– Za danas smo vam spremili dvije mini jako zanimljive teme. Prva je povezana sa jednom jako iskrenom ispovijedi, a u drugom dijelu govorimo o ribizli i kako ona utiče na samo zdralje pojedinca….

Jedva sam čekala da uhvatim autobus i odem u grad gdje imamo stan i plačem. Već u autobusu me uhvatilo i počela sam tiho jecati i roniti suze. Jedna baka je primijetila i pitala zašto plačem, rekao sam: smrt. Nisam rekla da sam umrla, da je sve u meni umrlo kada me je majka izvrijeđala jer nemam djece, a njen dragi ima (“on je vrijedan, ali ti nisi sposobna naći muža”). Sve se u meni slomilo jer sam bio odan toj ženi, svojoj majci, i slijepo joj vjerovao; svi misle da je divna jer je dobra prema svima, ali je zla prema meni.

Ne znam kako nastaviti vezu s njom, ali odnos kćeri i majke više nije moguć!

DODATNI TEKST:

Ribiz (Ribes spp.) su mali plodovi koji dolaze u crvenoj, crnoj ili bijeloj boji. Ova biljka potječe iz Europe i zapadne Azije, a popularna je jer je osvježavajućeg okusa i ima mnoge zdravstvene prednosti. Ribiz je bogat vitaminima, mineralima i antioksidansima što ga čini izvrsnim kao dodatak prehrani. Nutritivna vrijednost Vitamin C je snaga imunološkog sustava koja štiti od infekcije; ima ga u izobilju u ribizu. Vitamin K, koji podržava zdravlje kostiju i igra ulogu u zgrušavanju krvi, također je prisutan.

Ribizli nisu samo vitamini, već i obilje dijetalnih vlakana za optimalnu probavu koja funkcionira kao zdrav izvor. Antioksidativna svojstva: ribizle su pune antioksidansa (polifenoli i antocijanini). Oni pomažu u uklanjanju slobodnih radikala u tijelu, smanjujući tako rizik od kroničnih bolesti poput raka i bolesti srca. Jačanje imuniteta: poznato je da vitamin C jača imunološki sustav. Stoga visok sadržaj vitamina C u ribizu može povećati sposobnost tijela da se bori protiv prehlada i infekcija ako se redovito konzumira.

Poboljšanje zdravlja srca: antioksidansi koji se nalaze u ribizu pomažu u smanjenju razine lošeg kolesterola (LDL) i povećanju razine dobrog kolesterola (HDL), što može smanjiti rizik od srčanih bolesti. Potpora zdravlju očiju: Antocijanini koji se nalaze u ribizlu pomažu u zaštiti očiju od oksidativnog stresa. Također mogu smanjiti rizik od katarakte i makularne degeneracije. Regulacija šećera u krvi: ribizli imaju nizak glikemijski indeks. To znači da konzumacija ne dovodi do naglih skokova šećera u krvi i stoga ga mogu koristiti osobe s dijabetesom ili oni koji žele kontrolirati razinu šećera u krvi. Kulinarska upotreba Ribiz se može jesti svjež, ali se češće koristi za izradu džemova, želea, sokova i vina.

Njihova sočna kiselost čini ih izvrsnim u kolačima, kolačima, pa čak i salatama. Osušeni ribiz je izvrstan sastojak za doručak s jogurtom, u žitaricama ili pekarskim proizvodima poput muffina. Priprema i skladištenje Svježe ubrani ribizli moraju se čuvati u hladnjaku i najbolje ih je potrošiti u roku od nekoliko dana. Zamrzavanje je opcija da ih duže čuvate, posebno za one koji žele raditi domaće džemove ili želee tijekom zime. Prije upotrebe ribizle treba dobro oprati i očistiti od peteljki. Moguće nuspojave Dok je ribizl općenito siguran za jelo, osobe s alergijama na voće trebaju biti oprezne.

  • Može uzrokovati gastrointestinalne probleme ako se previše konzumira, osobito kod osjetljivih osoba. Nadalje, budući da ribiz sadrži veliku količinu vitamina K, najbolje je da pacijenti koji uzimaju lijekove za razrjeđivanje krvi razgovaraju sa svojim liječnikom prije nego što povećaju konzumaciju ribiza. Ribiz: mali plod, velike prednosti. Njegova bogata nutritivna vrijednost i mogućnost korištenja u kuhanju čine ga pogodnim za svaku dijetu. Česta konzumacija ribiza može učiniti vaše srce zdravijim i ojačati imunitet te stabilizirati šećer u krvi; antioksidansima se pomaže tijelu u borbi protiv kroničnih bolesti.