– Danas govorimo o psima, koji su definitivno najbolji čovjekovi prijatelji. Međutim, kada se pojavi neki stranac u blizini, oni odmah krenu da laju, i svi se pitamo zašto to uopšte i rade? Slijedi i nekoliko odgovora na ovo pitanje…
Kada se susreću s nepoznatim jedinkama, psi često pokazuju oprez. Unatoč tome, postoje slučajevi kada određene jedinke izmame trenutačnu reakciju lajanja ili režanja, dok druge izmame pribraniju reakciju pasa. Ove reakcije mogu ukazivati na agresiju, obrambeno ponašanje ili izraz tjeskobe. Razni čimbenici pridonose različitim reakcijama pasa prema ljudima.
Osjećaj straha često proizlazi iz susreta s nepoznatim. Ako vaš pas pokazuje negativne odgovore prema određenim pojedincima, to se može pripisati nedostatku izloženosti različitim društvenim situacijama. Psi koji nisu pravilno socijalizirani mogu svaku interakciju sa strancima shvatiti kao potencijalnu opasnost zbog nepoznatih mirisa, prizora i ponašanja. Čak i psi koji su bili socijalizirani mogu doživjeti tjeskobu i nesigurnost kada se suoče s nepoznatim ljudskim osobinama.
- Određene karakteristike i radnje pojedinaca psi mogu protumačiti kao prijeteće. Postoje različiti čimbenici koji mogu izazvati strah kod pasa, kao što su: Elementi kao što su šeširi i sunčane naočale, dlake na licu, visina i dubok glas, izravan i intenzivan kontakt očima, kao i jaki mirisi poput dima, parfema i dezodoransa, pridonose cjelokupnom izgledu i prisutnosti osobe. Kombinacija ovih čimbenika može imati značajan utjecaj na pse, dovesti do osjećaja tjeskobe i potaknuti negativne reakcije. Psi imaju sposobnost reagirati na pojedince koji izazivaju negativna sjećanja.
To se može dogoditi kada su psi prošli traumu ili zlostavljanje, što ih je navelo da laju na pojedince koji su slični njihovim zlostavljačima. Osim toga, psi mogu razviti osjećaj sumnjičavosti prema određenim ljudskim osobinama, poput spola. Određene pasmine, uključujući mastife, džukele i terijere, poznate su po svojim teritorijalnim instinktima i sklonosti zaštiti. Ovi psi mogu ispoljavati agresiju prema pojedincima koje doživljavaju kao opasnost za svoj teritorij ili svoje voljene. Osim toga, svi nagli ili snažni pokreti mogu izazvati zaštitnu reakciju. Psi posjeduju izniman talent za procjenu karaktera pojedinaca. Izvrsni su u promatranju društvene dinamike i pokazuju oprez prema pojedincima koji ne pokazuju ljubaznost prema svojim vlasnicima.
Osim toga, psi imaju sposobnost detektiranja emocionalnih fluktuacija, uključujući strah, stres i tjeskobu, što može dovesti do njihove nelagode i kasnijeg lajanja. Lajanje pasa može se pripisati nizu čimbenika, uključujući njihove instinkte, socijalizaciju i prošla iskustva. Shvaćanjem ovih elemenata vlasnici pasa mogu steći uvid u reakcije svojih ljubimaca i učinkovito odgovoriti na njihove potrebe. Koji su razlozi laveža pasa? Ključno je prepoznati da psi vokaliziraju kako bi komunicirali, a ne bez svrhe. Stoga je imperativ razumjeti čimbenike koji leže u pozadini prije pokušaja obuzdavanja ponašanja psa koji laje.
Kada su psi oduševljeni što vas vide nakon dulje odsutnosti, svoju radost izražavaju lajanjem. Unatoč tome, postoje slučajevi kada psi ispuštaju pretjeranu buku kako bi prenijeli negativne emocije u situacijama u kojima to nije dobrodošlo. Čest primjer lajanja u nepovoljnim okolnostima je kada naiđete na trkače na cesti ili kada vaš pas neprestano laje na svaku osobu koja prođe pored vašeg dvorišta. Pretjerano lajanje može biti potaknuto nizom čimbenika, uključujući nesigurnost, strah, frustraciju i dosadu. Osim toga, svaka situacija koja povećava razinu uzbuđenja psa ima potencijal pojačati lavež. Istražimo neke od uobičajenih uzroka ovakvog ponašanja.
Prijenos raspoloženja vidljiv je u odnosu između vas i vašeg psa. Ako se osjećate nervozno, vaš će pas također doživjeti osjećaj nelagode. Slično tome, kada držite loptu u ruci, iščekivanje vašeg psa za nadolazeći događaj se pojačava svakim trenutkom. Kada povisite glas, vaš pas to tumači kao zajednički čin komunikacije. Unatoč nevoljkosti, pas je prisiljen pristupiti potencijalno opasnoj situaciji, što dovodi do pojačanog osjećaja straha. Psi imaju urođenu sklonost laju, jer je to urođena osobina u njihovom genetskom sastavu.
Njihov lavež služi kao način da upozore svoje vlasnike na bilo kakve uljeze koji napadaju njihov teritorij, bilo da se radi o poštaru ili susjedu koji je parkirao svoje vozilo na prilazu. Ako je divljač u neposrednoj blizini, određeni lovački psi će zalajati. To je razlog zašto su češće komunicirali u odnosu na druge pse. Cilj nije potpuno eliminirati lajanje i promijeniti njihovo prirodno ponašanje. Umjesto toga, cilj je treniranjem pretvoriti neprestano lajanje u kratku uzbunu. Nesigurnost se često manifestira kroz čin lajanja. U slučajevima kada vaš pas pratilac laje prema drugim psima ili biciklistima, to obično ukazuje na osjećaj nesigurnosti ili straha.
Ova vrsta lajanja češće prevladava među mlađim psima. Točnije, psi često bicikle doživljavaju kao nepoznanicu i tumače ih kao potencijalnu opasnost. Psi općenito osjećaju strah pred novim okolnostima. Ponašanje ima tendenciju pogoršanja zbog vlasnikove nesigurnosti. Kako se drugi pas približava, vi instinktivno čvršće stežete povodac. Osjetivši vašu nesigurnost, vaš pas odlučuje zalajati kako bi poručio psu koji mu se približava da se drži podalje. Ključni element za postizanje uspjeha u ovoj situaciji je učinkovito držati vašeg psa na uzici.