– Na području Balkaana definitivno jedna od omiljenijih namirnica jeste kruh. Bez njega definitivno ne može da prođe niti jedan obrok, dok imamo samo manji procenat osoba koji mogu da jedu sve bez kruha. Koliko je on zapravo zdrav?

Glikemijski indeks namirnica tema je o kojoj se često raspravlja, no nije poznato da zamrzavanje bijelog kruha može biti korisno. Kako bismo dali prioritet našem zdravlju i prehrani, ključno je razumjeti utjecaj koji određene namirnice i načini njihove pripreme mogu imati na naše tijelo. Prof. dr. Jagoda Jorga, stručnjakinja za higijenu i prehranu, podijelila je vrijedne spoznaje o značaju zdrave prehrane i strategijama za prevenciju nadutosti i prejedanja. Kada govori o optimalnom obroku za odrasle, dr. Jorga ističe važnost izbjegavanja pretrpavanja tanjura. Umjesto toga, predlaže korištenje manjih tanjura i posluživanje umjerenih porcija.

Preporučljivo je razviti naviku konzumiranja hrane u porcijama i suzdržati se od stavljanja cijele hrane na stol kako biste spriječili slučajno prolijevanje. Raznolika prehrana ključna je za očuvanje zdravlja. Za dobro izbalansiran ručak polovicu tanjura treba napuniti svježim povrćem, četvrtinu rezerviranu za proteine ​​poput ribe ili mesa, a preostalu četvrtinu za žitarice. Što se tiče količine, to bi obično značilo otprilike 150 do 200 grama mesa ili ribe, oko 300 grama povrća i oko 100 grama žitarica. Ukupno to iznosi otprilike 600 grama po obroku.

Prema međunarodnim i domaćim stručnjacima, najmanje zdravi načini pripreme hrane uključuju prženje i korištenje ulja. Uobičajena je pogreška mnogih pojedinaca da ponovno koriste ulje, što može imati ozbiljne zdravstvene posljedice. Dr. Jorga upozorava na ovu praksu, navodeći da ulje koje je korišteno dva ili tri puta može sadržavati kancerogene tvari. Iako ulje osigurava esencijalne masne kiseline potrebne za rast i razvoj, pretjerana ili opetovana uporaba može dovesti do problema.

Dr. Jorga je, gostujući u emisiji “Uranko” na K1 televiziji, istaknuo kako je prženje i prženje hrane daleko od blagotvornog. U blagdansko vrijeme uobičajeno je pretjerati s hranom. Dr. Jorga preporučuje zamrzavanje viška u dijelovima koji se mogu konzumirati kasnije. Zamrzavanje je logična metoda, iako je ključno razumjeti da se većina namirnica ovom procesu može podvrgnuti samo jednom.

Preporučljivo je brzo zamrznuti hranu, a hrana s niskim sadržajem vode može ostati zamrznuta dulje vrijeme. Ipak, optimalno je konzumirati zamrznutu hranu unutar mjesec dana, po mogućnosti unutar jednog do dva tjedna od zamrzavanja. Dugotrajno skladištenje smanjuje nutritivnu kvalitetu hrane. Doktor Jorga došao je do intrigantnog otkrića o bijelom kruhu koje je vrijedno pažnje. Iako često raspravljamo o glikemijskom indeksu raznih namirnica, nije opće poznato da zamrzavanje bijelog kruha može imati pozitivan učinak. Kada se odmrzne i ohladi, glikemijski indeks bijelog kruha znatno se popravi u usporedbi s konzumiranjem svježeg.

BONUS PRIČA;

Postizanje dobro uravnotežene prehrane i održavanje zdravih navika bez ikakvog osjećaja uskraćenosti nije tek prolazan pothvat, već cjeloživotna predanost hranjivom načinu života. Kako bismo vam pomogli u ovoj potrazi, evo nekoliko smjernica koje vas mogu voditi prema stanju prehrambene ravnoteže i dugotrajnim prednostima. Temelj hranjive prehrane usredotočen je na postizanje ravnoteže između različitih skupina namirnica.

Ključno je u dnevne obroke uključiti dovoljnu količinu voća, povrća, proteina, žitarica i zdravih masti. Nastojte dodijeliti polovicu svog tanjura povrću i voću, četvrtinu izvorima proteina kao što su meso, riba, jaja ili mahunarke, a preostalu četvrtinu cjelovitim žitaricama poput smeđe riže, kvinoje ili kruha od cjelovitih žitarica. Slijedeći ovaj pristup, jamčit ćete da će vaše tijelo dobiti sve potrebne hranjive tvari koje su mu potrebne. Pravilna tjelesna funkcija uvelike ovisi o održavanju odgovarajuće hidratacije. Osigurati da konzumirate dovoljnu količinu vode tijekom dana je ključno. Preporučeni dnevni unos je minimalno osam čaša.

Ako se borite s okusom obične vode, razmislite o tome da je poboljšate daškom prirodnog okusa ubacivanjem kriške limuna, krastavca ili nekoliko listića mente. Olakšavajući održavanje nutritivne prehrane, čin pripreme obroka unaprijed može se pokazati izuzetno korisnim. Strategizirajući svoje obroke za nadolazeći tjedan i dovršavajući što je moguće više priprema prije toga, možete se učinkovito kloniti donošenja štetnih odluka kada ste u stiski s vremenom. Osim toga, osiguravanje dostupnih zdravih grickalica, poput orašastih plodova, jogurta ili voća, može poslužiti kao sredstvo odvraćanja od uživanja u prekomjernim količinama nezdravih jela.

Uključivanje redovite tjelesne aktivnosti u vašu dnevnu rutinu ključno je za promicanje dobro uravnoteženog načina života. Vježbanje ne samo da pomaže u kontroli tjelesne težine, već i poboljšava raspoloženje i podiže razinu energije. Otkrijte oblik tjelesne aktivnosti koji vam donosi zadovoljstvo, bilo da se radi o trčanju, vježbanju joge, plesom ili vožnjom bicikla i nastojte svaki dan posvetiti najmanje 30 minuta kako biste ostali aktivni. Kako biste poboljšali proces probave i potaknuli pažljivo jedenje, važno je jesti ležerno, pažljivo pazeći na svaki zalogaj.

Savjetuje se suzdržati se od jela tijekom rada s elektroničkim uređajima ili gledanja televizije. Uzimanjem manjih zalogaja i temeljitim žvakanjem hrane ne samo da optimizirate probavu, već i razvijate povećanu svijest o sitosti, učinkovito sprječavajući pretjeranu konzumaciju. Odlučite se za cjelovitu, neprerađenu hranu koja obiluje esencijalnim nutrijentima, dok se klonite prerađene hrane koja često sadrži prekomjerne količine šećera, soli i nezdravih masnoća. Pažljivim proučavanjem etiketa na pakiranjima možete se opremiti znanjem potrebnim za donošenje dobro informiranih izbora o tvarima koje konzumirate.

Ključno je prakticirati samoosjećanje tijekom cijelog putovanja. Promjene u prehrani i načinu života zahtijevaju vrijeme i strpljenje. Postavljanjem dostižnih ciljeva i priznavanjem čak i najmanjih pobjeda, možete njegovati motivaciju potrebnu da ustrajete. Zapamtite, ako naiđete na neuspjehe, važno je ustrajati. Svaki obrok predstavlja novu priliku za zdraviji izbor. Dosljedno održavanje nutritivne prehrane je vrijedno, trajno ulaganje u vaše cjelokupno zdravlje i wellness.