– Jedan od glumaca, koji je svoju glumačku karijeru započeo sa samo 8 godina, jeste Slavko Štimac. Naime, on je postao poznat po svojim ulogama u partizanskim filmovima, a danas živi i radi u Beogradu. Već je u penziji, ea tek ponekad odglumi nešto i u pozorištu….

Slavko Štimac, legendarna ličnost regionalne kinematografije, ostavio je neizbrisiv dojam svojim zapaženim nastupima. Sastavljanje iscrpnog popisa televizijskih serija i filmova koji pokazuju njegov talent bio bi težak zadatak. Nevjerojatna priča koju je jednom ispričao ilustrira kako se njegov život neočekivano preokrenuo kada je filmska ekipa stigla u njegovu školu tražeći mlade glumce, mijenjajući njegovu životnu putanju.

  • Sa samo jedanaest godina, 1972. godine, Slavko Štimac krenuo je na glumački put debitirajući u filmu “Vuk samotnjak”, čime je započela njegova blistava karijera. Publika u bivšoj Jugoslaviji imala je sreću svjedočiti transformaciji ovog izvanrednog glumca kroz njegove raznolike uloge, što je privilegija za koju malo tko može reći da je imao. Unatoč tome što nikada nije formalno studirao na Fakultetu dramskih umjetnosti, Slavko Štimac trajno je utjecao na našu filmsku industriju.

Tijekom svog života prihvatio je brojne uloge koje je teško izmjeriti, a njegov popis renomiranih djela uključuje značajne naslove poput “Varljivo ljeto ’68”, “Posebno obrazovanje”, “Sjetite se Dolly Bell” i “Podzemlje”. . Tijekom svoje bogate karijere, cijenjeni domaći glumac odlučio se na jednostavan i privatan život bez zaposlenja, rijetko dajući intervjue. Od 1997. godine postoji skladna veza između Slavka Štimca i njegove supruge Vesne Golubović. Prije ove veze bio je u braku s Majdom Vojniković, s kojom ima sina Vida.

Ono što dodatnu intrigu čini to što su obje Štimčeve partnerice umjetnice, točnije slikarice. Ipak, glumac je odlučio ne priznati javno njihov umjetnički rad. Vlada Srbije odlučila je prošle godine Slavku Štimcu dodijeliti nacionalnu mirovinu, priznavši ga kao jednog od zaslužnih umjetnika u 63. godini života. Vlada Srbije je na sjednici prihvatila prijedlog Komisije da se prizna značajan doprinos kulturi nacije. Izdvajanjem od 64.730 dinara kolektivu od dvadesetak umjetnika, među kojima su Aleksandar Berček, Slavko Štimac, Radoš Bajić i Dejan Savić, omogućit će se doživotna nacionalna mirovina.

BIOGRAFIJA:

Rođen 1960. godine u selu Konjsko Brdo, u današnjoj Hrvatskoj, Slavko Štimac započeo je glumačku karijeru u mladosti. Još u osnovnoj školi privukao je pozornost redatelja Obrada Gluščevića koji je za svoj nadolazeći film tražio mladog glumca za glavnu ulogu.

Sa samo 12 godina Štimac je dobio ulogu mladog pastira Ranka u filmu koji su ubrzo zavoljeli djeca diljem Jugoslavije. Iduće godine redatelj Stipe Delić primijetio je Štimčev talent i ponudio mu ulogu kurira u ratnom filmu “Sutjeska”. Ova prilika Štimcu je otvorila niz glumačkih mogućnosti. Usprkos tome, balansiranje između snimanja i akademskih obveza postalo je izazov za mladog glumca.

Unatoč tome što je rano stekao slavu, Štimac kao glumac nikada nije tražio mjesto u središtu pozornosti. Njegova poniznost i prizemna priroda bili su ono što je istinski povezalo publiku diljem bivše Jugoslavije. Štimč oštro opovrgava medijske tvrdnje o svom obrazovanju, tvrdeći da nikada nije diplomirao glumu na Fakultetu dramskih umjetnosti u Beogradu te da se nije ni pokušao prijaviti na Akademiju. Što se tiče karijere, Slavko je samo godinu dana nakon debija u “Vuku samotnjaku” dobio srdačan poziv redatelja Branka Bauera da sudjeluje u filmu “Salaš u Malom Ritu”.

Ovaj izuzetan kinematografski uradak nastao je prema scenariju koji su zajedno napisali Bauer, Arsen Diklić i Borislav Gvojić, adaptiranom prema Diklićevu romanu, koji je inspirirao još dva filma i televizijsku seriju istog naslova. U filmu je Štimac oživio nezaboravni lik Milana Maljevića, ulogom koja je duboko povezala više generacija gledatelja. Film je premijerno prikazan 1976. godine na cijenjenom Festivalu jugoslavenskog filma u Puli, postigavši ​​pohvale izvanrednim scenarijem, režijom i izuzetnom Štimčevom izvedbom glavne muške uloge. Priča se nastavlja u nastavku pod nazivom “Zimovanje u Jakobsfeldu”, koji je osmislio isti talentirani tim odgovoran i za režiju i za scenarij.