Na današnjem tržištu postoji širok izbor dodataka prehrani koji zadovoljavaju različite potrebe, od skidanja kilograma do postizanja mirnog sna. Unatoč tome, ključno je imati na umu da, iako su ti dodaci obično korisni u nadopunjavanju hranjivih tvari koje nedostaju u našoj prehrani, oni također dolaze s inherentnim rizicima.

Index izvještava da su farmaceut HaVy Ngo-Hamilton i liječnik dr. Charles Puza upozorili na tri posebna dodatka prehrani jer mogu predstavljati rizik za zdravlje ako se uzimaju u velikim dozama ili zajedno s drugim lijekovima.

Prekomjerne razine željeza

Dr. Puza upozorava na nenadziranu upotrebu dodataka željeza, unatoč njegovoj vitalnoj ulozi u prijenosu kisika u krvotoku. Zapravo, on naglašava potencijalnu štetu za srce ako unos željeza ne odredi medicinski stručnjak.

 

Nakupljanje željeza u tjelesnim organima, stanje koje se naziva hemokromatoza, može rezultirati ozbiljnim zdravstvenim komplikacijama, poput kardiovaskularnih problema. Stoga je ključno potražiti smjernice od liječnika prije nego što uključite dodatke željeza u svoj dnevni režim.

Konzumiranje prekomjerne količine kalija ili vitamina K

Iako se ne može precijeniti važnost kalija u smislu njegove uloge u održavanju optimalnog zdravlja srca i podržavanju raznih tjelesnih funkcija, vrijedno je napomenuti da se suplementacija može pokazati korisnom i potpuno sigurnom u brojnim slučajevima. Unatoč tome, ključno je biti oprezan i izbjegavati prekomjerni unos, osobito za osobe koje istodobno koriste određene lijekove.

Prema Ngo-Hamiltonu, osobe kojima su propisani ACE inhibitori i ARB za hipertenziju trebaju biti oprezne kada je riječ o razinama kalija. Ovi lijekovi djeluju tako da inhibiraju aldosteron, hormon koji regulira izlučivanje kalija urinom. Posljedično, uzimanje dodataka kalija uz ove lijekove ne preporučuje se osim ako to nije izričito uputio zdravstveni djelatnik.

Davanje velikih količina vitamina D i kalcija

Nedovoljna izloženost sunčevoj svjetlosti često dovodi do manjka vitamina D i kalcija. Kao rezultat toga, brojni pojedinci sada se oslanjaju na dodatke prehrani kako bi ispunili svoje prehrambene potrebe. Ipak, prekomjerna konzumacija ovih esencijalnih elemenata može povećati vjerojatnost razvoja kardiovaskularnih bolesti.

Neophodno je biti oprezan kada razmišljamo o dodavanju vitamina D i nadomjestaka kalcija u naš dnevni režim jer prekomjerni unos ovih hranjivih tvari potencijalno može povećati vjerojatnost razvoja kardiovaskularnih bolesti. Ovaj rizik je posebno povećan kada se ti dodaci nabavljaju iz nepouzdanih izvora. Stoga je imperativ potražiti savjet medicinskog stručnjaka i podvrgnuti se krvnim pretragama kako bi se procijenilo je li potrebna dopuna ili ne.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

  • Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.