– Njemačka je definitivno obećana zemlja, mada i kod njih u posljednjih par godina i nije toliko idealna situacija. Naime, inflacija utiče i na ovoga evropskoga giganta, a mi danas govorimo koliko je zapravo isplativo živjeti u Njemačkoj u današnje vrijeme, i koliko vam je zapravo potrebno na mjesečnoj razini….

U posljednje vrijeme sve je akutnije pitanje preseljenja u Njemačku ili bilo koju drugu razvijenu europsku zemlju. Jedna grupa je za odlazak i odlazak sam, dok je druga grupa žestoko protiv te ideje i vjeruje da nema mjesta kao što je dom. Jedna je Beograđanka prošle godine otišla u Njemačku nadajući se boljem životu i vrlo slikovito opisala kakav je to život “s druge strane”. Milicia je zadovoljna dosadašnjim radom u bolnici u blizini Dusseldorfa. Dobiva 2000 eura i ima sasvim dovoljno slobodnog vremena, ponekad joj se čini da ga ima previše. Sada je bila na odsustvu za rad sedam dana. Radni tjedan traje 40 sati, što je imala prilike shvatiti iz dosadašnjeg iskustva u Beogradu.

  • Milica je zadovoljna zbog vrlo dobrih uvjeta rada i zadovoljavajuće plaće. Štoviše, ona cijeni svaki od tih dodatnih aspekata – kada netko treba biti u noćnim smjenama, praznicima ili na bolovanju – u punoj vrijednosti. Ako je bolovanje dulje od četiri tjedna, zaposlenici dobivaju 80 posto plaće. Ali to se kasnije dodjeljuje za lijekove i njegu i onima koji su stvarno bolesni. Srpske cene su skoro iste kao naše. Prema njezinoj izjavi, trudnica ima pravo na punu plaću za cijelo vrijeme dopusta ili na dopust od tri godine nakon rođenja svakog djeteta.

Što se dnevnih troškova tiče, cijene u trgovinama su gotovo iste kao u Srbiji. Iako neki artikli mogu biti malo skuplji, dok su drugi jeftiniji, u prosjeku se to izjednačava. Dodatni troškovi mogu biti veći, ali to ovisi o određenoj lokaciji. Neposredna blizina velikih gradova izravno napuhuje račun. Stan od pedeset kvadrata, sa svim uključenim osim struje, osobno plaćam 490 eura. Iznosi 50 eura mjesečno za struju. Nakon toga, ako tijekom cijele godine potrošim manje od procijenjenog, tada mi se vraća višak koji sam ranije platio kao pretplatu.

Inače, ako idem iznad procijenjenog onda moram nadoknaditi razliku. Na pitanje je li bolje otići ili ostati pitanje je koje može odgovoriti samo putnik s oba svijeta. Ali nemojmo zaboraviti da oba imaju svoje prednosti i nedostatke. S jedne strane, usvajanje “njemačkog eura” može pomoći u kvalitetnijem životu; s druge strane, biti bez vlastitog doma, kvarta, grada i dragih osoba može donijeti i tugu i šupljinu.