– Kada se samo čuje smrdibuba, nikome nije fobro. Jednostavno, ovi nametnici, em štete vašem životnom prostoru, em kada se zavuku u odjeću, ostavljaju jako neugodnu aromu…
Proces hibernacije je postupan za stjenice. Oni posjeduju znanje kako se probuditi iz sna, ali što se događa nakon tog buđenja? Pitanje koje se postavlja jest razina opasnosti koju ti insekti predstavljaju za ljudska bića. Ulazeći kroz prozor, ove stjenice odmah traže utjehu u roletama, tražeći udoban kutak da se zaštite od hladnog zraka. Vrijedno je napomenuti da su stjenice koje uzrokuju nevolje u našoj zajednici klasificirane kao štitaste stjenice, zbog svog oblika tijela koji podsjeća na minijaturne štitove. Ovi kukci su strogo biljojedi, hrane se isključivo hranjivim sokovima biljaka, kako je pojasnio Miloš Jović, cijenjeni viši kustos Prirodoslovnog muzeja.
Prema Jovićevim riječima, otkrivanje insekata u stanu ne bi trebalo biti razlog za brigu, iako njihova prisutnost može biti uznemirujuća, pa čak i zastrašujuća za pojedince koji imaju svojstven strah od buba. Azijska smrdibuba nosi titulu najzastupljenije vrste u našoj zemlji. Nepogrešive znakove njegova neurednog leta, neprekidno zujanje i zabijanje u lustere i rolete, bilo je nemoguće ignorirati. Jedino održivo rješenje bilo je nasilno je ukloniti iz prostorija.
Iako su bili svjesni da će se povremeno probuditi iz sna zbog topline, njihova su viđenja sve rjeđa kako temperatura pada. Međutim, odsutnost njihove prisutnosti tijekom zime ne negira njihovo postojanje; nego se vješto prikrivaju. Kako prenosi RTS, oni će ponovo izaći na površinu isključivo na proljeće. Štetočine poznate kao smrdibube, ili kolokvijalno nazvane “smrdljive” stjenice, prevladavaju u različitom voću i povrću. Smrdibube posebno vole plodove rajčice, uzrokujući vidljiva oštećenja u obliku pjega koje nastaju zbog njihovog ponašanja usisavanja soka.
Ključno je razumjeti da učinkovito upravljanje ovom štetočinom predstavlja značajne izazove, zahtijevajući provedbu niza strategija. Invazija smrdibuba obično počinje krajem srpnja, zbog čega je neophodno pojačati oprez u to vrijeme kako bi se učinkovito kontrolirala njihova populacija. Kada je riječ o upravljanju najezdom stjenica, ulje nima pokazalo je svoju učinkovitost kao održivo rješenje. Druga metoda suzbijanja ovih štetnika je strateška sadnja blitve i cvijeća u blizini zahvaćenih područja. Osim toga, sredstva na bazi piretroida obično se koriste kao kemijski pripravci za suzbijanje stjenica.
Kad je riječ o uzgoju rajčice, važno je dati prednost uzgoju u zaštićenom prostoru, jer se na taj način značajno smanjuje rizik od oštećenja od smrdibuba. Za vlasnike kuća kojima su smrdibube dosadni štetnici, postoje alternativne metode za njihovo uklanjanje bez oslanjanja na kemikalije. Korištenjem prirodnih tehnika možete učinkovito i ekološki osviješteno zaštititi svoj dom od ovih iritantnih insekata. Određene biljke i začini ispuštaju mirise koji su smrdibubama odbojni. Kako biste odvratili ove insekte, strateški postavite aromatično bilje poput bosiljka, metvice ili lavande blizu prozora i vrata.
Osim toga, posipanje cimeta ili crnog papra oko ulaza može učinkovito otjerati smrdibube. Tijekom jesenske sezone, smrdibube često napadaju stambene objekte u potrazi za utočištem i toplinom. Izrazit miris koji ispuštaju i njihova sama prisutnost mogu predstavljati poteškoće vlasnicima kuća. Međutim, postoji prirodno rješenje za zaštitu od ovih nametnika: barijere protiv mirisa.