Ono što nam svaku jesen i proljeće dolazi, jeste mijenjanje vremena, odnosno sat se pomjera naprijed ili nazad. Sada nam polako dolazi zima, i uskoro se sat mijenja, a dan će da traje puno duže nego sada….
Zima 2024. se bliži. Ne zaboravite prilagoditi sat u skladu s tim. Svake godine izražavamo nadu da će se ta praksa eliminirati, no ona za sada i dalje postoji. Tijekom zimske sezone 2024. postavlja se pitanje: kada će doći do pomicanja sata? Kazaljke će se pomaknuti za jedan sat unazad, točnije tijekom prijelaza sa subote na nedjelju, u dane vikenda od 26. do 27. listopada. Godine 2024. prilagodba će se dogoditi rano ujutro, što će rezultirati promjenom s 3 sata na 2 sata, čime će se omogućiti dodatni sat sna.
- U Srbiji i cijeloj Europi trenutno postoji prijelaz sa zimskog na ljetno računanje vremena. Brojne nacije vjerojatno će se suzdržati od ove radnje, budući da stručnjaci ukazuju na to da predstavlja zdravstveni rizik. Doista, vjerojatno ste primijetili da vam ova promjena nije prihvatljiva. Brojne zemlje u Aziji i razne nacije u Africi ne podešavaju svoje satove. Na primjer, štetne prakse nastavljaju se između ostalih u regijama kao što su Turska, Rusija, Sirija, dijelovi Meksika, Havaja, Arizone i Portorika.
No, to je praksa koju je usvojila većina europskih zemalja, Australije, Južne Amerike i drugih. Brojni pojedinci izražavaju zabrinutost u nacijama koje pomiču svoje satove za jedan sat, navodeći probleme kao što su poremećaji spavanja, kardiovaskularni problemi i vrtoglavica. Osim toga, određene studije su ukazale na porast prometnih nesreća, ozljeda na radu, srčanih udara i ukupne stope smrtnosti stanovništva. Neki stručnjaci navode da jutarnje svjetlo služi kao znak za naše tijelo, označavajući dolazak novog dana. Posljedično, kada se ovaj biološki ritam promijeni, dolazi do poremećaja brojnih procesa u organizmu. Promjena sata može poremetiti hormonalnu ravnotežu u tijelu.
Određeni čimbenici upravljaju razinama šećera u krvi, stresom, glađu, ljutnjom i zadovoljstvom, a sve zbog jedne klase koja je u pokretu. Što je potaknulo početno razmišljanje o premještanju sata? Godine 1784. Benjamin Franklin pripisao je ovaj fenomen značajnoj potrošnji svijeća, sugerirajući da bi promjene u obrascima spavanja mogle dovesti do ušteda. Uvriježeno je mišljenje da su ovu praksu prvi put uveli Nijemci tijekom Prvog svjetskog rata. Nakon toga se računanje zimskog vremena ustalilo globalno. Tijekom godina, analize su pokazale da se energija može očuvati i ne očuvati.
Osim toga, zabrinutost u vezi s potencijalnim zdravstvenim rizicima stalno se stavlja u prvi plan. U anketama koje se provode na globalnoj razini, pojedinci obično izražavaju želju da vrate napredak vremena kako bi se uskladili s biološki utvrđenim normama. Međutim, u nekim zemljama, poput Velike Britanije, gotovo polovica ispitanih zalaže se za pomicanje sata. Zaključno, budite spremni za pomicanje satova i prelazak na zimsko računanje vremena, bez obzira na okolnosti. Slijedom toga, sat će se od subote do nedjelje, 26. i 27. listopada, pomaknuti za jedan sat unatrag. Kao rezultat toga, vrijeme će se promijeniti s 3 sata na 2 sata.