U nastavku našeg današnjega članka govorićemo o Silvani Armenulić i njezinoj jedinoj nasljednici, koja je već ušla u šestu deceniju života. Ona nju nije skoro nikako niti zapamtila, jer je bila jako mala kada je Silvana poginula u saobraćajnoj nesreći….
Doživjeti gubitak roditelja predstavlja značajan izazov, osobito tijekom razvojnih godina kada pojedinci počinju shvaćati bitne pojmove. Ova situacija postaje još zamršenija kada je roditelj koji je preminuo slavna osoba, suočen s velikim ispitivanjem javnosti i medija. S tim u vezi, istražit ćemo odrastanje kćeri renomirane pjevačice Silvane Armenulić. Štoviše, film “Toma” poslužio je kao kanal za upoznavanje mlađih gledatelja s nizom umjetnika s kojima se do tada možda nisu susreli. Silvana Armenulić, u javnosti poznata kao Zilha Bajraktarević, spremna je postići široku slavu kroz svoje amblematične pjesme. Dok je njezin život tragično prekinut, duboka tuga obavija srca njezinih obožavatelja i onih koji su je voljeli.
Silvana Armenulić ostaje utjecajna figura, neizbrisivo obilježena u našem kolektivnom sjećanju svojom trajnom privlačnošću, izvanrednom glasovnom snagom i dirljivom životnom pričom. Sama njezina prisutnost očaravala je one u njezinoj blizini, bez napora privlačeći pažnju. Zagonetna privlačnost njezine veze s proslavljenim tenisačem Radmilom Armenulićem neprestano fascinira javnost. Nakon što je izašao film “Toma”, koji je zaronio u intimne aspekte života kultne pjevačice, njezina je popularnost doživjela značajan porast. Ovaj film služi kao iskreni hommage njezinim bezvremenskim pjesmama, koje ostaju dojmljive i još uvijek se izvode u suvremenom okruženju.
Unutar narodne glazbe malo je skladbi koje se mogu mjeriti s izuzetnom kvalitetom koju pokazuju djela kao što su “Što će mi život bez tebe, dušo”, “Rane moje” i “Srce Gori Er Te Voli”. Osim njezinih izvanrednih glazbenih sposobnosti, njezin prepoznatljiv stil i upečatljiva ljepota ostavljaju trajan dojam u sjećanju onih koji je susretnu. Zilha Barjaktarević, rođena 18. svibnja 1939. godine u Doboju, bila je četvrto dijete u obitelji od trinaestero braće i sestara, iako je doživjela tugu gubitka njih četvero. Njezine prve godine bile su obilježene teškoćama, jer je odrastala u siromaštvu i bez prisutnosti oca.
Njena majka Hajrija preuzela je isključivu odgovornost za odgoj djece, a Silvana je često artikulirala želju da olakša majčin teret. Izdavačka kuća “Diskos” iz Aleksandrovca objavila je njen album prvijenac koji je vrlo brzo dostigao prodaju od 50.000 primjeraka. Kako je potražnja za njezinim nastupima nastavila rasti, postalo je očito da su potrebne veće dvorane. Nakon ugovora s PGP-RTS-om i niza uspješnih dueta koji su izazvali oduševljene reakcije publike, Silvana Armenulić, istaknuta glazbena ličnost s prostora bivše Jugoslavije, u suradnji sa skladateljem Acom Stepićem objavila je svoj solo album pod nazivom “Granda” 1967. Ovaj je album imao značajan utjecaj na glazbenu industriju.
Nadalje, lansirala je dva singla s grčkim pjesmama i radila s Aleksandrom Trandafilovićem na albumu koji je prikazao pažljivo odabranu zbirku izvornih narodnih i tradicionalnih urbanih melodija. Osim izvanrednih vokalnih sposobnosti, Silvana Armenulić zračila je neobičnom ljepotom, karizmom i očaravajućim šarmom. Njezin jedinstven modni smisao i osebujan stil značajno su utjecali na prostore jugoslavenske narodne glazbe. Nažalost, 10. listopada 1976. godine, tijekom povratka s koncerta u Aleksandrovcu, dogodio se tragičan incident koji je rezultirao gubitkom Silvane,
njezine sestre Mirjane Barjaktarević – koja je bila u petom mjesecu trudnoće – i violinistica Rada Jašarevića. Unatoč ovom tužnom događaju, njezina glazba i nakon više od trideset i pet godina odjekuje mnogima. Poznatu folk pjevačicu publika će zauvijek pamtiti zbog njenog dubokog utjecaja na glazbenu krajoliku. Značajan je trajan utjecaj njezinih bezvremenskih skladbi, uključujući Cigani splayaj, splayaj, Rane moje, Srce gori jer te lovja, Sama sam, a posebice omiljenu Oče je žiteme. Uspomenu na nju čuva njezina obitelj, posebice kćer Gordana koju je dobila sa suprugom, tenisačem Radmilom Armenulićem. Kad je Silvana preminula,
Gordana je imala samo dvanaest godina, a praznina koju je ostavila majčina odsutnost i danas se duboko osjeća. Večeras u 21:30 obilježavamo 46. godišnjicu smrti moje majke. Njezina je odsutnost duboko proživljena, jer je nudila društvo, ljubav, sreću i utjehu. Unatoč mogućnosti tuge, Gordana pokazuje izuzetnu otpornost i dosljedno uspijeva potvrditi: “Dobro sam.” Nedavno je izrazila svoju duboku čežnju u sjećanju na Silvaninu smrt, izjavivši da će Silvana zauvijek zauzimati mjesto u njezinu srcu, osiguravajući tako osjećaj druženja.
Gordanin Facebook profil često prikazuje monokromatske slike koje sažimaju radosne trenutke njezine mladosti, razdoblja koje je došlo prije okrutnih sudbinskih zaokreta koji ju je odvojio od voljene majke. Uočena je nevjerojatna sličnost između Gordane i Silvane, koja slovi za jednu od najljepših žena svog vremena. U 58. godini Gordana, koja je ime dobila po baki s očeve strane Radmila, ponosi se svojim identitetom majke dvojice sinova. Istaknuta apsolventica Prirodno-matematičkog fakulteta u Beogradu, svoju profesionalnu karijeru posvetila je nastavi matematike u cijenjenoj instituciji poznatoj kao Matematička gimnazija i škola, koja se obično naziva „Kralj Petar Prvi“.