Bol u leđima za mnoge je sve veći problem. Najveća zabluda kod bolova u leđima je odmor, ali s druge strane tijelo treba aktivirati. Odmaranje s bolovima u leđima dopušteno je najviše 48 sati, sve iznad toga može djelovati kao negativan brojač.
Depresija može nastupiti ako mišići sjede, kao i atrofija samih mišića, pa čak i zgrušavanje krvi u venama nogu. Dakle, prije svega, redovito kretanje je ono na što morate obratiti pozornost. Osim kretanja, u rješavanju boli pomoći će i oblozi. Kod bolova u leđima najučinkovitija su ova tri obloga:
1. Obloga od gline
Glina je vrlo bogata mineralnim solima i spomenutim elementima kao što su aluminij, kalij i natrij te željezom, bakrom, srebrom, olovom i magnezijem i zato je liječnici preporučuju.
Za oblog zamijesiti kao kruh s octom i malo vode. Dodajte malo mljevene ili sitno natrgane koprive. Sve treba staviti u najlon, mada bi mogla i krpa. U prvom redu, bolno mjesto se premaže maslinovim uljem. Nakon toga se stavlja pripremljeni oblog. To treba činiti sedam dana zaredom; tada će bol potpuno prestati.
2. Obloga od rena i komovice
Oblog od hrena i komovice: 10 grama svježe naribanog hrena prelije se sa pola litre komovice. Čuvati u zatvorenoj staklenci 24 sata; nakon čega je lijek spreman. Također sedam dana za redom namažite pamučnu krpu u ovaj pripravak na bolno mjesto.
3. Obloga od ruzmarina
Sastojci:
300 g suhih iglica ružmarina
100 g lišća mladog oraha
litra rakije
Iglice ružmarina stavite u staklenku i dodajte nasjeckane listove oraha. Prelijte ga domaćom rakijom. Staklenku dobro zatvorite i stavite na toplo mjesto mjesec dana uz svakodnevno miješanje. Nakon što to vrijeme prođe, dobivenu tinkturu procijedite i koristite za masiranje bolnih mjesta na leđima.
BONUS TEKST
Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.
Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.
U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.
Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.
- Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.
Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.