Neki vjeruju da su mačke bolja opcija za kućne ljubimce jer ih se može ostaviti same dulje vrijeme u usporedbi s psima. Ipak, postavlja se pitanje je li ova tvrdnja doista točna.

Kada su osnovne potrebe mačke zadovoljene, može se ostaviti sama kod kuće na ograničeno vrijeme. Duljina vremena u kojem se mačka može ostaviti sama ovisi o nekoliko elemenata, prije svega o dobi mačke i njenom cjelokupnom zdravstvenom stanju, kako psihičkom tako i fizičkom. Osim toga, značajnu ulogu igra temperament mačke i kvaliteta okoline u kojoj je ostavljena sama.

 

Što uzrokuje da se određene mačke češu češće od drugih?

Zdrava odrasla mačka može se ostaviti sama kod kuće u razdoblju od 24 do 48 sati, pod uvjetom da se pobrine za njezinu udobnost i normalne potrebe. To podrazumijeva dovoljno hrane, svježe vode i čistih kutija za otpatke. Osim toga, igračke i okruženje koje potiče njezinu znatiželju mogu pomoći u sprječavanju dosade.

  • Kakvi su mačići u usporedbi? Situacija s mačićima je izrazito drugačija. Štenci trebaju dosta pažnje, socijalizacije i prehrane do navršenih četiri mjeseca, a savjetuje se da ih se ne ostavlja same dulje od nekoliko sati. Za štence starije od šest mjeseci, oni pokazuju nešto više neovisnosti; međutim, ipak se predlaže da ih se ne ostavlja bez nadzora dulje od 8 do 12 sati.

 

Što treba uzeti u obzir kod starijih mačaka? Oni su također dio delikatnije kategorije. Mačke koje su starije ili imaju zdravstvenih problema zahtijevaju pomnije promatranje, pojačane lijekove i specijaliziranu njegu. Stoga se savjetuje da ih nadzirete svakih nekoliko sati ili dogovorite da netko drugi to učini ako niste u mogućnosti.

Prema citymagazinu, kada ostane sama kod kuće, mačka bi trebala imati dovoljno hrane i vode, zajedno s igračkama koje je mogu zabaviti. Osim toga, ključno je imati čistu kutiju za otpatke, a pružanje pogleda izvana može pomoći u ublažavanju dosade.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

  • Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.