Prema Reutersu, rekordno najtopliji dan koji je nedavno zabilježen u cijelom svijetu, zajedno sa sve češćom pojavom dugotrajnih toplinskih valova koji su posljedica klimatskih promjena, doveo je do promijenjenih učinaka lijekova na pacijente.Prirodna reakcija tijela na visoke temperature, poput znojenja i protoka krvi, može biti ometena određenim lijekovima koji se obično koriste za liječenje različitih stanja, što dovodi do povećane osjetljivosti na toplinu kod pacijenata.
Ako se lijekovi, poput kapsula, sprejeva, tableta, sirupa ili bilo kojeg drugog oblika, ne čuvaju unutar određenog temperaturnog raspona, toplinski valovi mogu značajno povećati rizik od kvarenja.
Učinak lijekova povezanih s toplinom može se razlikovati ovisno o čimbenicima kao što su zdravstveno stanje osobe, doza i okolni okolišni uvjeti.
Prema riječima stručnjaka, pojedinci bi trebali potražiti smjernice od svojih pružatelja zdravstvenih usluga u vezi s mogućim izmjenama svojih doza lijekova ili rutina konzumiranja tijekom vrućeg vremena. Osim toga, prioritet bi im trebao biti hidracija, korištenje ventilatora i traženje hlada ili klimatiziranih područja za hlađenje.
Koji lijekovi povećavaju osjetljivost organizma na toplinu?
- Određeni lijekovi koji se koriste za kontrolu krvnog tlaka i zatajenja srca imaju potencijalne nuspojave koje mogu utjecati na sposobnost tijela da regulira hidrataciju i temperaturu. Inhibitori enzima koji pretvara angiotenzin (ACE), na primjer, mogu suzbiti žeđ, što dovodi do poteškoća u prepoznavanju potrebe za povećanim unosom vode i potencijalno povećava rizik od dehidracije. Blokatori kalcijevih kanala mogu poremetiti mineralnu ravnotežu, čineći tijelu veći izazov za učinkovitu regulaciju temperature. Beta blokatori, s druge strane, mogu spriječiti znojenje i spriječiti sposobnost tijela da ostane hladno. Osim toga, diuretici mogu pridonijeti dehidraciji i mineralnoj neravnoteži.
Određeni antihistaminici dostupni bez recepta mogu spriječiti sposobnost tijela da regulira temperaturu smanjenjem znojenja.
Psihotropni lijekovi imaju različite učinke na tjelesnu termoregulaciju. Dok specifični antipsihotici ometaju znojenje, određeni antidepresivi imaju suprotan učinak, potiču proizvodnju znoja i smanjuju žeđ. Osim toga, stimulansi poput amfetamina, koji se obično propisuju za poremećaj pažnje i hiperaktivnost, mogu utjecati na središnji živčani sustav i povisiti tjelesnu temperaturu.
Primjena lijekova za štitnjaču može dovesti do povećanja tjelesne temperature, poremetiti sposobnost tijela da regulira temperaturu i rezultirati prekomjernim znojenjem.
Koji su preporučeni temperaturni rasponi za sigurno čuvanje lijekova?
Na učinkovitost lijekova na recept i lijekova koji se izdaju bez recepta mogu uvelike utjecati ekstremne temperature, bilo da se radi o ekstremnoj vrućini ili ekstremnoj hladnoći.
Određeni lijekovi mogu izdržati temperature do čak 30 stupnjeva Celzijusa; međutim, općenito se preporučuje da se drže na hladnom i suhom mjestu između 15 i 25 stupnjeva Celzija, zaštićeni od izravne sunčeve svjetlosti. Točne upute o temperaturi čuvanja pojedinih lijekova potražite na web stranici proizvođača.
- Prema Amy Bachyrycz, članici farmaceutskog fakulteta na Sveučilištu New Mexico u Albuquerqueu, teško je predvidjeti u kojoj će se mjeri lijek pokvariti pod ekstremnim temperaturama zbog jedinstvenih karakteristika svakog lijeka.
Ako se lijekovi naručuju poštom, općenito se savjetuje da ih ne ostavljate u vrućim automobilima ili vrućim poštanskim sandučićima dulje vrijeme.