– Danas je cijela regija zavijena u crno, jer je nas napustio kralj rokenrola Bora Đorđević. Imao je 72 godine, kada je izgubio borbu sa teškom bolseti. Smrt ga je našla u slovenačkoj bolnici, u kojoj je proveo posljednjih 10 dana života….
Bora Đorđević preminuo je u bolnici u Sloveniji nakon dugotrajne borbe s opstruktivnom bolešću pluća. Glazba je bila srž njegova života, a nastavio je nastupati do svojih posljednjih trenutaka, a na kraju je mir pronašao uz Dubravku. Prema pisanju Republike, roker je sastavio oporuku nakon što je primijetio značajno pogoršanje zdravstvenog stanja, o čemu je razgovarao sa suprugom prije hospitalizacije.
- Naime, u Malteneu, Bora je svu svoju imovinu namijenio svojim nasljednicima s kojima ga veže neraskidiva veza. Odluku o sastavljanju oporuke donio je nakon što je na rutinskim pregledima doznao da mu se zdravstveno stanje znatno pogoršalo. Već je bio upoznat s korisnicima koje je želio imenovati, a njegova supruga i djeca bili su glavni primatelji. Iako već duže vrijeme zadržavaju svoju neovisnost i samodostatnost, Bora im planira oporučno ostaviti sve svoje posjede. Supruzi je rekao: “Oni imaju sve od mene, a ti znaš kako postupiti ako dođe do neočekivanih događaja.” Dalje od toga, međutim, nije iznosio, kaže izvor “Republike”.
S nestrpljenjem je iščekivao izlazak novog albuma kojem je posvetio značajno vrijeme, a svoju posljednju želju prenio je kroz svoje stihove. „Rođen sam u Čačku, a čast da dobijem zvanje počasnog građanina pričinila mi je neizmjernu radost. “Čačak u meni izaziva duboke emocije”, rekao je osvrćući se na svoj privremeni rad izvan grada. „Na kraju ćemo se svi mi koji živimo izvan Čačka vratiti na obronke Jelice i tamo se ponovo udomiti. Izrazio je i želju da jedna ulica u Čačku ponese njegovo ime. Bora je tada primijetio: “Ovakvo priznanje obično se dodjeljuje posthumno i, iskreno, u tom kontekstu za mene to nema veliki značaj jer neću biti tu da ga cijenim.
Voljela bih doživjeti slično iskustvo u Čačku. Da budem iskren, imam nešto slično u beogradskom zoološkom vrtu, gdje se jedna staza zove Borina aleja. Na koncertu u Čačku izveo je “Dvije gitare”, pjesmu koju je osmislio s pokojnim basistom Mišom Aleksićem. Dirljivi stihovi izmamili su suze publici, a ovo djelo posvetio je Čačanima kao svoju posljednju želju. Stihovi govore: – Tijelo mi pošalji u Čačak u Srbiji, a srce mi u Ljubljani; neka tamo i ostane. Molim vas da ne trošite svoj novac na mene. Ne smatram se posebno važnom osobom.
Fascinantno je da je pjesma “Look at the Home of Your Angels” nastala sasvim spontano 1985. godine i da se nalazi na albumu “Istina”, koji dijeli ime s romanom Thomasa Wolfea o američkoj krizi. U to vrijeme Bora Đorđević je bio buntovan lik koji je stajao protiv svih, a napomenuo je da je pjesma u biti nastala sama od sebe. Bora je primijetio: “Pjesma ‘Pogledaj anđele doma’ nastala je na jedinstven način, jer se praktički sama stvorila. Slikovitost je nastala neovisno o mojim namjerama.
Iako rima možda nije savršeno strukturirana, jednostavno mi je došla na taj sam način proveo dosta vremena osiguravajući da sam potpuno zadovoljan svakom riječi. Nakon toga pjesma počinje samostalno postojati. Njegova rezonancija varira ovisno o okruženju – svira li bend, zbor koji pjeva ili simfonijski orkestar. U ratom razorenom Vukovaru, u kojem su bila samo djeca, nosi poseban zvuk, kao što ima i prepjev u Štrpcu na Kosovu i Metohiji”, zaključio je. Đorđević se prisjetio trenutka u Beču kada je hor Prvog srpskog pjevačkog društva zapjevao mu je “Pogledaj anđele dom svoj” dok je vlak polazio “Bilo je to potpuno nadrealno iskustvo.
Stajao sam na praznoj platformi, gledao i plakao dok su njihovi anđeoski glasovi ispunjavali zrak. “Prvi put u povijesti austrijske željeznice polazak vlaka odgođen je do završetka pjesme”, istaknuo je Đorđević. Ovu pjesmu mnogi su predlagali kao kandidatkinju za himnu Srbije. Đorđević je ranije za “Politiku” spominjao koliko se često svira ova ozbiljna pjesma, ocijenivši je prilično intrigantnom. Istakao je i da postoji skupina koja se zalaže da se ova pjesma usvoji kao himna Srbije. Premda je priznao da nacionalna himna već postoji, ovaj je prijedlog smatrao oblikom pohvale.