– Vjerujemo da nema osobe na svijetu koja ne zna, da štitna žlijezda i poremećen rad hormona, itekako utiče na raspoloženje jedne osobe, kao i samu kilažu. U većini situacija probleme sa štitnom imaju samo žene…..

Certificirana holistička nutricionistička terapeutkinja Syeda Kiran Zahra Hussain dijeli recept za jednostavan napitak za jačanje funkcije štitnjače i poboljšanje vašeg cjelokupnog zdravlja. Prepuno vitamina, minerala i antioksidansa. Recept za osvježavajući napitak: Sastojci: 7 šalica izvorske ili filtrirane vode 1 šalica 100% soka od brusnice ¼ žličice suhog đumbira ½ žličice cejlonskog cimeta ¼ žličice muškatnog oraščića ¾ šalice svježe iscijeđenog soka od naranče ¼ šalice svježe iscijeđenog soka od limuna Upute za pripremu: Zakuhajte vodu. U vodu dodajte sok od brusnice i suhi đumbir, cimet i muškatni oraščić.

Ostavite da se sastav kuha na laganoj vatri 20 minuta. Nakon što se sastav ohladi, umiješajte sok od naranče i limuna. Popiti unutar 24 sata. Zdravstvene dobrobiti: Brusnice: Bogat su izvor joda koji je neophodan za održavanje stanja štitnjače. Đumbir: đumbir bogat magnezijem održava zdravlje štitnjače i ima protuupalna svojstva. Muškatni oraščić: Pospješuje metabolizam i bori se protiv inzulinske rezistencije, što može biti korisno kod Gravesove bolesti. Cimet: Također se bori protiv inzulinske rezistencije i ima protuupalna svojstva. Sok od naranče: Detoksificira tijelo; sok od limuna također jača imunitet zbog bogatstva vitaminom C.

Preporuke za održavanje zdravlja štitnjače: Izbjegavajte hranu koja može ometati rad štitnjače: brokulu, zelje, cvjetaču, kelj, špinat, repu, soju i kikiriki. Držite se prehrane bogate antioksidansima i uključite ovaj napitak u svoju dnevnu rutinu kako biste poboljšali rad štitnjače. Redovita konzumacija ovakvih nutritivno bogatih napitaka i pažnja na prehranu mogu pomoći u stabilizaciji i upravljanju radom štitnjače te očuvanju općeg zdravlja.

BONUS TEKST

Jedna od najzanimljivijih bioloških istina je moć koju neke životinje imaju da ponovno izrastu izgubljene dijelove tijela. Većina sisavaca to ne može, ali neka druga bića u životinjskom carstvu to mogu nevjerojatno. Primjer je aksolotl, inače poznat kao meksička hodajuća riba, dobro poznata vrsta vodozemca. Aksolotl može regenerirati svoje udove, srce, leđnu moždinu i druge visceralne organe. Kada aksolotl izgubi ud, može regenerirati potpuno novi bez ožiljaka, a novi će ud biti potpuno funkcionalan.

Zbog toga su znanstvenici bili posebno zainteresirani za njegovu upotrebu za razvoj lijekova koji bi mogli pomoći u regeneraciji ljudskih tkiva i organa. Još jedan intrigantan primjer je morska zvijezda. Od samo jednog odsječenog dijela može obnoviti cijelo tijelo. Neke vrste morskih zvijezda mogu regenerirati cijelo tijelo iz jedne odsječene ruke. To je izvrsna karakteristika ne samo za preživljavanje u divljini već i za proučavanje istraživanja bioloških procesa regeneracije. Planarija je pljosnati crv koji spada u najjednostavnije, ali najintrigantnije organizme.

Popularan je zbog svoje fantastične regenerativne sposobnosti; kada se prereže na dva dijela, svaki će se komad regenerirati u potpunu životinju. Utvrđeno je da planarije u tu svrhu koriste jedinstveni sustav matičnih stanica poznat kao neoblasti. Matične stanice obećavaju područje regenerativne medicine na temelju dosad provedenih istraživanja. Ne samo da morske zvijezde mogu regenerirati udove, već i određene vrste guštera, poput anolisa, mogu ponovno izrasti izgubljene repove. Iako nije identičan originalu, dovoljno je funkcionalan da pomaže gušteru u njegovim svakodnevnim aktivnostima. Obnova tkiva uključenog u regeneraciju repa uključuje složene procese kože, kao i mišića i hrskavice.

Takvi primjeri u regeneraciji životinja služe kao muza za biomedicinu i mogli bi na kraju pružiti osnovu za razvoj ljudskih terapija te vrste koje će omogućiti regeneraciju izgubljenih ili oštećenih organa. Istraživači proučavaju temeljne genetske i molekularne mehanizme kako bi jednog dana mogli koristiti te iste fenomene kao procese za ljudsku medicinsku upotrebu.