– Idealan brak je u današnje vrijeme jako rijetka stvar. Svjedoci smo toga, da je sve više razvoda, a mladi parovi se jako rijetko upuštaju u bračne vode, zbog cjelokupne ekonomske situacije….

Naš brak je bio besprijekoran, veza bez mane, sve do te kobne večeri kada sam se pijana i bijesna vratila kući. Kad sam se približio ulazu, stajala je s iščekivanjem, očito nestrpljiva da nešto podijeli sa mnom. U trenutku poriva vrijednom žaljenja, udario sam je prvi put. Ne rekavši ni riječ, brzo se povukla i zatvorila u sobu.

Zatim sam se smjestio kraj ulaza, pripremajući se smjestiti se za noć. S dolaskom zore iz sna me trgne zvonjava telefona, a kad se probudim iz omamljenosti, vidim da su vrata malo otvorena, a njenih stvari nema. Poziv koji sam primio donio mi je srceparajuću vijest da je nažalost preminula u prometnoj nesreći u ranim jutarnjim satima. Na krajnje nesretan način saznao sam za vijest koju mi ​​je namjeravala otkriti prethodne večeri: čekala je dijete.

DODATNI SADRŽAJ

Savjetuje se da s redovitim probirom raka debelog crijeva započnete u dobi od 45 godina, s dostupnim različitim mogućnostima probira. Pojedinci koji su pod povećanim rizikom, uključujući one s obiteljskom anamnezom, genetskim sindromima ili upalnom bolešću crijeva, trebali bi razmisliti o započinjanju probira u mlađoj dobi. Debelo crijevo igra presudnu ulogu u apsorpciji vode, specifičnih hranjivih tvari i elektrolita iz hrane koja je djelomično probavljena, ali ostaje osjetljivo na rak debelog crijeva bez obzira gdje se nalazi u probavnom traktu.

Tipično, pojava polipa u debelom crijevu služi kao rani znak upozorenja za razvoj raka. Iako ove izrasline počinju kao nekancerogene, s vremenom se mogu razviti u stanice raka. Poteškoće u prepoznavanju raka debelog crijeva proizlaze iz činjenice da polipi često ne pokazuju vidljive simptome, osobito u ranim fazama. Zbog toga je rano otkrivanje bilo izrazito otežano, što je razlog zašto zdravstveni stručnjaci snažno preporučuju redovite i preventivne preglede.

Rak debelog crijeva obično se razvija iz polipa koji se formiraju u debelom crijevu. Neophodno je razumjeti čimbenike rizika povezane s ovim stanjem. Kao što je primijetio dr. Devavrat Ari, viši direktor i medicinski onkolog u New Delhiju, iako rak debelog crijeva ima potencijal utjecati na bilo koga, neki pojedinci mogu imati veću vjerojatnost da će razviti bolest od drugih. Nekoliko elemenata igra ulogu u povećanju rizika od raka debelog crijeva, uključujući osobe u dobi od 50 i više godina (s probirima koji se sada preporučuju počevši od 45), one s obiteljskom poviješću raka debelog crijeva ili kolorektalnih polipa te pojedince s genetskim stanjima poput Lynchovog sindroma ili obiteljska adenomatozna polipoza.

Pozadina upalne bolesti crijeva obuhvaća bolesti poput Crohnove bolesti i ulceroznog kolitisa. Čimbenici povezani s načinom života koji tome pridonose su prehrana bogata crvenim ili prerađenim mesom, nedovoljna tjelesna aktivnost, pretilost, pušenje i visok unos alkohola. U Srbiji rak debelog crijeva, pluća i dojke zajedno čine trećinu novootkrivenih slučajeva.

Dr. Aria naglašava važnost priznanja da se, iako je rak debelog crijeva relativno rijedak među mlađim ljudima, ipak može manifestirati. Povećani rizici za razvoj raka debelog crijeva u mlađoj dobi mogu proizaći iz čimbenika kao što su obiteljska povijest bolesti, genetski sindromi i upalna bolest crijeva. Simptomi poput krvi u stolici i bolova u trbuhu ne smiju se zanemariti jer ih treba tretirati s ozbiljnošću. Rak debelog crijeva čini oko 10 posto svih slučajeva raka, svrstavajući se među treće najraširenije vrste raka u svijetu.