Čista crijeva stručnjaci smatraju ključnim za održavanje dobrog zdravlja. Čišćenje debelog crijeva ključni je korak u pripremi za određene medicinske postupke i pretrage, poput kolonoskopije. Međutim, u novije vrijeme čišćenje debelog crijeva pojavilo se i kao samostalna terapija, poznata kao hidrokolon terapija. Ali što to točno podrazumijeva?

Dr Tamara Sarić, liječnica opće prakse za Prvu TV otkrila je da je hidrokolon terapija drevna praksa koja je nastala u Egiptu prije modernog doba. Ova metoda uključuje temeljito čišćenje debelog crijeva. Nadalje, liječnik je pojasnio razliku između Hydrocolon terapije i klistira.

  • Liječnik je dao objašnjenje zahvata hidrokolona, ​​istaknuvši njegove prednosti u eliminiranju rizika od infekcije, smanjenju nelagode i uklanjanju neugodnih mirisa. Tijekom postupka pacijent leži na leđima i promatra kako se uređaj napunjen vodom i morskom soli koristi za proces čišćenja.

Koje prednosti nudi hidrokolon terapija?

Debelo crijevo, koje može doseći duljinu od jednog i pol do dva metra, au nekim slučajevima i duže, služi kao skladište raznih tvari tijekom niza godina. Naša konzumacija daleko nadmašuje našu eliminaciju, što nas čini nemogućim riješiti se tako velike količine otpada samo kroz svakodnevno pražnjenje crijeva. Kako bi se to adekvatno riješilo, preporučuje se podvrgnuti se tri do pet tretmana čišćenja debelog crijeva godišnje. Liječnik je naglasio da se jednim tretmanom ne može potpuno očistiti cijelo debelo crijevo. Nadalje, proces čišćenja debelog crijeva ne samo da izbacuje plinove, već i vraća debelo crijevo u pravilan položaj, pročišćava jetru i kožu te ulijeva osjećaj oslobođenja.

BONUS TEKST

Od davnina su ljekovita svojstva češnjaka prepoznata kao učinkovit prirodni lijek u borbi protiv virusa i prehlada. Osobito ga je važno uvrstiti u svoju svakodnevicu tijekom zimskih mjeseci kada vladaju virusne infekcije.

Opće je poznato da se naš imunološki sustav oslanja na sposobnost tijela da se obrani od utjecaja vanjskih elemenata kako bi se zaštitio od bolesti. Češnjak (Allium sativum) je moćan saveznik u tom pogledu. Češnjak, zeljasta biljka s podzemnom lukovicom i stabljikom visokom do jednog metra, pruža pravu zaštitu. Srećom, češnjak je u našim krajevima lako dostupan za konzumaciju tijekom cijele godine.

Opsežna znanstvena analiza potvrdila je da se češnjak sastoji od približno 200 moćnih spojeva, uglavnom koncentriranih u lukovici, iako se cvijet, stabljika i lišće također koriste u kulinarstvu. Češnjak se može pohvaliti bogatstvom esencijalnih nutrijenata, uključujući adenozin, alicin, aminokiseline, dijetalna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezo, enzime, vitalna ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor, i fosfora. Ovaj svestrani sastojak može se konzumirati i sirov i kuhan, a služi kao divan dodatak raznim jelima, a ujedno djeluje i kao prirodni konzervans za sprječavanje kvarenja hrane.

  • Stoljećima u prošlosti, Kinezi su češnjak koristili kao temelj za brojne ljekovite pripravke. Unutar naše tradicionalne prakse liječenja, češnjak ima cijenjeni status univerzalnog lijeka za mnoštvo bolesti.

Češnjak, svestrani sastojak, stekao je popularnost kao glavna namirnica u narodnoj kuhinji, služeći i kao jeftina opcija i kao oblik preventivne medicine. Među općom populacijom, češnjak se smatra lijekom za sve, koji ulijeva nepokolebljivo povjerenje. Tijekom povijesti, tijekom izbijanja bolesti kao što su tifus, kolera, kuga, dizenterija i gripa, češnjak se dosljedno preporučivao i koristio kao preventivno i kurativno sredstvo. Posljednjih godina razvijene su i tablete i kapsule s češnjakom za osobe koje možda ne cijene okus i miris svježeg češnjaka.