Tijekom ljetne sezone pojedinci uživaju u posjetu plaži, često u pratnji vlastite hrane. Međutim, jeste li ikada razmišljali o roku trajanja ovih namirnica? Dr. Veroslava Stanković, ugledna nutricionistica, daje smjernice o vrstama namirnica kojih se treba kloniti, tehnikama pripreme sendviča otpornih na visoke temperature te o sigurnosti konzumacije kupovnih peciva.
Dr. Stanković predlaže da ako vaš dnevni plan uključuje dosta vremena za boravak na plaži, bilo bi mudro ponijeti prijenosni hladnjak kako bi kvarljive namirnice životinjskog podrijetla bile svježe. Alternativno, odabir suhe hrane poput peciva sa suhomesnatim proizvodima bio bi prikladniji izbor. Ipak, tijekom sunčanih razdoblja preporučljivo je sa sobom ponijeti rashlađeno povrće, salate i voće jer osiguravaju bitne hranjive tvari, hidrataciju i elektrolite koji se gube tijekom izlaganja suncu.
Liječnik upozorava da se namazi ne konzumiraju kada se uz muffine konzumiraju čajne kobasice jer imaju tendenciju brzog kvarenja. Preporučljivo je kloniti se druge kvarljive hrane na visokim temperaturama, budući da je opasna temperaturna zona za proizvode životinjskog podrijetla između 6 i 65 stupnjeva Celzijusa. Bakterije poput salmonele i Escherichie coli bujaju na 35 stupnjeva, što rezultira brzim razmnožavanjem i potencijalom za crijevne infekcije.
- Kada je riječ o rolnicama, dr. Stanković naglašava da se kobasica, ako je dobro kuhana, može konzumirati unutar sat vremena od kupnje. Unatoč tome, ova masna i teška hrana ima potencijal povisiti razinu masnoće u krvi, osobito ako se ne unosi dovoljna količina tekućine. Odlučiti se za suhu lepinju uz svježe cijeđeni sok ili limunadu pametniji je izbor za dan na plaži.
Međutim, ključno je napomenuti da je ova namirnica iznimno bogata i težinom i udjelom masti, što potencijalno može rezultirati povišenim razinama masnoće u krvi tijekom tog vremena. Ovaj rizik postaje još izraženiji ako se konzumira nedovoljna količina tekućine. Posljedično, zbog zgušnjavanja krvi i nakupljanja masnih kapljica postoji povećana vjerojatnost da ćete doživjeti srčani ili moždani udar.
Slijedeći ove smjernice, možete uživati u hranjivim i sigurnim obrocima na plaži, minimizirajući šanse za probleme s probavom ili bilo koje druge zdravstvene probleme.
BONUS TEKST
Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.
- Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.
U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.
Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.
Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.
Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.