– U nastavku našeg današnjega članka, govorićemo o nekim biljkama, koje su itekako dobre za neka oboljenja i zdravlje u globalu. Brokoli je jedna od najzdravijih biljaka koje se mogu naći u kuhinji, ali na ovim prostorima se i ne konzumira baš toliko…..

Kako prenosi portal Lepa & Srećna, Helicobacter pylori je mikroorganizam koji vrlo rado napada sluznicu želuca, što dovodi do niza komplikacija poput pojačanog lučenja želučane kiseline, gastritisa, pa čak i stvaranja čira. Nadalje, osobe zaražene bakterijom H. pylori suočavaju se s povećanom vjerojatnošću razvoja raka želuca, s četiri puta većim rizikom od ovog malignog stanja.

Iako antibiotsko liječenje u pravilu traje najviše dva tjedna, a terapija ulkusa može trajati i dulje od dva mjeseca, važno je naglasiti da se pacijenti moraju pridržavati propisane terapije, pridržavajući se uputa liječnika, čak i ako simptomi brzo nestanu. Uključivanje brokule u prehranu dodatni je korak predostrožnosti koji pojedinci mogu poduzeti. Istraživanje objavljeno na portalu Stil otkriva da se dnevnom konzumacijom 70 grama brokule može učinkovito smanjiti prisutnost Helicobacter pylori za 40 posto.

Kako biste maksimalno povećali dobrobiti, preporučljivo je pridržavati se ovog režima prehrane najmanje dva mjeseca. Istraživanja su pokazala da se brokula, koja je puna esencijalnih hranjivih tvari, može učinkovito boriti protiv ovog štetnog mikroorganizma, nudeći prirodnu pomoć u očuvanju dobrobiti probavnog sustava i smanjujući vjerojatnost razvoja teških bolesti poput raka. Sa svojim obiljem esencijalnih hranjivih tvari kao što su vlakna, vitamin C, vitamin K, željezo i kalij, brokula se ističe kao nutritivna snaga. Osim toga, premašuje sadržaj proteina od većine drugog povrća. Nedavne studije pokazuju da dok se u ovom zelenom povrću može uživati ​​i u sirovom i u kuhanom obliku, dokazano je da lagano kuhanje na pari nudi najveći niz zdravstvenih prednosti.

U okviru ovog članka pronaći ćete sveobuhvatnu zbirku informacija o povrću poznatom kao brokula, koja obuhvaća sva znanja potrebna za potpuno razumijevanje. Sa svojim visokim udjelom vode od gotovo 90%, sirova brokula također se sastoji od 7% ugljikohidrata, 3% proteina i zanemarive količine masti. Sa samo 31 kalorijom po šalici (91 gram), brokula je nevjerojatno niskokalorična opcija. Nutritivni sastav jedne šalice (91 gram) sirove brokule je sljedeći:

Nutritivni sadržaj ove namirnice uključuje 31 kaloriju, 89% vode, 2,5 grama proteina, 6 grama ugljikohidrata, 1,5 grama šećera, 2,4 grama vlakana i 0,4 grama masti. Primarni sastojci ugljikohidrata koji se nalaze u brokuli su vlakna i šećer. Fruktoza, glukoza i saharoza primarni su prisutni šećeri, uz male količine laktoze i maltoze. Unatoč tome, šalica ove namirnice sadrži samo 3,5 grama lako probavljivih ugljikohidrata (ekvivalentno 91 gram). Vlakna Uključivanje vlakana u prehranu ključno je za održavanje dobrog zdravlja.

Poboljšavajući zdravlje crijeva, pomažući u prevenciji bolesti i podupirući napore u mršavljenju, ima potencijal ponuditi niz dobrobiti. Konzumacija jedne šalice sirove brokule, težine približno 91 gram, može opskrbiti tijelo s 2,3 grama vlakana, što je jednako 5-10% preporučene dnevne vrijednosti (DV). Sažetak Iako brokula možda nema veliku količinu probavljivih ugljikohidrata, ona nudi znatnu količinu vlakana koja podržavaju zdravlje crijeva i mogu pomoći u smanjenju rizika od određenih bolesti.

Proteini Proteini igraju vitalnu ulogu u rastu i održavanju vašeg tijela, služeći kao temeljni elementi. U usporedbi s drugim povrćem, brokula se ističe relativno visokim udjelom bjelančevina koje čine oko 29% njezine suhe težine. Sadržaj proteina u brokuli je relativno nizak, jer 1 šalica (91 gram) sadrži samo 3 grama zbog visokog sadržaja vode.