Pozitivan učinak uključivanja čaše vina u obrok za poboljšanje tjelesne dobrobiti dosljedno podržavaju medicinski stručnjaci. Mnogi se uz podnevni obrok odlučuju za umjerenu količinu crnog vina, što su medicinski stručnjaci potvrdili kao blagotvorno djelovanje na zdravlje, sve dok je konzumacija u razumnim granicama.

Prema uglednim zdravstvenim stručnjacima na “WebMD”, pouzdanom medicinskom izvoru, crno vino sadrži antioksidanse za koje je dokazano da učinkovito smanjuju krvni tlak. Brojne studije dosljedno su pokazale da osobe s blago povišenim krvnim tlakom doživljavaju smanjenje svojih očitanja nakon konzumacije crnog vina.

Liječnici vjeruju da je prisutnost polifenola u crnom vinu odgovorna za njegov pozitivan učinak na zdravlje kardiovaskularnog sustava. Dok su potrebna daljnja istraživanja kako bi se potvrdila ova potencijalna prednost, preliminarna otkrića pokazuju da crno vino može promicati zdravlje srca smanjujući nakupljanje štetnih masnih naslaga u arterijama i poboljšavajući cirkulaciju krvi.

Crno vino ima potencijal djelovati kao zaštita od pojave Alzheimerove bolesti, pružajući štit protiv ovog iscrpljujućeg stanja. Prisutnost polifenola u crnom vinu igra ključnu ulogu u inhibiciji proizvodnje proteina koji dovode do stvaranja štetnih tvari, odgovornih za propadanje moždanih stanica. Osim toga, polifenoli posjeduju sposobnost smanjenja toksičnosti već postojećih spojeva, čime se ublažava kognitivna šteta nanesena mozgu.

Iako postoje znakovi koji ukazuju na moguće prednosti uvrštavanja crnog vina u prehranu, ključno je priznati potencijalne rizike koje ono može predstavljati za zdravlje. Osobama s oštećenjem jetre strogo se savjetuje da ne konzumiraju alkohol zbog njegovog štetnog djelovanja. Nadalje, važno je istaknuti da crno vino ima sposobnost pridonijeti povećanju tjelesne težine, a prekomjeran unos alkohola može rezultirati ovisnošću.

BONUS TEKST

Od davnina su ljekovita svojstva češnjaka prepoznata kao učinkovit prirodni lijek u borbi protiv virusa i prehlada. Osobito ga je važno uvrstiti u svoju svakodnevicu tijekom zimskih mjeseci kada vladaju virusne infekcije.

Opće je poznato da se naš imunološki sustav oslanja na sposobnost tijela da se obrani od utjecaja vanjskih elemenata kako bi se zaštitio od bolesti. Češnjak (Allium sativum) je moćan saveznik u tom pogledu. Češnjak, zeljasta biljka s podzemnom lukovicom i stabljikom visokom do jednog metra, pruža pravu zaštitu. Srećom, češnjak je u našim krajevima lako dostupan za konzumaciju tijekom cijele godine.

Opsežna znanstvena analiza potvrdila je da se češnjak sastoji od približno 200 moćnih spojeva, uglavnom koncentriranih u lukovici, iako se cvijet, stabljika i lišće također koriste u kulinarstvu. Češnjak se može pohvaliti bogatstvom esencijalnih nutrijenata, uključujući adenozin, alicin, aminokiseline, dijetalna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezo, enzime, vitalna ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor, i fosfora. Ovaj svestrani sastojak može se konzumirati i sirov i kuhan, a služi kao divan dodatak raznim jelima, a ujedno djeluje i kao prirodni konzervans za sprječavanje kvarenja hrane.

Stoljećima u prošlosti, Kinezi su češnjak koristili kao temelj za brojne ljekovite pripravke. Unutar naše tradicionalne prakse liječenja, češnjak ima cijenjeni status univerzalnog lijeka za mnoštvo bolesti.

  • Češnjak, svestrani sastojak, stekao je popularnost kao glavna namirnica u narodnoj kuhinji, služeći i kao jeftina opcija i kao oblik preventivne medicine. Među općom populacijom, češnjak se smatra lijekom za sve, koji ulijeva nepokolebljivo povjerenje. Tijekom povijesti, tijekom izbijanja bolesti kao što su tifus, kolera, kuga, dizenterija i gripa, češnjak se dosljedno preporučivao i koristio kao preventivno i kurativno sredstvo. Posljednjih godina razvijene su i tablete i kapsule s češnjakom za osobe koje možda ne cijene okus i miris svježeg češnjaka.