Koja se terapija za liječenje korone pokazala učinkovitom, na što treba obratiti pozornost kod primjene analgetika, kada sedativi stvaraju ovisnost, pojašnjava prof.dr. Janko Samardžić, farmakolog Prof. dr. Janko Samardžić, klinički farmakolog s Medicinskog fakulteta u Beogradu, kaže da je pogrešno reći da je neki lijek najučinkovitiji u liječenju Corone jer je ciljani lijek protiv malog broja virusa.

Međutim, hidroksiklorokin je vrlo dobar za određenu populaciju bolesnika, u akutnoj, violentnoj infekciji u inicijalnoj fazi kao na primjer u malariji – kada je inicijalni tok bolesti vrlo nasilan kako bi se stabiliziralo stanje. Koristi se i kod autoimunih oboljenja, tada jako dobro djeluje – po riječima prof. dr Janka Samardžića.

Ovaj lijek, inače, ima puno manje nuspojava poput aritmija ili halucinacija u odnosu na klorokin, dodaje profesor. Što se tiče prevencije krvnih ugrušaka kod covida, aspirin je prvi lijek obrane, a tek nakon njega (ako se ne pokaže dovoljno učinkovitim) — onda izbor pada na antikoagulantnu terapiju.

 

– “Što se tiče terapije, a dodatno – kao profilaksa – može se piti vitamin D (odličan za imunitet) i ne zaboraviti na vitamin C, dobro, i cink” – preporučuje farmaceut.

Nijedan lijek nema nuspojave, čak ni oni koji se daju dojenčadi, kao što je paracetamol kada se koristi sam, odnosno ako se zlorabi (moguće je trovanje paracetamolom), a određene kombinacije nisu sigurne.

Kada kombinirate lijekove poput lijekova protiv bolova, pazite da se nuspojave ne preklapaju, već da djeluju suprotno. U slučaju glavobolje treba uzeti analgetik kad se pojave prvi znaci, primjerice aura, i to onaj nama poznati koji je prikladan — savjetuje prof.dr. Janko Samardžić.

Ne smiju se svi lijekovi uzimati prije jela, na prazan želudac…

  • – Sve je veći broj lijekova koji se kreiraju tako da hrana ne utječe na njihovu apsorpciju, odnosno bioraspoloživost, ali naravno postoje iznimke; neki antibiotici idu specifično uz nekvalitetno mlijeko i mliječne proizvode (ne uzimati ih 2-3 sata prije/poslije terapije), ne i lijekovi za osteoporozu i uzimaju se na prazan želudac. To nije problem s analgeticima— dodaje. Pripazite ga i na neke namirnice poput grejpa (ovo ne vrijedi za naranče ili limune) ili đumbira jer usporavaju metabolizam lijekova.

– Depresija se ne liječi sedativima, iako oni imaju svoje mjesto u početnoj fazi, prva 2-4 tjedna dok antidepresivi ne počnu djelovati. Ovisnost se vrlo lako stvara, a nakon 4-6 tjedana, npr. kod starijih ljudi, može se primijetiti kognitivni poremećaj, gubi se koordinacija, lako padaju i imaju prijelome. Ne smiju se miješati s alkoholom jer može doći do smrti zbog gušenja – upozorava farmakolog.

Samardžić je, prema riječima prof.dr.

– Ukidati ih treba postupno jer se u suprotnom, kada se naglo prestane, pogoršavaju prvobitni simptomi zbog kojih ste ih počeli uzimati. Tu spadaju fobije, panika i opći anksiozno-depresivni sindrom. Za razliku od sedativa, antidepresivi se uzimaju duže, od 9-12 mjeseci – objašnjava Pharmacolil i dodaje:

– Vodite ih kako treba kako ne biste ostali zarobljeni i nikada sami. Umjesto toga, možete hodati najmanje 45 minuta, to podiže razinu serotonina bolje od bilo kojeg antidepresiva.