– Vjerujemo da vam se jako puno puta desilo da kupite lubenicu na pijaci, aa kada dođete kući, ona niti je slatka niti je zrela. Jednostavno, treba biti malo iskusan po tom pitanju, a danas vam donosimo par trikova kako da vas ne prevare na pijaci ili u marketu….
Kada je riječ o odabiru savršene lubenice, postoje brojne tehnike koje se mogu primijeniti. Prema izvješćima, ova posebna tehnika poznata je po svojoj dosljednoj pouzdanosti. Kada se tijekom sparnih dana suočite s obiljem lubenica, izazov leži u odabiru one najslađe iz mnoštva. Međutim, ne brinite! Postoje neke nekomplicirane tehnike koje mogu pojednostaviti vaše iskustvo kupnje. Obratite pažnju na često zanemaren aspekt lubenice koji zahtijeva vašu pažnju. Klonite se lubenica s nježnom korom i odlučite se za one koje imaju čvrstu teksturu, s posebnim naglaskom na nijansu oko stabljike.
Točka na kojoj je lubenica tijekom rasta bila spojena s listovima ukazuje na njezinu zrelost i spremnost za konzumaciju. Boja ovog područja trebala bi biti blaga nijansa žute, jer zelena nijansa sugerira da lubenica još nije potpuno zrela i da će imati okus koji više podsjeća na krastavac nego na lubenicu. Suprotno tome, ako se područje čini pretjerano žutim, to može značiti da je lubenica prezrela, zbog čega je preporučljivo izbjegavati je konzumirati. Stoga je preporučljivo uvijek birati lubenicu čija je stabljika vrlo slična nijansi maslaca.
Nadalje, posjedujemo nekoliko dodatnih tehnika za pomoć u odabiru najukusnije lubenice. Imperativ je da se održi točnost. Kada birate lubenicu, najbolje je kloniti se onih koje izgledaju izobličene, udubljene ili općenito nepravilnog izgleda. Odlučite se za lubenicu bez ikakvih mrlja ili znakova oštećenja. Provjerite težinu. Kada uspoređujemo više lubenica jednake veličine, važno je napomenuti da će zrela lubenica biti znatno teža od nezrele. Ova dodatna težina služi kao pouzdan pokazatelj visokog sadržaja vode i izvrsnog okusa lubenice.
- Kako bi kupnja bila zadovoljavajuća, preporuča se odabrati lubenicu najveće težine među onima koje se razmatraju. Lagano ga tapnite. Ovaj je trik vrlo cijenjen među ljubiteljima lubenica. Lupkanjem po kori i pažljivim slušanjem zvuka koji nastaje može se odrediti zrelost lubenice. Rezonantan, šuplji zvuk ukazuje da je lubenica savršeno zrela i spremna za uživanje. Tijekom ljeta lubenice su vrlo tražene zbog visokog sadržaja vode, što ih čini izvrsnim izborom za gašenje žeđi i održavanje hidratacije. Kako bi se osiguralo optimalno vrijeme berbe, ključno je pažljivo pratiti biljku lubenice radi nepogrešivih pokazatelja koji označavaju idealan trenutak za branje ploda. Bezukusno, blijedo meso nezrelog voća nema sočnost.
S druge strane, prezreli plodovi dobivaju brašnastu teksturu i počinju propadati. Vrijeme potrebno da lubenice prijeđu od sadnje do berbe obično se kreće od 75 do 95 dana. Međutim, kada se sjeme inicijalno sije, obično je potrebno oko 100 dana da se proces završi. Trajanje ovog razdoblja ovisi o specifičnoj sorti lubenice i uvjetima u kojima se uzgaja. Kako bismo ubrzali proces sazrijevanja, uklanjamo gornji dio biljke, potičući rast bočnih izdanaka koji daju veće plodove. Kada se stavi na tlo, jedna strana lubenice zadržava svjetliju ili bijelu nijansu.
Kako bismo osigurali ravnomjerno dozrijevanje, možemo ih povremeno malo rotirati. Kako biste izbjegli prerano odvajanje plodova, preporučljivo je ne okretati ih na silu. Kako bi se spriječio njihov izravan dodir s tlom i propadanje, uobičajena je praksa da se ispod njih postave komadi daske ili stiropora. Tijekom završne faze procesa zrenja dolazi do prekida navodnjavanja. Ovo namjerno zadržavanje vode osigurava da lubenice ne postanu pretjerano vodene, što rezultira višim sadržajem šećera i izraženijim, ugodnijim okusom. Što ukazuje na njezinu zrelost?
Bež nijansa koja prekriva bijeli ili svijetli dio na tlu to otkriva. Kako se biljka širi, početni pokazatelj zrelosti je sušenje vitica u blizini ploda. Peteljka zrele lubenice počinje se sušiti, a na površini kore stvara se bjelkasti prah nalik vosku ili pepelu. Kada lubenica dosegne vrhunac zrelosti, vanjska kora postaje glatka, za razliku od grube teksture nezrelog voća.
Laganim struganjem kore noktom utvrđujemo zrelost. Nadalje, kada prstom lupkamo po površini kore, emitiraju se jasni zvukovi koji variraju ovisno o stupnju zrelosti. Zvuk koji proizvodi potpuno zrela lubenica je dubok i rezonantan, a postaje sve izraženiji kako ona nastavlja sazrijevati. Nakon skupljanja zrelih plodova, potrebno je krpom ukloniti svu prljavštinu ili ostatke. Trajanje skladištenja voća uvelike ovisi o okolnom okruženju i može trajati više tjedana. Za optimalno očuvanje preporuča se voće ohladiti i konzumirati u najkraćem roku.