Pojava moždanog udara može dovesti do teških zdravstvenih komplikacija, što znači nedostatak kisika u određenoj regiji mozga. Stoga je ključno reagirati brzo i učinkovito, osiguravajući hitnu medicinsku pomoć.

Dolje je navedeno nekoliko predloženih koraka za pomoć osobama koje su doživjele moždani udar: Identificiranje pokazatelja: Od iznimne je važnosti identificirati znakove koji potencijalno mogu označavati moždani udar. Ovi znakovi obuhvaćaju iznenadnu pojavu slabosti ili utrnulosti u licu, ruci ili nozi, osobito na jednoj strani tijela. Nadalje, ne smiju se zanemariti simptomi kao što su smetenost, poteškoće s govorom ili razumijevanjem, oštećenje vida, gubitak ravnoteže, vrtoglavica ili nagla i jaka glavobolja. Ako primijetite bilo koji od ovih simptoma, nužno je hitno kontaktirati Hitnu pomoć pozivom na broj 911.

  • U ovoj situaciji ključna je brza reakcija. Učinite disanje i svijest glavnim prioritetom: Odmah procijenite disanje i razinu svijesti osobe dok čekate medicinsku pomoć. Ako je potrebno, započnite potrebne postupke oživljavanja. Bitno je izbjegavati pomicanje osobe osim ako ne postoji neposredna prijetnja. Umjesto toga, usredotočite se na održavanje njihove udobnosti i mira dok osiguravate da im dišni putovi ostanu čisti. Prilikom praćenja njihovog stanja, od ključne je važnosti pružiti osjećaj sigurnosti i društva, osiguravajući da ostanu pri svijesti i mirni dok ne stigne hitna medicinska pomoć.

Čekanje dolaska medicinskog osoblja od iznimne je važnosti kada se radi o davanju bilo kojeg lijeka. Bitno je napomenuti da tehnike poput uboda nisu potkrijepljene nikakvim dokazima niti su se pokazale učinkovitima u liječenju moždanog udara. Umjesto toga, savjetuje se pridržavati se sljedećih smjernica i potražiti savjet zdravstvenog radnika. Brzo i precizno djelovanje ima potencijal ne samo spasiti živote, već i smanjiti dugoročni učinak moždanog udara.

BONUS TEKST

Od davnina su ljekovita svojstva češnjaka prepoznata kao učinkovit prirodni lijek u borbi protiv virusa i prehlada. Osobito ga je važno uvrstiti u svoju svakodnevicu tijekom zimskih mjeseci kada vladaju virusne infekcije.

Opće je poznato da se naš imunološki sustav oslanja na sposobnost tijela da se obrani od utjecaja vanjskih elemenata kako bi se zaštitio od bolesti. Češnjak (Allium sativum) je moćan saveznik u tom pogledu. Češnjak, zeljasta biljka s podzemnom lukovicom i stabljikom visokom do jednog metra, pruža pravu zaštitu. Srećom, češnjak je u našim krajevima lako dostupan za konzumaciju tijekom cijele godine.

  • Opsežna znanstvena analiza potvrdila je da se češnjak sastoji od približno 200 moćnih spojeva, uglavnom koncentriranih u lukovici, iako se cvijet, stabljika i lišće također koriste u kulinarstvu. Češnjak se može pohvaliti bogatstvom esencijalnih nutrijenata, uključujući adenozin, alicin, aminokiseline, dijetalna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezo, enzime, vitalna ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor, i fosfora. Ovaj svestrani sastojak može se konzumirati i sirov i kuhan, a služi kao divan dodatak raznim jelima, a ujedno djeluje i kao prirodni konzervans za sprječavanje kvarenja hrane.

Stoljećima u prošlosti, Kinezi su češnjak koristili kao temelj za brojne ljekovite pripravke. Unutar naše tradicionalne prakse liječenja, češnjak ima cijenjeni status univerzalnog lijeka za mnoštvo bolesti.

Češnjak, svestrani sastojak, stekao je popularnost kao glavna namirnica u narodnoj kuhinji, služeći i kao jeftina opcija i kao oblik preventivne medicine. Među općom populacijom, češnjak se smatra lijekom za sve, koji ulijeva nepokolebljivo povjerenje. Tijekom povijesti, tijekom izbijanja bolesti kao što su tifus, kolera, kuga, dizenterija i gripa, češnjak se dosljedno preporučivao i koristio kao preventivno i kurativno sredstvo. Posljednjih godina razvijene su i tablete i kapsule s češnjakom za osobe koje možda ne cijene okus i miris svježeg češnjaka.