Kao što i sami možete da zaključite po naslovu našeg današnjega članka, govorićemo o zdravstvenim blagodetima, koje nam donosi med. Naime, jako je zdrav, u sebi ima samo zdrave šećere, a evo kada ga je najbolje i konzumirati….

Nedavno istraživanje koje su proveli istraživači i zdravstveni stručnjaci sa Sveučilišta u Torontu istaknulo je pozitivne učinke konzumiranja meda. Ovi rezultati, objavljeni u cijenjenom časopisu “Nutrition Reviews”, proizašli su iz opsežnog pregleda 18 pomno kontroliranih ispitivanja koja su uključivala više od 1100 sudionika. Primarni fokus ovih ispitivanja bio je ispitati utjecaj meda na različite kardiovaskularne metaboličke čimbenike rizika. Medicinski stručnjaci ostali su zatečeni nalazima objavljenim u časopisu “Nutrition Reviews”, koji pokazuju da konzumacija oko dvije žličice meda svaki dan pozitivno utječe na razinu šećera i kolesterola u krvi.

  1. Za razliku od prerađenog meda, sirovi med pruža razne prednosti zbog svoje nerafinirane kvalitete. Kao dodatak prehrani, sirovi med obiluje antioksidansima koji potiču zdravlje srca. Prema riječima nutricionistice Ketrin Hervasio, za razliku od prerađenog meda, sirovi med čuva svoje hranjive tvari i antioksidanse. Uključivanje jedne do dvije žlice sirovog meda dnevno može ponuditi vitalne hranjive tvari za zdrav način života. Ova otkrića mogu biti iznenađenje i mogu značajno utjecati na vaše cjelokupno zdravlje.

Dodatno, studija je naglasila koliko je važno uzeti u obzir kvalitetu meda koji odlučimo konzumirati. Neprerađeni med, koji zaobilazi i filtraciju i pasterizaciju, zadržava svoje prirodne enzime, vitamine i minerale, čime blagotvorno djeluje na naše zdravlje. Ove prirodne komponente pomažu u borbi protiv oksidativnog stresa, jačanju imunološke funkcije i promicanju cjelokupnog zdravlja srca. Studija je otkrila važno otkriće: redovito uključivanje sirovog meda u prehranu može pomoći u kontroli razine šećera u krvi, što je bitno za prevenciju dijabetesa i drugih metaboličkih problema.

Nadalje, utvrđeno je da med snižava loš kolesterol (LDL) dok povećava dobar kolesterol (HDL), čime dodatno smanjuje vjerojatnost kardiovaskularnih bolesti. Za pojedince koji žele smanjiti unos šećera dok još uvijek uživaju u slatkišima, med služi kao izvrsna zamjena za rafinirani šećer zbog svoje prirodne slatkoće i nedostatka štetnih utjecaja na zdravlje. Ova studija naglašava važnost uključivanja cjelovite, neprerađene hrane u našu prehranu. Istraživanja su potvrdila obilne nutritivne prednosti sirovog meda, ukazujući na njegovu sposobnost poboljšanja cjelokupnog zdravlja i pomoći u prevenciji višestrukih bolesti.

Ukratko, uključivanje sirovog meda u vaš dnevni režim može ponuditi niz prednosti za vaše zdravlje. Uključivanje sirovog meda u dobro zaokruženu prehranu može uvelike poboljšati vaše cjelokupno blagostanje podržavajući zdravlje srca, regulirajući razinu šećera u krvi i jačajući vaš imunološki sustav. Opsežna istraživanja pokazuju da sirovi med pruža razne zdravstvene prednosti, što ga čini vrijednim dodatkom vašim svakodnevnim obrocima. Evo nekoliko intrigantnih činjenica o medu koje bi vas mogle začuditi: Med posjeduje prirodna svojstva koja ga čine učinkovitim antibiotikom. Pčele unose enzime u med tijekom njegovog stvaranja, što rezultira proizvodnjom vodikovog peroksida.

Ovaj antiseptički spoj pomaže u zacjeljivanju rana i opeklina. Stoga se med često koristi kao prirodni lijek za male posjekotine i ozljede. Kroz povijest, sportaši su se okretali medu kako bi poboljšali svoje performanse prije i nakon treninga. Med sadrži prirodne šećere koji se brzo apsorbiraju u krvotok, što dovodi do trenutnog povećanja razine energije. Ovo svojstvo čini med posebno korisnim za sportaše koji traže brzo obnavljanje energije nakon napornih treninga. Osim toga, stoljećima je med služio kao tradicionalni lijek za kašalj i upalu grla, nudeći olakšanje i umirujući iritaciju.

Viskozna priroda meda stvara zaštitni sloj u grlu dok istovremeno razrjeđuje sluz i pomaže pri iskašljavanju. Popularan kućni lijek za ublažavanje simptoma prehlade sastoji se od miješanja meda i limuna u toploj vodi. Za osobe koje pate od nesanice, med može biti učinkovito rješenje. Često se smatra prirodnim sedativom zbog svoje sposobnosti poticanja proizvodnje inzulina, što olakšava ulazak triptofana u mozak. Ova se aminokiselina pretvara u serotonin, a zatim u melatonin, hormon odgovoran za regulaciju sna. Nadalje, hidratantna i antibakterijska svojstva meda povećavaju njegovu privlačnost u brojnim kozmetičkim proizvodima.

Med je nadaleko poznat po svojim brojnim prednostima, poput hidratacije kože, ublažavanja upala i borbe protiv akni. Nanošenje maske od meda može uvelike poboljšati suhu i bez sjaja kožu, što rezultira blistavim i svilenkastim izgledom. Prepun antioksidansa kao što su flavonoidi i fenolne kiseline, med igra ključnu ulogu u neutralizaciji štetnih slobodnih radikala u tijelu, što pomaže u smanjenju izgleda za kronične bolesti poput bolesti srca i raka. Uključivanje meda u svakodnevnu prehranu može ojačati imunološki sustav i poboljšati njegovu otpornost.