Odnos karakteriziran toksičnošću može se opisati kao odnos koji rezultira negativnim osjećajima nakon svake interakcije. Kao što je primijetio bračni i obiteljski terapeut Steven McGough, ova nezdrava dinamika može se dogoditi ne samo s romantičnim partnerima, već i među prijateljima. Ali kako možete identificirati takav odnos?

“Toksičnost veze ne može se pripisati samo jednom aspektu partnerstva. Bitno ju je identificirati u ključnim trenucima veze. Znakovi toga mogu se primijetiti kada su sukobi česti, komunikacija rijetka, a partneri se bore prezentirati svoje najbolje sebe”, izjavila je bračna i obiteljska terapeutkinja Kara Kays u intervjuu za Parade. Nadalje ističe da su poštovanje, razumijevanje, ljubaznost, komunikacija i partnerstvo ključne komponente za njegovanje zdravih odnosa, prenosi index.hr.

  • “Objasnila je da je pouzdan način njegovanja zdravih odnosa učenje slušanja radi razumijevanja, a ne jednostavno pripremanje za odgovaranje. Terapija, bilo da se provodi zajedno ili pojedinačno, može pomoći u razvoju komunikacije i raznih drugih vještina.

Keys i McGough identificiraju sljedeće kao pokazatelje toksičnog odnosa:

Doživljaj osjećaja nepoželjnosti dovodi do uvjeravanja samog sebe da je nedostojan ili nedostojan ljubavi. Prisutan je svaki oblik fizičke agresije. Rasprave imaju za cilj utvrditi tko se smatra “u pravu”, a tko “u krivu”. Tu su i prijetnje razdvajanjem ili razvodom. Preuzimanje odgovornosti roditelja, korištenje krivnje kao sredstva manipulacije i stavljanje cjelokupnog fokusa na vanjske čimbenike, a ne na sam odnos.

Ako primijetite ove pokazatelje, možda bi bilo mudro preispitati odnos i razmotriti opcije kao što su terapija ili savjetovanje sa stručnjakom.

BONUS TEKST

Od davnina su ljekovita svojstva češnjaka prepoznata kao učinkovit prirodni lijek u borbi protiv virusa i prehlada. Osobito ga je važno uvrstiti u svoju svakodnevicu tijekom zimskih mjeseci kada vladaju virusne infekcije.

Opće je poznato da se naš imunološki sustav oslanja na sposobnost tijela da se obrani od utjecaja vanjskih elemenata kako bi se zaštitio od bolesti. Češnjak (Allium sativum) je moćan saveznik u tom pogledu. Češnjak, zeljasta biljka s podzemnom lukovicom i stabljikom visokom do jednog metra, pruža pravu zaštitu. Srećom, češnjak je u našim krajevima lako dostupan za konzumaciju tijekom cijele godine.

Opsežna znanstvena analiza potvrdila je da se češnjak sastoji od približno 200 moćnih spojeva, uglavnom koncentriranih u lukovici, iako se cvijet, stabljika i lišće također koriste u kulinarstvu. Češnjak se može pohvaliti bogatstvom esencijalnih nutrijenata, uključujući adenozin, alicin, aminokiseline, dijetalna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezo, enzime, vitalna ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor, i fosfora. Ovaj svestrani sastojak može se konzumirati i sirov i kuhan, a služi kao divan dodatak raznim jelima, a ujedno djeluje i kao prirodni konzervans za sprječavanje kvarenja hrane.

  • Stoljećima u prošlosti, Kinezi su češnjak koristili kao temelj za brojne ljekovite pripravke. Unutar naše tradicionalne prakse liječenja, češnjak ima cijenjeni status univerzalnog lijeka za mnoštvo bolesti.

Češnjak, svestrani sastojak, stekao je popularnost kao glavna namirnica u narodnoj kuhinji, služeći i kao jeftina opcija i kao oblik preventivne medicine. Među općom populacijom, češnjak se smatra lijekom za sve, koji ulijeva nepokolebljivo povjerenje. Tijekom povijesti, tijekom izbijanja bolesti kao što su tifus, kolera, kuga, dizenterija i gripa, češnjak se dosljedno preporučivao i koristio kao preventivno i kurativno sredstvo. Posljednjih godina razvijene su i tablete i kapsule s češnjakom za osobe koje možda ne cijene okus i miris svježeg češnjaka.