Kuhinjska sol može se koristiti kao prva pomoć za uklanjanje krpelja s tijela. U nastavku ću navesti razne tehnike za sigurno uklanjanje krpelja s tijela.
Predložene su različite metode za uklanjanje krpelja, uključujući nanošenje suncokretovog ulja, korištenje sapuna za trljanje zahvaćenog područja i korištenje pincete za izvlačenje krpelja. Ipak, ne preporuča se mjesto ugriza mazati acetonom. Slučajno smo naletjeli na jednostavnu i učinkovitu metodu uklanjanja krpelja. Da biste uklonili krpelja, pospite sitnom soli područje na kojem je pričvršćen i stavite mokri komad vate na vrh.
Krpelju obično treba oko 20-30 minuta, a možda i manje, da prirodno izađe na površinu tijela.
Nakon što završite, jednostavno ga stavite u spremnik i odnesite u laboratorij na analizu, gdje se može utvrditi prenosi li krpelj poliomijelitis ili encefalitis (na temelju statističkih podataka koji sugeriraju da bi 1 od 10 krpelja mogao biti zaražen).
U slučaju da prije odlaska u prirodu nemate pri ruci sredstvo protiv krpelja i komaraca, imate mogućnost izraditi svoje.
Za pripremu smjese pomiješajte 25 grama klinčića s 200 mililitara kipuće vode i ostavite da kuha oko 15 minuta. Kad se ohladi, dodajte 2 žlice alkohola u smjesu.
Prije odlaska nanesite ovu otopinu na sebe i svog ljubimca. Prema autorici, ona je uspjela izbjeći donošenje krpelja iz šume u posljednjem desetljeću, osiguravajući sigurnost i sebe i svog psećeg prijatelja.
U slučaju da ste u stisci s vremenom i ne možete sami napraviti ovu mješavinu, alternativna opcija je korištenje komercijalno dostupnog ulja klinčića. Razrijedite nekoliko kapi ulja u vodi, otprilike jednu litru, kako biste dobili otopinu koja je jednako učinkovita. Miris klinčića je toliko jak da ga čak ni komarci ne podnose.
Ako nemate samopouzdanja da samostalno uklonite krpelja, poželjno je potražiti stručnu liječničku pomoć.
BONUS TEKST
Od davnina su ljekovita svojstva češnjaka prepoznata kao učinkovit prirodni lijek u borbi protiv virusa i prehlada. Osobito ga je važno uvrstiti u svoju svakodnevicu tijekom zimskih mjeseci kada vladaju virusne infekcije.
Opće je poznato da se naš imunološki sustav oslanja na sposobnost tijela da se obrani od utjecaja vanjskih elemenata kako bi se zaštitio od bolesti. Češnjak (Allium sativum) je moćan saveznik u tom pogledu. Češnjak, zeljasta biljka s podzemnom lukovicom i stabljikom visokom do jednog metra, pruža pravu zaštitu. Srećom, češnjak je u našim krajevima lako dostupan za konzumaciju tijekom cijele godine.
Opsežna znanstvena analiza potvrdila je da se češnjak sastoji od približno 200 moćnih spojeva, uglavnom koncentriranih u lukovici, iako se cvijet, stabljika i lišće također koriste u kulinarstvu. Češnjak se može pohvaliti bogatstvom esencijalnih nutrijenata, uključujući adenozin, alicin, aminokiseline, dijetalna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezo, enzime, vitalna ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor, i fosfora. Ovaj svestrani sastojak može se konzumirati i sirov i kuhan, a služi kao divan dodatak raznim jelima, a ujedno djeluje i kao prirodni konzervans za sprječavanje kvarenja hrane.
- Stoljećima u prošlosti, Kinezi su češnjak koristili kao temelj za brojne ljekovite pripravke. Unutar naše tradicionalne prakse liječenja, češnjak ima cijenjeni status univerzalnog lijeka za mnoštvo bolesti.
Češnjak, svestrani sastojak, stekao je popularnost kao glavna namirnica u narodnoj kuhinji, služeći i kao jeftina opcija i kao oblik preventivne medicine. Među općom populacijom, češnjak se smatra lijekom za sve, koji ulijeva nepokolebljivo povjerenje. Tijekom povijesti, tijekom izbijanja bolesti kao što su tifus, kolera, kuga, dizenterija i gripa, češnjak se dosljedno preporučivao i koristio kao preventivno i kurativno sredstvo. Posljednjih godina razvijene su i tablete i kapsule s češnjakom za osobe koje možda ne cijene okus i miris svježeg češnjaka.