Za donošenje informirane odluke o kupnji dodataka magnezija, ključno je prepoznati značaj ovog vitalnog minerala u brojnim tjelesnim funkcijama. Imajte na umu sljedeće ključne točke: Magnezij je prirodno prisutan u tijelu, primarno se nalazi u kostima, mišićima i stanicama. Naime, dr. Carolin Dean, poznata nutricionistica i autorica knjige “The Miracle of Magnesium”, naglašava ključnu ulogu magnezija u svojim spisima.
Dr. Dean ističe potrebu dnevnog unosa između 310 i 420 miligrama magnezija kako bismo zadovoljili svoje prehrambene potrebe. Ovaj preporučeni unos je vitalan budući da magnezij igra ključnu ulogu u aktiviranju enzima bitnih za probavu i apsorpciju hranjivih tvari. Ističe važnost korištenja dodataka prehrani za postizanje ovog cilja.
Za osobe koje se suočavaju s probavnim problemima, dijabetesom ili onima koji konzumiraju velike količine alkohola, dodaci prehrani neophodni su za održavanje odgovarajuće razine magnezija. Odabir dodatka koji tijelo može lako apsorbirati i koji se otapa u vodi je ključan. Dr. Dean preporučuje prah magnezijevog citrata kao izvanrednu opciju, ističući njegovu dokazanu učinkovitost i izvrsnu vrijednost.
- Kako bi se poboljšala apsorpcija i smanjila moguća nelagoda, preporuča se uzimanje magnezija uz obrok, jer ovaj pristup može smanjiti šanse za bol u želucu. Stephanie Schiff, cijenjena nutricionistica, sugerira da bi konzumacija magnezija prije spavanja mogla biti korisna za pojedince, jer može pomoći u opuštanju mišića i poboljšati san. Iako su slučajevi predoziranja magnezijem rijetki, neki pojedinci mogu doživjeti simptome poput bolova u trbuhu i proljeva.
Važno je shvatiti da prekoračenje dnevne granice magnezija od 5000 mg može dovesti do negativnih posljedica. Osobe s problemima srca ili bubrega trebaju se posavjetovati sa zdravstvenim djelatnikom. Nadalje, unos magnezija može spriječiti apsorpciju raznih minerala i lijekova, uključujući antikoagulanse, kalcij, cink, lijekove za dijabetes i diuretike.
Savjetovanje sa zdravstvenim radnikom prije uključivanja magnezija u vašu rutinu je ključno. Pridržavajući se ovih preporuka, možete donijeti informiranu odluku o dodacima magnezija, koji će pojačati njihove pozitivne učinke na vaše zdravlje, a istovremeno smanjiti moguće negativne učinke.
BONUS TEKST
Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.
Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.
U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.
Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.
- Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.
Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.