– Magnezij je definitivno najvažniji mineral za ljudsko zdravlje. Jednostavno, bez njega nema života, a najviše ga ima u vodi, koju u ovim danima toplote, treba piti najmanje 2 litra na jedan dan…

Prije nego se odlučite kupiti dodatke magnezija, ključno je razumjeti važnost ovog esencijalnog minerala u različitim tjelesnim funkcijama. Evo nekoliko bitnih detalja kojih biste trebali biti svjesni: Magnezij je prirodno prisutan u tijelu, posebno u kostima, mišićima i stanicama.

Za podmirenje dnevnih potreba organizma preporučuje se dnevna doza od 310 do 420 miligrama. Korištenje dodataka prehrani ima vrijednu svrhu, kako je objasnila dr. Carolin Dean, poznata nutricionistica i autorica knjige “Magnezijevo čudo”. Dr. Dean ističe ključnu ulogu magnezija u aktiviranju enzima koji su vitalni za pravilnu probavu i apsorpciju hranjivih tvari. Posebice, suplementi igraju značajnu ulogu u osiguravanju dovoljnog unosa magnezija, posebno za pojedince koji su osjetljiviji na nedostatak.

To uključuje osobe s probavnim problemima, dijabetesom ili one koji konzumiraju velike količine alkohola. Kada se odlučujete za dodatak prehrani, važno je odabrati onaj koji se lako apsorbira i topiv je u vodi. Dr. Dean visoko preporučuje izbor magnezijevog citrata u prahu, koji je i isplativ i učinkovit. Najučinkovitiji način konzumiranja magnezija je uzimanje uz obrok, jer se na taj način poboljšava apsorpcija i smanjuje vjerojatnost pojave želučane tegobe. Stephanie Schiff, poznata nutricionistica, preporučuje uzimanje magnezija prije spavanja kako bi se olakšalo opuštanje mišića i pospješio miran san. Iako su slučajevi predoziranja magnezijem neuobičajeni, važno je biti svjestan potencijalnih rizika.

U slučaju predoziranja mogu se pojaviti simptomi poput bolova u trbuhu i proljeva. Toksičnost se može pojaviti kada se konzumira više od 5000 mg magnezija dnevno. Ako već imate bolesti srca ili bubrega, savjetuje se da potražite savjet liječnika prije bilo kakvih promjena u unosu magnezija. Unos magnezija može poremetiti apsorpciju raznih minerala i lijekova, poput kalcija, cinka, razrjeđivača krvi, lijekova za dijabetes i diuretika. Prije upotrebe magnezija važno je potražiti savjet liječnika.

Slijedeći ove smjernice, možete napraviti dobro informiran izbor u vezi s korištenjem dodataka magnezija, maksimizirajući njegove potencijalne zdravstvene prednosti, a sve povezane rizike svesti na minimum. Normalno funkcioniranje cijelog organizma ovisi o prisutnosti magnezija. Bez magnezija, proizvodnja energije bi prestala i metabolički procesi bi se zaustavili u tijelu. Važnost magnezija u tijelu ne može se precijeniti, jer on aktivno sudjeluje u više od 300 enzimskih sustava, pridonoseći bitnim funkcijama kao što su formiranje kostiju, metabolizam proteina, masti i ugljikohidrata, proizvodnja ATP-a, aktivacija vitamina i zgrušavanje krvi.

Magnezij služi kao vrijedan pomoćnik u brojnim staničnim funkcijama, igrajući ulogu u održavanju ravnoteže reakcija stvaranja energije unutar mišića. Kada postoji manjak magnezija, to rezultira slabošću mišića i otežava njihovu sposobnost da učinkovito funkcioniraju.

  • Štoviše, nedostatak magnezija također može poremetiti razine kalija, koji je neophodan za olakšavanje prijenosa energije unutar stanice. Otprilike 10% magnezija koji unosimo našom prehranom dolazi iz vode. Namirnice bogate magnezijem, poput zelenog povrća i špinata, sadrže visoke razine klorofila. Orašasti plodovi, sjemenke i neprerađene žitarice također su prepoznati kao izvrsni izvori magnezija.

Mahunarke, voće, riba i meso sadrže manje količine ovog minerala. Kuhanje ne mijenja stabilnost minerala u hrani. Nedostatak magnezija može se pripisati različitim potencijalnim čimbenicima. Postoje različiti čimbenici koji mogu dovesti do povećane potrebe za magnezijem. To uključuje situacije kao što su trudnoća, razdoblja rasta i razvoja, doživljavanje stresa ili bavljenje pojačanom tjelesnom aktivnošću. S druge strane, do nedovoljnog unosa magnezija može doći zbog neuravnotežene prehrane ili konzumiranja namirnica kojima nedostaje magnezija.

Još jedan čimbenik koji može pridonijeti smanjenju razine magnezija je pojačano lučenje, koje se može dogoditi kao posljedica tjelesne aktivnosti, dojenja, dijabetesa te uzimanja određenih lijekova poput diuretika i digitalisa. Dodatno, zlouporaba laksativa i alkohola također može dovesti do povećanog lučenja magnezija. Malapsorpcija je još jedan problem koji može uzrokovati nedostatak magnezija, a često se javlja kao posljedica gastrointestinalnih problema ili prirodnog procesa starenja.

Nadalje, okolišni uvjeti igraju ulogu u razinama magnezija, s kiselim kišama i umjetnim gnojivima koji smanjuju magnezij u tlu. To u konačnici utječe na koncentraciju magnezija u biljkama i životinjama. Istraživanja su pokazala da se količina magnezija u voću i povrću smanjuje s godinama. Na primjer, 1914. jabuke su sadržavale 28.9 mg magnezija, dok se 1992. godine ta količina smanjila za više od pet puta na samo 5 mg.