Jaja su ubjedljivo najbolja i najzdravija opcija za prvi obrok u tijeku jednoga dana. Jako su zdrava, drže vas sitim, u sebi imaju zdrave masti i definitivno se mogu jesti i kao dodatak nekim jelima. Međutim, doktori i stručnjaci su i više nego podijeljeni oko njihovoga efekta na ljudsko zdravlje….

Je li dnevna konzumacija jaja za doručak zdrava opcija? Zbog njihove povezanosti s povišenim razinama kolesterola, medicinski stručnjaci daju sljedeće preporuke. Konsenzus sedamnaest medicinskih stručnjaka, uključujući kardiologe i onkologe, naglašava važnost neizostavljanja doručka. Tvrde da je optimalan doručak onaj koji uključuje zobene pahuljice u kombinaciji s jogurtom ili sjemenkama. Unatoč tome, koje su potencijalne posljedice konzumiranja jaja kao dnevnog doručka?

Postoje tvrdnje o visokom sadržaju kolesterola u jajima; no nedavna istraživanja pokazuju da su sigurni za konzumaciju. Unatoč tome, i dalje postoji podijeljeno mišljenje među medicinskim stručnjacima o ovom pitanju. Neki pojedinci, poput neurologa dr. Najma i dr. Steina, odlučuju se na konzumaciju isključivo bjelanjaka zbog nedostatka kolesterola. Suprotno tome, kardiolozi Friman i Cheng nastoje u potpunosti ukloniti jaja iz svog režima prehrane, kako je izvijestio Today. Ipak, postoje slučajevi kada se neki pojedinci odluče konzumirati cijela jaja. Na primjer, onkolog McQuade ponekad priprema kajganu u kombinaciji s povrćem i povrćem, jer vjeruje da pozitivno doprinose zdravlju crijeva.

Nasuprot tome, stomatolog često odabire tvrdo kuhana jaja za brzi doručak kada je vrijeme ograničeno. Dr. McQuade, onkolog, izjavio je da cijela jaja “nude znatnu količinu visokokvalitetnih proteina i korisnih masti”, iako ih on obično konzumira umjereno. Dr. James O’Keefe, sudionik radne skupine za prehranu i stil života Američkog kardiološkog fakulteta, slaže se s ovom perspektivom. On tvrdi da konzumacija dva jaja dnevno, šest dana u tjednu, predstavlja razumnu količinu. Nadalje, naglašava važnost uvrštavanja jaja obogaćenih omega-3 masnim kiselinama u prehranu, jer se pokazalo da su vitalna za očuvanje kardiovaskularnog zdravlja.

BONUS

Sastojci potrebni za miješani kulinarski pripravak: Sastojci: Tri paprike. Tri rajčice. Jedan luk. Dva češnja češnjaka. Količina od 350 grama feta sira, pet jaja, Dvije žlice svježe nasjeckanog peršina, sol, papar i ulje. Priprema heterogene smjese: Počnite sitno narezati luk i češnjak, kao i šunku. Prijeđite na kockice paprike. Radi lakšeg guljenja rajčice blanširajte u vrućoj vodi. Na kraju umutite jaja i izmrvite feta sir na sitne komadiće. Jeste li upoznati s dodatnim prednostima konzumacije jaja? Predstavljamo najznačajnije među njima…

1. Jačanje imunološkog sustava: Široko je mišljenje da jaja služe kao učinkovito sredstvo za prevenciju bolesti zbog njihove uloge u jačanju imunološkog sustava protiv virusa i infekcija. Preporuča se da djeca češće konzumiraju jaja kako bi osigurali adekvatan unos selena koji je bitan u prevenciji Kashin-Beckove bolesti, stanja koje nepovoljno utječe na srce, kosti i zglobove. 2. Koristan kolesterol: Dok brojni pojedinci tvrde da je svakodnevno konzumiranje jaja nezdravo, ova tvrdnja je neutemeljena. Bitna točka je umjerenost.

  • Naime, jaja su najčistiji izvor bjelančevina (bjelančevina) koje su korisne za organizam i pomažu kod mršavljenja. Za održavanje normalne razine kolesterola preporučljivo je ne prekoračiti konzumaciju dva jaja dnevno, budući da se rizici povezani s kolesterolom prvenstveno nalaze u žumanjku. Pojedinačno jaje sadrži otprilike 212 mg korisnog kolesterola koji igra ključnu ulogu u regulaciji razine štetnog kolesterola. 3. Za promicanje optimalnog vida: žumanjak je bogat luteinom i zeaksantinom, dva antioksidansa koji pomažu smanjiti vjerojatnost makularne degeneracije. Konzumacija jaja može doprinijeti izbjegavanju problema s vidom u kasnijim godinama.

4. Kardiovaskularno zdravlje: Prethodne studije su pokazale da postoje tri kategorije LDL kolesterola koje mogu biti štetne, ovisno o veličini čestica unutar LDL kolesterola. Veće čestice imaju manji utjecaj na zdravlje srca. Srećom, manje čestice prisutne u LDL-u koji se nalaze u jajima pretvaraju se u veće. 5. Za povećanje razine energije: primarni izvor energije za ljudsko tijelo je hrana, što naglašava važnost uključivanja visokokvalitetne hrane u prehranu. Preporučljivo je birati namirnice koje omogućuju postupno oslobađanje energije, a upravo su jaja primjer ove karakteristike. Jedno jaje osigurava 15 posto preporučene dnevne doze riboflavina i vitamina B2.

6. Sjajna koža i kosa: Proteini koji se nalaze u jajima jačaju kosu, povećavaju njenu otpornost na vanjske čimbenike i istovremeno daju prirodan sjaj. To rezultira poboljšanom teksturom, smanjenjem ispucalih vrhova i djeluje kao učinkovit regenerator. 7. Esencijalne aminokiseline: Aminokiseline služe kao temeljne komponente proteina, a leucin je najznačajniji pronađen u jajima. Ova posebna aminokiselina igra ključnu ulogu u mršavljenju. Stručnjaci su potvrdili da jaja sadrže najobilniju mješavinu esencijalnih aminokiselina, koje su vitalne za djecu, adolescente i mlade odrasle osobe, jer je njihova ravnoteža ključna za pravilan rast i razvoj.

8. Mentalno zdravlje: Kao što je prethodno navedeno, jaja su bogata aminokiselinama, posebno sadrže devet od ovih esencijalnih spojeva, koji značajno pridonose održavanju optimalnog mentalnog zdravlja. Prednosti ovih aminokiselina povezane su sa smanjenjem simptoma povezanih s depresijom, stresom i tjeskobom. 9. Zaštita vida jedna je od njihovih prednosti: jaja sadrže snažne antioksidanse, posebno zeaksantin i lutein, koji štite oči od štetnih učinaka UV zraka i smanjuju vjerojatnost razvoja katarakte.

Za hranjiv doručak, razmislite o tome da navečer skuhate nekoliko jaja ili ih pohranite u hladnjak kako biste uvijek imali zdravu opciju na raspolaganju. 10. Jaja su izvanredan izvor nekoliko esencijalnih minerala, posebice kalcija, fosfora, selena i joda, osim što obiluju vitaminima B skupine, uključujući biotin, koji ima ključnu ulogu u održavanju zdravlja kože, kose i noktiju. Nadalje, ove nutritivne snage osiguravaju vitamine A, D, E i K, kao i antioksidanse poput luteina i zeaksantina, koji su vitalni za optimalan vid. 11. Gubitak težine: Proteini koji se nalaze u jajima doprinose bržem osjećaju zasićenosti i produžuju trajanje sitosti, što rezultira smanjenim iskušenjem da se prepustite grickalicama ili otvorite hladnjak. To u konačnici olakšava mršavljenje.