Voće i povrće prepuno je vitamina, minerala i vlakana i super je zdravo, no ne smije se jesti u neograničenim količinama samo zato što sadrži šećer. To je slatkiš iz prirode s kojim ne treba pretjerivati.
Oko 200 g voća dnevno je sasvim dovoljno. Ovom količinom već smo sebi osigurali potrebnu količinu svih mineralnih tvari i dijetalnih vlakana. E sad, ako je sok (svježe iscijeđen), onda je to 120-150 ml dnevno — ne više. Povrće: minimalno 400 g ili četiri porcije. „Povrće nema šećera“ dodala je „ono ima mineralne materije… dijetalna vlakna koja su neophodna za zdravlje celog organizma“ Dr nutricionističkih nauka Veroslava Stanković – RTS Ordinacija
Ako konzumirate veće količine tijekom duljeg razdoblja, glikoregulacija se može promijeniti – tj. hiperglikemija se povećava i može na kraju izazvati pojavu pretilosti, hiperinzulinemije i dijabetesa tipa 2.
- “Šljive i grožđe imaju najviše šećera; grožđani šećer se ne uzima besplatno. Što se tiče lubenice i dinje, nevjerojatno je da lubenica ima viši glikemijski indeks od dinje, a očito je opet slađa dinja od kakvog malog udjela vode, ali manje nego lubenica pa je možda preporuka dinja koja također ima veću nutritivnu vrijednost u odnosu na lubenicu.” dr Stanković za RTS
Evo ga, najteže od svih vrsta voća za probavu.
Šljive i kruške su voće koje ima više vlakana i može biti kompliciranije za probavu. Međutim, inače je vrlo zdravo voće. Što se tiče marelica i breskvi, oboje su žuto/narančasto voće bogato beta karotenom i drugim fitonutrijentima koji djeluju kao antioksidansi. Ne bih zaobišla ni kupinu, nadmašila ju je već jagoda, pa malina… sve to bobičasto voće— bogato fitonutrijentima koji pomažu u borbi protiv raka kao slobodnih radikala, ali i jačanja imuniteta.
BONUS TEKST
Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.
Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.
U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.
Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.
- Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.
Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.