Gotovo svatko se u nekom trenutku suočio s izazovom nesanice, ali postoji nekoliko tehnika koje vam mogu pomoći da utonete u san za samo nekoliko sekundi ili minuta. BrightSide je sastavio popis od tri tehnike osmišljene da vam pomognu da utonete u san za samo 10, 60 ili 120 sekundi.

Deset sekundi

Nježno zatvorite oči i dopustite im da se opuste, zajedno s cijelim licem, dok duboko i sporo dišete. Pustite da vam se ramena spuste što je više moguće, a zatim opustite jednu ruku, počevši s dominantnom stranom (ako ste dešnjak, počnite s desnim ramenom), a zatim drugu. Izdahnite, smanjite napetost u prsima i lagano opustite noge, počevši od bedara. Razbistrite misli na deset sekundi i ako vam isprva bude izazovno, pokušajte još jednom. Nakon dovršetka ovih koraka, trebali biste zaspati u roku od 10 sekundi.

Cjelokupna aktivnost traje otprilike 120 sekundi, ali zadnjih 10 sekundi je vitalno i trebali biste nastojati zaspati tijekom tog vremena.

Jedna minuta

Za početak otvorite usne i potpuno udahnite kroz usta. Zatim zatvorite usne i lagano udahnite kroz nos brojeći do četiri. Na kraju duboko izdahnite, proizvodeći zvuk izdisaja u trajanju od osam sekundi.

Primjenom ove tehnike trebali biste zaspati za manje od jedne minute.

Dvije minute

U tu svrhu postoji više tehnika. Jedan učinkovit pristup uključuje obrnutu psihologiju; možete si ponavljati: “Nemoj zaspati, nemoj zaspati…” Ova strategija ima za cilj ublažiti tjeskobu i frustraciju povezanu s nesanicom, što vam u konačnici pomaže da brže zaspite.

Druga tehnika je poznata kao metoda mirovanja. Ovaj vas pristup potiče da zamislite svoje “sretno mjesto”, mjesto povezano s pozitivnim iskustvima. Dok se bavite ovom vizualizacijom, važno je osloboditi se svojih briga i stresa, dopuštajući sebi da utonete u san unutar nekoliko minuta.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

  • Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.