Gorica Popović spada među najfinije kulinarske talente glumačkog svijeta, a to može potvrditi svatko tko je poznaje. Osim snimanja i obaveza u kazalištu, voli pobjeći iz Beograda i pronaći mir u svojoj vikendici na Srebrnom jezeru.
Često ugošćuje prijatelje i kolege, časteći ih kulinarskim delicijama iz svoje kuhinje. Povremeno potakne maštu svojih pratitelja na Instagramu fotografijama ukusnog jela koje je upravo izvukla iz pećnice – ili, u ovom slučaju, sa štednjaka. Prije nekoliko tjedana na njezinom je profilu bila prikazana štruca pivskog kruha, zlatna i okrugla poput ružičastog mjeseca, svježe pečena i spremna za uživanje. “Napiši recept!” uzviknuli su ispod slike. Kruh je dobio brojne lajkove, a mi smo bili inspirirani da osmislimo prijedlog za ovu ukusnu poslasticu.
Priprema pivskog kruha je jednostavna, a istovremeno je mekan i ukusan. Iako se obično peče u tradicionalnom obliku kruha, možete se odlučiti za verziju koju je odabrala Gorica. Ako ne preferirate bijeli kruh – nešto što čak i nutricionisti ne savjetuju – ova je alternativa idealan izbor, posebno za zimske mjesece koji se približavaju.
Za ovaj recept potrebno vam je 400 grama brašna tip 400, vrećica praška za pecivo, žličica soli, 120 grama maslaca i, naravno, limenka piva. Pazite da ne prekoračite količinu; bit će dovoljna limenka manja od 0,33 litre. Po želji može se dodati i med. Dok se pećnica lagano zagrijava, pripremite pleh obložite ga papirom za pečenje, koji može biti okrugli, pogodan za tart ili pizzu. Pomiješajte sve sastojke u tepsiji i mikserom ih sjedinite kao kad radite kruh. Provjerite jesu li dobro izmiješani.
Smjesu prebacite u pleh. Narežite maslac i stavite komadiće na vrh ili ga otopite i pokapajte po površini. Pecite oko 50 minuta na 180 stupnjeva, dok kruh ne dobije lijepu zlatnu boju. Izvadite iz pećnice i ostavite da se malo ohladi.
- Ako niste sigurni što doručkovati, uzmite u obzir da se pivski kruh lijepo slaže s raznim namazima, uključujući sireve, humus, džemove i kreme.
BONUS TEKST
Od davnina su ljekovita svojstva češnjaka prepoznata kao učinkovit prirodni lijek u borbi protiv virusa i prehlada. Osobito ga je važno uvrstiti u svoju svakodnevicu tijekom zimskih mjeseci kada vladaju virusne infekcije.
Opće je poznato da se naš imunološki sustav oslanja na sposobnost tijela da se obrani od utjecaja vanjskih elemenata kako bi se zaštitio od bolesti. Češnjak (Allium sativum) je moćan saveznik u tom pogledu. Češnjak, zeljasta biljka s podzemnom lukovicom i stabljikom visokom do jednog metra, pruža pravu zaštitu. Srećom, češnjak je u našim krajevima lako dostupan za konzumaciju tijekom cijele godine.
Opsežna znanstvena analiza potvrdila je da se češnjak sastoji od približno 200 moćnih spojeva, uglavnom koncentriranih u lukovici, iako se cvijet, stabljika i lišće također koriste u kulinarstvu. Češnjak se može pohvaliti bogatstvom esencijalnih nutrijenata, uključujući adenozin, alicin, aminokiseline, dijetalna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezo, enzime, vitalna ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor, i fosfora. Ovaj svestrani sastojak može se konzumirati i sirov i kuhan, a služi kao divan dodatak raznim jelima, a ujedno djeluje i kao prirodni konzervans za sprječavanje kvarenja hrane.
- Stoljećima u prošlosti, Kinezi su češnjak koristili kao temelj za brojne ljekovite pripravke. Unutar naše tradicionalne prakse liječenja, češnjak ima cijenjeni status univerzalnog lijeka za mnoštvo bolesti.
Češnjak, svestrani sastojak, stekao je popularnost kao glavna namirnica u narodnoj kuhinji, služeći i kao jeftina opcija i kao oblik preventivne medicine. Među općom populacijom, češnjak se smatra lijekom za sve, koji ulijeva nepokolebljivo povjerenje. Tijekom povijesti, tijekom izbijanja bolesti kao što su tifus, kolera, kuga, dizenterija i gripa, češnjak se dosljedno preporučivao i koristio kao preventivno i kurativno sredstvo. Posljednjih godina razvijene su i tablete i kapsule s češnjakom za osobe koje možda ne cijene okus i miris svježeg češnjaka.