Slinu stvaraju različite žlijezde u ustima, što za posljedicu ima pojavu curenja sline tijekom spavanja na boku i smanjenje proizvodnje sline tijekom spavanja na leđima.

Ako spavate u drugom položaju osim na leđima, primjerice na boku ili na trbuhu, uobičajeno je da vam se usta nenamjerno otvore, što rezultira slinjenjem. Međutim, ovaj se problem može izbjeći spavanjem na leđima. Osim toga, alergije također mogu pridonijeti pretjeranom slinjenju tijekom spavanja.
Lučenje sline može biti pojačano zbog alergija poput alergijskog rinitisa i određenih alergija na hranu.

Kiselost
Pretjerano lučenje sline može biti potaknuto stimulacijom jednjaka, za koju se općenito vjeruje da je uzrokovana želučanom kiselinom.

Kada doživite infekciju gornjih dišnih puteva, uobičajeno je naići na poteškoće u disanju i gutanju kao rezultat prekomjernog nakupljanja sline. U slučaju začepljenog nosnog prolaza, pojedinci se oslanjaju na disanje na usta, što zauzvrat potiče povećanje proizvodnje sline.

Angina
Nakupljanje sline česta je posljedica upale krajnika, stanja koje karakterizira upala i oticanje krajnika smještenih u stražnjem dijelu grla, što dovodi do sužavanja prolaza.

Slinavost je česta indikacija koju doživljavaju osobe koje pate od noćnih mora, a može se manifestirati i kod odraslih zbog psihopatoloških uzroka. Ovaj se fenomen često pojavljuje kod osoba koje su podvrgnute visokim razinama stresa ili kao odgovor na određene lijekove.

  • Lijekovi
    Povećano stvaranje sline može biti nuspojava određenih antidepresiva i lijekova poput morfija. Ako uzimate određene lijekove ili droge, prekomjerno slinjenje može postati redoviti dio vaše dnevne rutine.

BONUS TEKST

Od davnina su ljekovita svojstva češnjaka prepoznata kao učinkovit prirodni lijek u borbi protiv virusa i prehlada. Osobito ga je važno uvrstiti u svoju svakodnevicu tijekom zimskih mjeseci kada vladaju virusne infekcije.

  • Opće je poznato da se naš imunološki sustav oslanja na sposobnost tijela da se obrani od utjecaja vanjskih elemenata kako bi se zaštitio od bolesti. Češnjak (Allium sativum) je moćan saveznik u tom pogledu. Češnjak, zeljasta biljka s podzemnom lukovicom i stabljikom visokom do jednog metra, pruža pravu zaštitu. Srećom, češnjak je u našim krajevima lako dostupan za konzumaciju tijekom cijele godine.

Opsežna znanstvena analiza potvrdila je da se češnjak sastoji od približno 200 moćnih spojeva, uglavnom koncentriranih u lukovici, iako se cvijet, stabljika i lišće također koriste u kulinarstvu. Češnjak se može pohvaliti bogatstvom esencijalnih nutrijenata, uključujući adenozin, alicin, aminokiseline, dijetalna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezo, enzime, vitalna ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor, i fosfora. Ovaj svestrani sastojak može se konzumirati i sirov i kuhan, a služi kao divan dodatak raznim jelima, a ujedno djeluje i kao prirodni konzervans za sprječavanje kvarenja hrane.

Stoljećima u prošlosti, Kinezi su češnjak koristili kao temelj za brojne ljekovite pripravke. Unutar naše tradicionalne prakse liječenja, češnjak ima cijenjeni status univerzalnog lijeka za mnoštvo bolesti.

Češnjak, svestrani sastojak, stekao je popularnost kao glavna namirnica u narodnoj kuhinji, služeći i kao jeftina opcija i kao oblik preventivne medicine. Među općom populacijom, češnjak se smatra lijekom za sve, koji ulijeva nepokolebljivo povjerenje. Tijekom povijesti, tijekom izbijanja bolesti kao što su tifus, kolera, kuga, dizenterija i gripa, češnjak se dosljedno preporučivao i koristio kao preventivno i kurativno sredstvo. Posljednjih godina razvijene su i tablete i kapsule s češnjakom za osobe koje možda ne cijene okus i miris svježeg češnjaka.