Unatoč napretku postignutom u području medicine, postoji mnoštvo zanemarenih botaničkih primjeraka koji imaju ljekovita svojstva. Bilo bi mudro istražiti područje tradicionalnih lijekova. Naš fokus danas je na jednom takvom lijeku.

U sljedećem odjeljku našeg tekućeg članka, istražit ćemo svijet različitih botanika koji, kada su skladno ujedinjeni, pružaju istinsko pomlađivanje i duha i tijela. Od iznimne je važnosti potražiti utjehu u carstvu prirode i ne dopustiti farmaceutskom sektoru da diktira naše cjelokupno zdravstveno stanje.

  • U području drevne medicine, Momčilo Antonijević, poznati travar snažno povezan s tradicionalnom praksom, otkriva opsežnu povijesnu upotrebu slatke jabuke. Ovo voće se generacijama koristi za rješavanje raznih zdravstvenih problema, nudeći širok raspon lijekova. Osim toga, vjeruje se da posjeduje jedinstvenu zaštitnu kvalitetu od udara groma. Za izradu ljekovitog melema jednostavno pomiješajte 300 grama zrelih jabuka sa 150 grama domaće masti.

Kako biste započeli postupak, pažljivo uklonite masnoću izvođenjem niza od devet opsežnih ispiranja. Nakon toga pomiješajte jabuku s vrhnjem i pročišćenom masnoćom te smjesu zagrijte do točke vrenja. Nakon što smjesa prokuha, budite oprezni kada je premještate u staklenku, ostavite je da ne smeta najmanje 24 sata prije prve uporabe. Ako je potrebno dulje čuvanje, savjetuje se čuvanje masti u hladnjaku.

Za početak primjene melema važno je najprije očistiti zahvaćeno područje kože blagim sapunom i mlakom vodom. Sljedeći korak uključuje nježno nanošenje tankog sloja lubrikanta kako bi se započeo proces zacjeljivanja. Ovu rutinu treba ponavljati dva puta dnevno tijekom mjesec dana. Čuvarkuha sadrži nekoliko korisnih komponenti, poput jabučne i mravlje kiseline, soli, voska, šećera, minerala i tinkture koja obećava kao homeopatsko rješenje za ublažavanje upale grla.

Svako bi kućanstvo trebalo posjedovati ovu iznimnu biljku, jer je podržavaju domaćice i ima potencijal ublažiti niz kožnih problema, uključujući upalne akne, hiperpigmentaciju, staračke i trudničke pjege, čireve i bradavice. Prema Momčilu Antonijeviću, novinaru i narodnom travaru, biljka čuvarkuća povezuje se s božanstvom Perunom, koji simbolizira grom i koprivu. Vjeruje se da postavljanje ovih biljaka na krovove pruža zaštitu od razorne moći munje, jer se smatra da dijele vezu s munjom. Od sveg srca preporučujem da svako kućanstvo nabavi ovu izvanrednu biljku.

Čuvarkuća je, uz koprivu, biljka koja je usko povezana s božanstvom Perunom i predstavlja silnu silu groma. Poznati novinar i narodni travar Momčilo Antonijević objašnjava da postoji rašireno mišljenje da kićenje krovova ovim biljkama djeluje kao zaštita od udara groma, jer se vjeruje da su one u jakoj vezi sa samim gromom. Antonijević ističe izuzetan primjer otpornosti biljaka poznat kao “Snaga biljaka”, koja posjeduje iznimnu sposobnost podnošenja uništenja, osim kada je izložena prekomjernoj vlazi. Ova posebna biljka spada u kategoriju sukulenata, karakterizirana visokim sadržajem vode i evolucijskom prilagodbom za učinkovito zadržavanje vode. Važno je naglasiti da se ova biljka ne može sušiti i koristi se isključivo u svježem obliku u prirodnoj medicini, posebice u fitoterapiji. Kako bi se sačuvala ova vrijedna biljka, Antonijević predlaže da se ona ugrađuje u med jer tradicionalne metode sušenja nisu održive.

 

  • Biljka čuvarkuća ima izuzetnu vrijednost za potrebe kućanstva zbog obilja esencijalnih vitamina. Njegov sastav bogat hranjivim tvarima, uključujući visoke razine vitamina A i vitamina C, nudi ključnu prehranu. Osim toga, može se pohvaliti divnim okusom koji se pripisuje prisutnosti jabučne mravlje kiseline. Kada se konzumira, prirodna slatkoća biljke daje ugodnu teksturu pri žvakanju. U području fitoterapije jabuka ima značajan značaj zbog svojih fitocida koji imaju snažna antiseptička svojstva i suzbijaju bakterije. To objašnjava dugogodišnju tradiciju davanja male količine njegovog soka osobama koje pate od uveitisa, jer se pokazao kao učinkovit lijek.

Travari tvrde da jabuka posjeduje izvanredna antiseptička svojstva, što je čini vrijednim lijekom za bolesti koje pogađaju dišni i probavni sustav. Snažna kombinacija komorača i meda pokazala je iznimnu učinkovitost u ublažavanju simptoma povezanih s bronhitisom. Nadalje, često se savjetuje osobama koje se bore s čirom na želucu ili dvanaesniku uključiti ovaj tretman u svoj režim. Nije neuobičajeno da pojedinci pogrešno poistovjećuju sedum s alojom, pogrešno pretpostavljajući da dijele identična ljekovita svojstva. Ključno je odbaciti zabludu da je aloja vrsta kaktusa. Unatoč vizualnoj sličnosti, aloja zapravo pripada obitelji ljiljana i potječe iz Afrike.

Aloe arborensens i aloe vera, među raznim vrstama aloe, imaju značajnu terapeutsku vrijednost. No, valja napomenuti da se aloe vera može koristiti u terapeutske svrhe samo ako su biljke stare najmanje dvije godine. Antonijević ističe minuciozne postupke stvaranja ljekovitih proizvoda od aloje. To uključuje nježno odvajanje jednog ili više listova, nježno ih čišćenje vlažnom krpom i čuvanje na hladnom i tamnom mjestu, po mogućnosti u hladnjaku, nekoliko dana. Ovaj proces je bitan jer i list i matična biljka prirodno imaju tendenciju regeneracije i vraćanja u svoje izvorno stanje.