Želite utažiti svoju glad uz pridržavanje temeljnih prehrambenih smjernica. Evo nekoliko prijedloga za pripremu obroka koji će ugušiti vaš apetit bez pribjegavanja nezdravim opcijama kao što su obrađene grickalice ili brza hrana.

Frape

Dok većina pića ne pruža isti osjećaj sitosti kao hrana, frape se ističe kao iznimka zbog visokog udjela zraka. Bogatstvo napitka povećava se snažnijim miješanjem. Istraživanje je pokazalo da su muškarci koji su frape miksali punih pet minuta unijeli približno 100 kalorija manje tijekom ručka u usporedbi s onima koji su ga miksali samo jednu minutu, bez obzira na vrstu frapea koju su koristili.

Kuhani krumpir u vodi

U usporedbi s raznim namirnicama poput voća, odrezaka, graha i ribe, krumpir je najzasitniji, uglavnom zbog visokog sadržaja vlakana. Važno je zadržati kožu jer ona sadrži većinu hranjivih tvari. Umjesto pretjeranog maslaca ili vrhnja, razmislite o korištenju umaka od rajčice ili grčkog jogurta kako biste obogatili svoj kuhani krumpir.

Voće kao što su jabuke i kruške

Jabuke i kruške, za razliku od mnogih drugih vrsta voća, posjeduju jedinstvenu vrstu vlakana koja učinkovito usporavaju probavu, pridonoseći osjećaju sitosti. Nadalje, nedavna studija koju je proveo Harvard pokazuje da konzumacija samo jedne jabuke ili kruške dnevno može pomoći u mršavljenju učinkovitije od bilo kojeg drugog voća.

Jaja s povrćem

Nema jednostavnijeg jela za pripremu od povrća s jajima. Prepuna proteina, jaja značajno smanjuju osjećaj gladi, a kada unesete povrće bogato vlaknima kao što su brokula ili artičoke, možete lako ostati siti satima bez potrebe za jelom.

Sjeme lana

Sjemenke lana mogu se posuti po gotovo svakom obroku, nudeći ne samo jedinstven i intrigantan okus, već i dodajući vlakna koja potiču osjećaj sitosti. Mogu se umiješati u jogurt za ukusno hrskanje ili dodati u salate. Osim toga, odlično nadopunjuju prženo povrće i mogu poslužiti kao zamjena za krušne mrvice.

Kokice

Slično kao i frapei, kokice su bogate zrakom, zauzimaju značajan prostor u želucu i sporo se probavljaju zbog visokog udjela vlakana. Uz to, oba su međuobroka niskokalorična.

Zobena kaša

Samo pola šalice opranih žitarica osigurava otprilike jednu trećinu naših dnevnih potreba za vlaknima. Kada ta zrna uđu u želudac, pretvaraju se u gustu tekuću tvar koja usporava probavni proces. U kombinaciji s mlijekom zauzimaju još više volumena pa su još zasitniji.

BONUS TEKST

Od davnina su ljekovita svojstva češnjaka prepoznata kao učinkovit prirodni lijek u borbi protiv virusa i prehlada. Osobito ga je važno uvrstiti u svoju svakodnevicu tijekom zimskih mjeseci kada vladaju virusne infekcije.

Opće je poznato da se naš imunološki sustav oslanja na sposobnost tijela da se obrani od utjecaja vanjskih elemenata kako bi se zaštitio od bolesti. Češnjak (Allium sativum) je moćan saveznik u tom pogledu. Češnjak, zeljasta biljka s podzemnom lukovicom i stabljikom visokom do jednog metra, pruža pravu zaštitu. Srećom, češnjak je u našim krajevima lako dostupan za konzumaciju tijekom cijele godine.

Opsežna znanstvena analiza potvrdila je da se češnjak sastoji od približno 200 moćnih spojeva, uglavnom koncentriranih u lukovici, iako se cvijet, stabljika i lišće također koriste u kulinarstvu. Češnjak se može pohvaliti bogatstvom esencijalnih nutrijenata, uključujući adenozin, alicin, aminokiseline, dijetalna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezo, enzime, vitalna ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor, i fosfora. Ovaj svestrani sastojak može se konzumirati i sirov i kuhan, a služi kao divan dodatak raznim jelima, a ujedno djeluje i kao prirodni konzervans za sprječavanje kvarenja hrane.

  • Stoljećima u prošlosti, Kinezi su češnjak koristili kao temelj za brojne ljekovite pripravke. Unutar naše tradicionalne prakse liječenja, češnjak ima cijenjeni status univerzalnog lijeka za mnoštvo bolesti.

Češnjak, svestrani sastojak, stekao je popularnost kao glavna namirnica u narodnoj kuhinji, služeći i kao jeftina opcija i kao oblik preventivne medicine. Među općom populacijom, češnjak se smatra lijekom za sve, koji ulijeva nepokolebljivo povjerenje. Tijekom povijesti, tijekom izbijanja bolesti kao što su tifus, kolera, kuga, dizenterija i gripa, češnjak se dosljedno preporučivao i koristio kao preventivno i kurativno sredstvo. Posljednjih godina razvijene su i tablete i kapsule s češnjakom za osobe koje možda ne cijene okus i miris svježeg češnjaka.