– Danas govorimo o jednoj ženi iz Bopsne i Hercegovine, koja je izazvala pravu pomamu na društvenim mrežama sa svojom pričom iz Njemačke. Mnogo je negativnih kritika koje je dobila na svoj profil, a mi vam je prenosimo u cjelosti…..
U razdoblju od tri mjeseca 2014. godine, moj cilj putovanja u Njemačku je bio osigurati posao i akumulirati sredstva za kupnju džipa. Kao rezultat toga, donio sam odluku da zatvorim svoj frizerski posao u Bosni. Moja je namjera bila isključivo usmjerena na pronalaženje posla i pružanje usluga drugima. Hana, koja već gotovo desetljeće živi i radi u Njemačkoj, svoje otkriće započinje pripovijedanjem o svom putovanju 2014. U Njemačku se odvažila s namjerom da marljivo radi tri mjeseca kako bi osigurala sredstva za džip . Prije odlaska donijela je odluku da zatvori svoj frizerski obrt u Bosni. Po dolasku našla se u službi muškarca, uz drugu ženu. Prije nego što je izašla iz kuće, razgovarala je s majkom, tražeći kartu u jednom smjeru.
- Kao odgovor, majka joj je dala novac i izrazila svoju zabrinutost, upozorivši Hanu na potencijalnu prijevaru na koju bi mogla naići u Njemačkoj. Unatoč početnim izazovima, Hanina rođena majka, koja je, kao i njen otac, primila mirovinu u Njemačkoj, upozorila ju je na poteškoće s kojima će se suočiti; međutim, Hana je od tada ustrajala i sada napreduje. Prisjećajući se svog dolaska u Njemačku, Hana razmišlja o strahu koji je osjećala kao žena koja odlazi u stranu zemlju bez znanja jezika, upuštajući se u usamljenu potragu za poslom. Nakon nekoliko tjedana odlučili smo večerati u restoranu.
Taj gospodin, koji je slučajno bio jedan od naših suradnika s Kosova i govorio je srpski, bio je u mojoj pratnji. Ne samo da nas je posluživao, već je sjedio i bio naš prevoditelj. Osjetio sam mješavinu straha i nervoze, a za to vrijeme on je predložio prilično nekonvencionalan aranžman. Predložio mi je da mi može pomoći oko potrebne papirologije i oženiti me, ali uz uvjet da se ja brinem o njemu do kraja života kako ga njegova djeca ne bi morala smjestiti u starački dom. Nažalost, pogriješio je kada su u pitanju vlastita djeca…
To je dilema, jer brinem što će reći moja obitelj, vjerski poglavari i zajednica. Pitam se i kako drugačije mogu ostati u Njemačkoj. Već imam 50 godina i odbrojavam godine do mirovine. Pa ipak, ovaj prijedlog mi se iznosi… – prisjeća se Hana. Hana se prisjeća razgovora s Juom, gdje ju je vidio onakvom kakva ona uistinu jest i uvjeravao je da ima sve što joj treba. Obećao je da neće požaliti i istaknuo važnost zajedničkih interesa.
Ju je ponudio podršku i zakleo se da će je oženiti, dajući joj sve potrebne dokumente i imovinu. Hana je spomenula svoj kredit u Bosni, a Ju joj je odmah dao 5.000 da ga podmiri, čak i više od toga dajući joj dodatnih 2.000 za prethodni kredit od 3.000. U dobi od 50 godina, bez želje za sklapanjem braka i bez potrebe za partnerom, našla sam se u nedoumici o svojim sljedećim koracima. Trebam li se osloniti na svoju mirovinu? Moja majka nije imala pravo na to, a nije imao ni moj otac. Međutim, moja obitelj me nikada nije napustila.
Donio sam odluku da ga dovedem u Bosnu, iz nužde. Zašto sam ovdje u Bosni i rješavam svu papirologiju, ispričala nam je Hana, koja svoja iskustva i priče radnika gastarbajtera iz cijele bivše Jugoslavije dijeli na YouTube kanalu Auslenderi. Koje su radnje poduzeli i koje su metode koristili kako bi olakšali svoju komunikaciju? Dolazak u Švabinu kuću bez ikakvog znanja jezika ili poznanstva s njim nije mi se činio. U početku sam se bojao i noću sam zaključavao svoju sobu. Sam Švaba bio je izazovan pojedinac, a tako je izgleda bilo i kod svih tamo.
- Zamolio me da odem do mesnice kupiti nešto za jelo, ali nisam imao pojma što da radim. Srećom, u pomoć su mi priskočili susjed i njegova supruga koji su mi pomogli prevladati jezičnu barijeru. Način na koji su govorili razlikovao se od čistog njemačkog koji se govorio u Berlinu, ispunjenog nepoznatim zvukovima poput “hš, hš”. Sve je to bilo prilično zbunjujuće i nisam mogao a da se ne zapitam o čemu se šale. Nakon smrti starijeg supruga, za kojeg se udala unatoč njegovoj dubokoj starosti, udovica je s iznenađenjem preko javnog bilježnika otkrila da on uz tri odrasla sina ima i dotad nepoznatog četvrtog sina.
Nakon njegove smrti, okupila sam se s njegovom djecom za stolom i razgovarala. Tražio sam da me iskreno obavijeste ako sam uzeo nešto što mi ne pripada, ali su me uvjeravali da ništa nije uzeto. Unatoč svojim osamdesetim godinama, ostao je izuzetno živahan i imali smo priliku krenuti na nekoliko zajedničkih putovanja. Iako se nikad nisam smatrala njegovim robom, ja sam se brinula za sve ostalo dok je on sam brinuo o svojoj osobnoj higijeni. Od pripreme obroka do pranja i peglanja rublja, bavila sam se svim kućanskim poslovima.
Međutim, tek nakon njegove smrti pobijedio sam strah od pokojnika i prvi put ga okupao, jer sam oduvijek gajio dubok strah od mrtvih tijela. Tijekom gotovo desetljeća otkrila je da su je više puta prevarili i poslodavac i kolegica blagajnica, ali je protiv njih podnijela pravne postupke i tužila ih. Koliku je mirovinu ostavio za nju? Uz uvjerenje o odlučnoj odluci, zacrtala je povratak u Bosnu 2025. godine. Razlog za to leži u činjenici da je stekla mirovinu koja će joj, u kombinaciji sa Švabinom, osigurati dovoljan prihod.
Samouvjereno tvrdi da je 500 eura koje joj je ostavio sada višak za njezine potrebe. Izjavljuje da ima dovoljno hrane i pića i da je to sve što joj treba. Osim toga, napominje da u Njemačkoj pojedinci imaju pravo na dvije mirovine – jednu za muža i drugu za ženu, čija će vrijednost rasti s godinama.