Iako naše obožavanje lubenice nema granica, bitno je priznati da ne mogu svi sudjelovati u njezinoj konzumaciji, osobito oni s inzulinskom rezistencijom. Nadalje, mišljenja o primjerenom dnevnom unosu lubenice su različita, a mnogi pojedinci mogu biti obeshrabreni kada saznaju da je preporučena količina samo 400 grama.

Doktor Saša Plećević, poznat i kao dr. Filgud, ne savjetuje pridržavanje lubenice dijete za mršavljenje. Iako se ova dijeta često spominje, on ističe da nije zdrava ni preporučena metoda. Dr. Filgud ističe činjenicu da čak i ako je hrana koja se konzumira hranjiva, njezina prekomjerna konzumacija će dovesti do debljanja.

Plećević jeistaknuo važnost održavanja uravnotežene prehrane, istaknuvši kako nije održivo oslanjati se samo na lubenicu. Nadalje, Plećević je doveo u pitanje nedostatak esencijalnih nutrijenata i proteina u tako ograničenoj prehrani.

Prema Plećeviću, savršeno je prihvatljivo svakodnevno konzumiranje lubenice, pod uvjetom da se konzumira umjereno. Sugerira da je jedna kriška lubenice prikladna veličina porcije za pojedince, dok se veći pojedinci mogu odlučiti za dvije obične kriške, što iznosi otprilike 300-400 grama. Plećević ističe da lubenica nije samo osvježavajuća poslastica, već je korisna i za održavanje zdravog rada srca i bubrega.

Dr. Filgud daje negativan odgovor na upite o tome mogu li osobe s inzulinskom rezistencijom konzumirati lubenicu, jer postoje nejasnoće oko toga.

Imperativ je da se suzdrže od konzumiranja lubenice. Primarni zahtjev za njih je davanje prioriteta mirnom noćnom snu, osiguravajući da se povuku u krevet između 22 i 23 sata i spavaju najmanje sedam do osam sati. Nedvojbeno je i pridržavanje specifične prehrane bitno, no redovita tjelesna aktivnost možda je najvažniji faktor za postizanje uspjeha. Umjesto lubenice mogu se odlučiti za alternative poput malina, ribiza i raznih drugih vrsta bobičastog voća. Plećević je te preporuke istaknuo u gostovanju u emisiji 150 minuta na TV Prva.

BONUS TEKST

Od davnina su ljekovita svojstva češnjaka prepoznata kao učinkovit prirodni lijek u borbi protiv virusa i prehlada. Osobito ga je važno uvrstiti u svoju svakodnevicu tijekom zimskih mjeseci kada vladaju virusne infekcije.

Opće je poznato da se naš imunološki sustav oslanja na sposobnost tijela da se obrani od utjecaja vanjskih elemenata kako bi se zaštitio od bolesti. Češnjak (Allium sativum) je moćan saveznik u tom pogledu. Češnjak, zeljasta biljka s podzemnom lukovicom i stabljikom visokom do jednog metra, pruža pravu zaštitu. Srećom, češnjak je u našim krajevima lako dostupan za konzumaciju tijekom cijele godine.

Opsežna znanstvena analiza potvrdila je da se češnjak sastoji od približno 200 moćnih spojeva, uglavnom koncentriranih u lukovici, iako se cvijet, stabljika i lišće također koriste u kulinarstvu. Češnjak se može pohvaliti bogatstvom esencijalnih nutrijenata, uključujući adenozin, alicin, aminokiseline, dijetalna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezo, enzime, vitalna ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor, i fosfora. Ovaj svestrani sastojak može se konzumirati i sirov i kuhan, a služi kao divan dodatak raznim jelima, a ujedno djeluje i kao prirodni konzervans za sprječavanje kvarenja hrane.

Stoljećima u prošlosti, Kinezi su češnjak koristili kao temelj za brojne ljekovite pripravke. Unutar naše tradicionalne prakse liječenja, češnjak ima cijenjeni status univerzalnog lijeka za mnoštvo bolesti.

  • Češnjak, svestrani sastojak, stekao je popularnost kao glavna namirnica u narodnoj kuhinji, služeći i kao jeftina opcija i kao oblik preventivne medicine. Među općom populacijom, češnjak se smatra lijekom za sve, koji ulijeva nepokolebljivo povjerenje. Tijekom povijesti, tijekom izbijanja bolesti kao što su tifus, kolera, kuga, dizenterija i gripa, češnjak se dosljedno preporučivao i koristio kao preventivno i kurativno sredstvo. Posljednjih godina razvijene su i tablete i kapsule s češnjakom za osobe koje možda ne cijene okus i miris svježeg češnjaka.