Prema stručnjacima, optimalni vremenski okvir za kuhanje jaja i postizanje ljuštenja bez napora je između 7 i 10 dana nakon što su snesena. Primjetno je da se određena jaja mogu oguliti bez napora, dok druga iz iste serije mogu izazvati značajnu frustraciju i ljepljivost pri pokušaju guljenja.

Kako biste spriječili neželjena iznenađenja, jednostavno ubacite žličicu sode bikarbone u vodu tijekom kuhanja. Dok starija jaja imaju višu razinu alkalnosti, što rezultira lakšim guljenjem, suprotno vrijedi za svježa jaja, budući da imaju nižu alkalnost što čini uklanjanje ljuske izazovnim. Uvođenjem sode bikarbone, alkalnost se povećava, osiguravajući piling bez napora u budućnosti.

  • Evo nekoliko dodatnih tehnika za postizanje besprijekorno kuhanih jaja: Za određivanje svježine jaja upotrijebite ovu metodu – potopite ih u vodu i promatrajte njihovo ponašanje. Ako potonu vodoravno u stranu, izuzetno su svježe. Ako tonu i stoje uspravno, idealne su za kuhanje. Suprotno tome, jajima koja plutaju je prošlo vrijeme.
    Kako ljuske ne bi popucale tijekom kuhanja, postoji koristan trik da jaja prethodno ugrijete. To se može postići na dva načina: pustiti ih da dosegnu sobnu temperaturu nakon što ih izvadite iz hladnjaka ili ih nakratko uroniti u toplu vodu iz slavine. Važno je napomenuti da je primarni razlog pucanja ljuske tijekom procesa kuhanja iznenadna i drastična promjena temperature.

Za optimalne rezultate u postizanju tvrdo kuhanih jaja, preporučljivo je potopiti ih u hladnu vodu prije početka kuhanja. Ova metoda značajno smanjuje vjerojatnost loma školjki.
Kako biste jaja s prekrasno tekućim žumanjkom, pažljivo ih žlicom uronite u vodu koja ključa i pratite vrijeme trajanja. Vrijeme kuhanja varira ovisno o veličini jaja, ali trebalo bi biti dovoljno otprilike tri minute.

Kako biste postigli ravnomjerno kuhanje, važno je osigurati da sva jaja budu potpuno uronjena tijekom kuhanja. Ako to ne učinite, može doći do neravnomjernog kuhanja. Osim toga, pazite da ne prekuhate jaja, jer to može dovesti do zelenkaste nijanse oko žumanjka i gumene teksture u bjelanjku.

Kako biste kasnije olakšali uklanjanje ljuske, kuhana jaja uronite u hladnu kupku, bilo u vodu ohlađenu na nisku temperaturu ili u vodu s kockicama leda.
Da biste dobili kajganu u ljusci, jednostavno ih snažno protresite prije kuhanja. Ova tehnika, koja se obično naziva “zlatnim jajetom”, rezultira postojanom žutom nijansom u unutrašnjosti, kako izvještava Food Hacks Daily.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

  • Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.