najmanje 30 minuta svaki dan može imati značajan utjecaj na smanjenje zadržavanja vode. Promicanjem cirkulacije, tjelovježba pomaže tijelu u eliminaciji viška tekućine putem znojenja i mokrenja.

Postoji nekoliko prirodnih diuretika koji mogu pomoći u uklanjanju viška vode iz tijela. Čajevi poput zelenog čaja, čaja od peršina i čaja od maslačka imaju diuretička svojstva. Osim toga, umjerena konzumacija kave također može djelovati kao diuretik.

Za rješavanje problema natečenih stopala dostupni su različiti tretmani. Jedan takav tretman su kupke za stopala, koje mogu biti vrlo učinkovite. Na primjer, možete napraviti kupku za stopala koristeći ocat i sodu bikarbonu. Jednostavno napunite zdjelu vodom i umiješajte jednu šalicu jabučnog octa. Potopite stopala u ovu smjesu otprilike 15 minuta, a nakon toga ih nježno osušite papirnatim ručnicima.

Napunite posebnu posudu vodom i dodajte 4-5 žlica sode bikarbone, pazeći da se potpuno otopi. Potopite stopala još jednom na 15 minuta prije nego što ih nastavite sušiti.

Refleksoterapija

Praksa refleksologije stopala ima potencijal poboljšati protok krvi i ublažiti otekline.

Za uklanjanje viška vode iz želuca preporuča se pridržavati se regulirane prehrane koja isključuje prerađenu hranu i uključuje veći unos voća i povrća bogatog kalijem. Osim toga, redovito bavljenje tjelesnom aktivnošću pomaže u balansiranju razine tekućine u tijelu.
Pijenje čaja od maslačka, čaja od rastavice, kao i crnog i zelenog čaja može pomoći u smanjenju nadutosti želuca izbacivanjem viška vode.

  • Iskustvo nelagode zbog zadržavanja vode i njegovog utjecaja na svakodnevni život može biti obeshrabrujuće, ali postoje učinkoviti načini za rješavanje ovog problema kroz kombinaciju odgovarajućeg izbora prehrane, dosljedne tjelovježbe i uključivanja prirodnih diuretika. Pridržavajući se ovih preporuka, možete doživjeti obnovljeni osjećaj vitalnosti i blagostanja, ublažavajući uobičajene simptome poput nadutosti, povećane težine i umora.