Danas ćemo se pozabaviti temom kruha i njegovim utjecajem na osobnu dobrobit. Dok ga neki ljudi smatraju vitalnim elementom u svakodnevnoj prehrani, drugi ga mogu pustiti da odstoji netaknut dulje vrijeme…

Pojam glikemijskog indeksa često se povezuje s hranom, no manje je poznata činjenica da zamrzavanje bijelog kruha može donijeti prednosti. U području zdravlja i prehrane ključno je razumjeti utjecaj koji određena hrana i metode njezine pripreme mogu imati na naše tijelo. Prof. dr. Jagoda Jorga, stručnjakinja za higijenu i prehranu, podijelila je neprocjenjive spoznaje na temu hranjive hrane i strategija za izbjegavanje nadutosti i prekomjernog unosa.

  • Tijekom posljednjeg obroka za odrasle, dr. Jorga naglašava važnost izbjegavanja pretrpanosti tanjura. Umjesto toga, preporučuje korištenje manjih tanjura i posluživanje umjerenih porcija. Kako biste spriječili potencijalno izlijevanje, preporučljivo je usvojiti naviku konzumiranja hrane u manjim količinama i suzdržavati se od stavljanja cijelog obroka na stol. Raznovrsna paleta namirnica ključna je za održavanje dobrog zdravlja. Dobro izbalansiran ručak trebao bi se sastojati od pola tanjura ispunjenog svježim povrćem, četvrtine posvećene proteinima poput ribe ili mesa, a preostale četvrtine žitaricama. Što se količine tiče, to je približno 150 do 200 grama mesa ili ribe, otprilike 300 grama povrća i približno 100 grama žitarica.

Inozemni i domaći stručnjaci uvelike priznaju štetnost korištenja ulja za prženje, stoga je ključno izbjegavati ovu praksu. Jedna uobičajena pogreška koju pojedinci čine je ponovna uporaba ulja, što uvelike povećava rizik od kancerogenih tvari. Dr. Jorga naglašava važnost razumijevanja da, iako ulje sadrži esencijalne masne kiseline potrebne za tjelesne funkcije, pretjerana ili opetovana uporaba može dovesti do komplikacija. Gostujući u televizijskoj emisiji “Uranko” na K1, dr. Jorga opširno govori o štetnosti prženja i prženja hrane, s posebnim osvrtom na negativne posljedice. Pretjerano uživanje tijekom praznika uobičajena je pojava, ali dr. Jorga nudi praktično rješenje za borbu protiv toga zamrzavanjem viška hrane u pojedinačne porcije za buduću konzumaciju. Preporučena količina po obroku je otprilike 600 grama.

Važno je napomenuti da se većina namirnica može zamrznuti samo jednom, stoga je važno zamrznuti ih brzo, osobito one s niskim udjelom vode, kako bi se pohranile dulje vrijeme. Za optimalne rezultate preporuča se konzumiranje zamrznute hrane u roku od mjesec dana, po mogućnosti u roku od jednog do dva tjedna od zamrzavanja, jer dugotrajno skladištenje smanjuje njezinu hranjivu vrijednost. Intrigantno otkriće dr. Jorga odnosi se na bijeli kruh. Dok se fokus rasprave često vrti oko glikemijskog indeksa različitih namirnica, nije opće poznato da zamrzavanje bijelog kruha može polučiti pozitivne učinke. Nakon odmrzavanja i hlađenja, glikemijski indeks bijelog kruha značajno se poboljšava u odnosu na konzumaciju svježeg.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

  • Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.