– Vjerujemo da ste do sada vidjeli šta se sve dešava na Olimpijskim igrama u Parizu. Jednostavno, sve se pomiješalo, a problemi sa spolom, ove godine su očitije nego u godinama prije….

Ginekologinja dr. Vanja Milošević posebno se osvrće na slučaj alžirske boksačice Iman Kelif, tvrdeći da je ona biološki ženskog spola, ali pokazuje hormonalne osobine tipične za muškarce. Dr. Vanja Milošević objašnjava da slučaj Iman Kelif služi kao dokaz da veza između kromosoma i biološkog spola nije uvijek jasna. Općenito se shvaća da je biološki spol određen kromosomima, pri čemu žene imaju XX kromosome, a muškarci XY kromosome.

Dr. Milošević ističe da prisutnost Y kromosoma kod muškaraca ima presudnu ulogu u određivanju spola djeteta. Liječnik naglašava važnost priznanja da žene posjeduju testosteron, slično kao što muškarci imaju estrogen. Spolne karakteristike, poznate i kao odlučnost, počinju se pojavljivati ​​već u šestom tjednu razvoja, otkrivajući u konačnici spol djeteta. Fokus se često stavlja na kromosomske abnormalnosti i varijacije, na koje mogu utjecati vanjski čimbenici ili genetski uvjeti.

Ključno je prepoznati da hormonske neravnoteže, uključujući one povezane s testosteronom i estrogenom, igraju značajnu ulogu. Iznenađujuće, žene posjeduju testosteron baš kao što muškarci posjeduju estrogen. Ugledna ginekologinja ističe da se kod žena analiza hormona često otkriva povišena razina testosterona. Dr. Milošević samouvjereno tvrdi da je Iman nedvojbeno žensko kada se pita o spolu. Prema riječima dr. Miloševića, nema sumnje da je ona biološki ženskog spola, što potvrđuje i njezinih XX kromosoma. Međutim, zbog hormonalne neravnoteže, ona može pokazivati ​​određene fizičke osobine koje se obično povezuju s muškarcima. Važno je napomenuti da iako je njezina razina testosterona povišena, njezin spolni identitet ostaje neupitan. Je li moguće da žena posjeduje kromosome tipično povezane s muškarcima?

Dr. Milošević ističe značaj prenatalnih testova u prepoznavanju genetskih abnormalnosti te naglašava da je temeljna svrha znanosti napredak i otkrivanje genetskih poremećaja i bolesti koje je moguće spriječiti. Ključno je prepoznati da su brojne bolesti povezane sa spolnim kromosomima. Kod muškaraca XY kromosomi igraju značajnu ulogu, posebno Y kromosom. S druge strane, žene imaju jednostavniji genetski sklop s konstantnim XX kromosomima u jajnim stanicama. Muškarci, međutim, imaju raznolikiju strukturu kromosoma, koja se naziva heterogenost, s XY kromosomima. Y kromosom, koji sadrži mali dodatak koji određuje spolne karakteristike, ponekad se može odlomiti i pričvrstiti na X kromosom, što rezultira kombinacijom koju nam je teško razumjeti.

Ova kombinacija u konačnici dovodi do prisutnosti muških karakteristika kod pojedinaca koji posjeduju XX kromosome. Unatoč tome, važno je napomenuti da te osobe ostaju nedvosmisleno ženskog spola, kako objašnjava dr. Vanja Milošević. Prema njegovim zapažanjima, moguće je da žena posjeduje biološke ženske osobine koje pokazuju karakteristike tipično povezane s muškarcima. Prema dr. Miloševiću, muškarci posjeduju inherentne fizičke prednosti kao što su visina, težina, snaga i agresivnost. Međutim, kada se razmatra paradoksalna situacija žene s viškom testosterona, rasprava se mora prebaciti na biološku klasifikaciju dotičnog pojedinca, bilo da je biološki muškarac ili žena.

Ginekolog naglašava da je, i s administrativnog i s biološkog stajališta, klasificirana kao žena i stoga bi se trebala natjecati s drugim ženama. Osim toga, ginekolog sugerira da bi stvaranje genetskih mapa sportaša moglo dati dodatnu jasnoću u ovom pitanju. Iman Kelif ostavila je neizbrisiv trag na Olimpijske igre održane u Parizu. Iman Kelif, alžirska boksačica koja se suočila s diskvalifikacijom sa Svjetskog prvenstva zbog povišene razine testosterona koja prelazi dopuštenu granicu za žene, i dalje je u središtu oluje koja ne pokazuje znakove jenjavanja.

Unatoč ovoj kontroverzi, dobila je dopuštenje za sudjelovanje na nadolazećim Olimpijskim igrama u Parizu. Tvrdi se da Kelif možda ima DSD (poremećaj spolnog razvoja), stanje koje se smatra rijetkim i pogađa tek 1,7 posto populacije. Pojedinci s DSD-om mogu posjedovati muške kromosome ili anatomiju unatoč svom vanjskom izgledu kao žene. Ova bi je karakteristika potencijalno mogla izdvojiti od drugih. Iman Kelif, alžirska boksačica, uplela se u olimpijski skandal tijekom Igara u Parizu kada je Talijanka Anđela Karini kontroverzno predala njihov meč u osmini finala u kategoriji do 66 kilograma.

Po ulasku u ring, Karini je dočekao snažan desni kroše, što ju je natjeralo da se brzo povuče u svoj kut. U samo 45 sekundi od početka meča, ekspresno je skinula opremu i priznala poraz. U početku je Karini iznio optužbe protiv Kelifove, tvrdeći da se bavio nepoštenim boksačkim praksama protiv protivnica. Međutim, kasnije je izrazila kajanje zbog svojih riječi i uputila ispriku. Nakon meča s Talijankom Anjelom Karini, Iman Kelif je morala pružiti dokaze o svom odrastanju kao djevojčica, što je i učinila prezentirajući svoje fotografije iz djetinjstva.

Nadalje, kako bi potkrijepio spol svog djeteta, njezin otac je alžirskim medijima kao dokaz predočio rodni list. Pojedinci s desne strane političkog spektra, uključujući istaknute ličnosti poput Elona Muska i J.K., globalno su proširili priču o tome da je Imanin spol muški. Rowling, kao i neke javne ličnosti u Srbiji. Unatoč potvrdi da je Imanin pravi spol ženski, isprike nisu objavljene. U ringu je Kelif doživjela brojne poraze od žena, što je činjenica vrijedna spomena.