Specijalist objašnjava koliko se kuhana jaja mogu sigurno čuvati prije nego što predstavljaju rizik za zdravlje.

Kuhana jaja ne samo da su hranjiva i ukusna, već služe i kao praktična opcija za pripremu jela jer se u hladnjaku mogu čuvati nekoliko dana. Ipak, postavlja se pitanje koliko dugo se mogu sigurno čuvati na taj način.

Kuhana jaja imaju izrazito kratak rok trajanja, znatno kraći od svježih jaja, i doista se mogu pokvariti. Razlog tome leži u procesu kuhanja kojim se skida zaštitni vanjski sloj ljuske, ostavljajući jaje izloženo zraku, bakterijama i raznim zagađivačima koji potencijalno mogu ugroziti naše zdravlje.

Koliko se kuvana jaja mogu čuvati u frižideru, na RTS-u je govorila stručnjakinja Ana Kalušević.

  • Prema Kaluševićevim riječima, idealan rok za konzumaciju jaja je sedam dana nakon Uskrsa, a ako se čuvaju u hladnjaku, preporuča se 5-7 dana. Međutim, uobičajeno je da zdjelice s jajima dulje vrijeme stoje na sobnoj temperaturi, što znatno skraćuje njihov rok trajanja. Stoga je najbolje ukloniti onoliko jaja koliko je potrebno za obiteljsku upotrebu. Kad su djeca u blizini, više se jajašaca obično razbije, a ova oštećena jajašca imaju čak i kraći životni vijek, što ih čini nepraktičnim da izdrže tjedan dana. Umjesto toga, treba ih potrošiti u roku od 2 do najviše 3 dana. Preporuka je da jaja izvadite za obroke, a ostatak držite u hladnjaku ili barem na vrlo hladnom mjestu.

Nepogrešiv pokazatelj pokvarenih jaja je njihov miris. Ako osjetite neugodan miris sličan sumporu koji dolazi iz kuhanih jaja, odmah ih se bacite.

BONUS TEKST

Od davnina su ljekovita svojstva češnjaka prepoznata kao učinkovit prirodni lijek u borbi protiv virusa i prehlada. Osobito ga je važno uvrstiti u svoju svakodnevicu tijekom zimskih mjeseci kada vladaju virusne infekcije.

Opće je poznato da se naš imunološki sustav oslanja na sposobnost tijela da se obrani od utjecaja vanjskih elemenata kako bi se zaštitio od bolesti. Češnjak (Allium sativum) je moćan saveznik u tom pogledu. Češnjak, zeljasta biljka s podzemnom lukovicom i stabljikom visokom do jednog metra, pruža pravu zaštitu. Srećom, češnjak je u našim krajevima lako dostupan za konzumaciju tijekom cijele godine.

  • Opsežna znanstvena analiza potvrdila je da se češnjak sastoji od približno 200 moćnih spojeva, uglavnom koncentriranih u lukovici, iako se cvijet, stabljika i lišće također koriste u kulinarstvu. Češnjak se može pohvaliti bogatstvom esencijalnih nutrijenata, uključujući adenozin, alicin, aminokiseline, dijetalna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezo, enzime, vitalna ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor, i fosfora. Ovaj svestrani sastojak može se konzumirati i sirov i kuhan, a služi kao divan dodatak raznim jelima, a ujedno djeluje i kao prirodni konzervans za sprječavanje kvarenja hrane.

Stoljećima u prošlosti, Kinezi su češnjak koristili kao temelj za brojne ljekovite pripravke. Unutar naše tradicionalne prakse liječenja, češnjak ima cijenjeni status univerzalnog lijeka za mnoštvo bolesti.

Češnjak, svestrani sastojak, stekao je popularnost kao glavna namirnica u narodnoj kuhinji, služeći i kao jeftina opcija i kao oblik preventivne medicine. Među općom populacijom, češnjak se smatra lijekom za sve, koji ulijeva nepokolebljivo povjerenje. Tijekom povijesti, tijekom izbijanja bolesti kao što su tifus, kolera, kuga, dizenterija i gripa, češnjak se dosljedno preporučivao i koristio kao preventivno i kurativno sredstvo. Posljednjih godina razvijene su i tablete i kapsule s češnjakom za osobe koje možda ne cijene okus i miris svježeg češnjaka.