Određivanje optimalnog vremena za vježbanje predstavlja značajnu dilemu: treba li se vježbati ujutro ili navečer? Australski istraživači otkrili su da bavljenje tjelesnom aktivnošću tijekom večernjih sati može smanjiti vjerojatnost prerane smrtnosti za impresivnih 61 posto. Ovo je otkriće proizašlo iz opsežne studije koja je trajala osam godina, a koja je uključivala veličinu uzorka od 30.000 pojedinaca. Zanimljivo je da se trajanje vježbanja po tjednu nije pokazalo presudnim faktorom; nego se učestalost tjelesne aktivnosti pokazala kao ključna odrednica njezinih zdravstvenih dobrobiti.

Dr Saša Plećević, poznat i kao dr. Filgud, stručnjak anesteziologije s reanimacijom i instruktor fitnesa Prve TV, daje vrijedne savjete o održavanju zdravog načina života i postizanju fit tijela. Kada je riječ o zaštiti našeg srca, mnogi se pitaju koje su vježbe najučinkovitije. Zanimljivo, istraživanje sugerira proturječne nalaze, pri čemu neke studije zagovaraju popodnevne treninge, dok druge promiču jutarnje vježbanje kao optimalan izbor.

Odlučujući čimbenici za optimalnu izvedbu i sposobnost našeg tijela da metabolizira ovise o prosječnom pojedincu. Prema dr. Filgudu, neki pojedinci napreduju ujutro, dok su drugi produktivniji poslijepodne. Kao netko tko prakticira ono što propovijeda, dr. Filgud osobno vježba svako jutro. Nastavio je ocrtavati idealne komponente jutarnje vježbe, naglašavajući njezinu važnost za održavanje zdravog načina života.

Prema dr. Filgudu, prvi korak nakon buđenja trebao bi uključivati ​​konzumiranje čaše vode sobne temperature s dodatkom probiotika. Znanstveni dokazi podupiru ideju da probiotici jačaju imunološku funkciju, jer naša tijela posjeduju dva različita “mozga” – jedan se nalazi u glavi, a drugi u želucu. Nakon toga preporuča se popiti šalicu zelenog čaja. Dr. Filgud također je naglasio važnost treniranja i hidriranja tijekom vježbanja, zaključivši s važnošću doručka.

Prema riječima fitness trenera, održavanje dosljednog rasporeda vježbanja u isto vrijeme svaki dan ključno je za optimalne rezultate. Pridržavanje rutine je bitno, ali je važno mijenjati vježbe. Pojedincima je dovoljno bavljenje treninzima snage i fleksibilnosti tri puta tjedno, dok je dnevna šetnja obavezna. Trenerica je također naglasila da pretjerana tjelesna aktivnost može biti štetna i čak doprinijeti raznim poremećajima.

Osim toga, značaj sna u procesu mršavljenja ne može se precijeniti. Tvrdi da kada nam je san poremećen, zadatak skidanja kilograma postaje znatno veći izazov.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.