Mlade osobe svijetle kože, osobito crvenokose, često imaju pjegice ili male mrlje na koži. Pojava tamnih mrlja na koži obrambeni je odgovor kože na sunčevu svjetlost i ultraljubičaste zrake, objašnjava onkodermatologinja Natalija Gajdaš. Opseg i količina tih mrlja određeni su “fototipom” pojedinca.

Tri su ključna čimbenika koja određuju fototip pojedinca: boja kože, kose i očiju. Veličina fototipa se smanjuje kako ten postaje svjetliji. Stoga se prvi fototip pripisuje osobama vrlo svijetle kože i svijetlih očiju. Ove osobe su sklone brzim opeklinama od sunca. Prijelazeći na drugi fototip, karakterizira ga tamnjenje kose i kože zbog izlaganja suncu, dok oči ostaju svijetle. Treći fototip obuhvaća osobe tamnije kože, tamnije kose i plavih ili smeđih očiju. Četvrti fototip predstavlja osobe potpuno tamnih crta lica. Na kraju, peti fototip odnosi se na osobe negroidne rase, poznatije kao crna rasa, kako navodi onkodermatolog.

Obično su izloženi dijelovi tijela poput lica, ramena i ruku ukrašeni pjegama.

Slično pjegama, ali s povećanim rizikom,

Pojedinci često zamjenjuju tamne mrlje izazvane suncem za pjege, ali one su zapravo potpuno različita pojava. Ove mrlje, poznate kao lentigo maligna, predstavljaju veći rizik za zdravlje. Za razliku od pjega koje su bezopasne, lentigo maligna je oblik pigmentacije koji pogađa prvenstveno odrasle osobe i služi kao pokazatelj raka kože, piše Mondo.

Prema riječima liječnika, lentigo, slično kao i pjege, ima sposobnost dugotrajnog postojanja, za razliku od pjegica koje nestaju kada dođe hladno vrijeme.

Prema njezinoj tvrdnji, lentigo predstavlja značajan rizik jer se u biti radi o opeklinama na koži. Obavezno ih je pažljivo promatrati i potražiti stručni savjet od dermatologa jer mogu ukazivati ​​na rani razvoj raka kože.

Osobama koje su sklone pjegama i spadaju u prvu i drugu kategoriju fototipa, Natalija savjetuje redovite liječničke konzultacije i dermatoskopske preglede. Ovo je ključno kako bi se napravila razlika između benignih pjegica i potencijalno ozbiljnog raka kože poznatog kao lentigo-melanom.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

  • Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.