Ovo je sveobuhvatan odgovor. Nalazite li se među onim pojedincima koji povremeno zaborave šalicu kave da bi je kasnije podgrijali? Ili možda imate tendenciju skuhati preveliku količinu kave odjednom i zbog toga je morate ponovno zagrijati? Evo odgovora na upit je li ova praksa uistinu korisna.

Zapravo, mnogi će vas ljudi obavijestiti da podgrijavanje kave nije preporučljivo jer može promijeniti okus i možda smanjiti razinu kofeina.

Kristofer Hendon, docent specijaliziran za kemiju računalnih materijala na Sveučilištu Oregon, daje detaljan odgovor na upit o prednostima podgrijavanja kave.

Ovaj se napitak prvenstveno sastoji od nekoliko kiselina dobivenih iz zrna kave, osobito kininske kiseline, koja daje gorak okus. Dodatno, kava sadrži niz spojeva, uključujući karbonil, sumpor-alicikličke aromatske benzenoide i razne heterocikličke spojeve. Nadalje, prisutnost kofeina u kavi također igra ulogu u gorčini ovog pića.

Što se događa s tim raznim tvarima i spojevima kada se kava izloži toplini?

Hendon primjećuje da kofein pokazuje nisku reaktivnost, navodeći: “To je relativno stabilan organski spoj.

Jedina učinkovita metoda za uklanjanje kofeina iz kave je sublimacija, proces u kojem se kruta tvar pretvara u paru, što zahtijeva vrlo visoke temperature koje prelaze 170 °C.

On priznaje da neki pojedinci vjeruju da zagrijana šalica kave sadrži manje kofeina. Tu percepciju pripisuje placebo učinku, objašnjavajući da prva šalica kave svaki dan utječe na nas na jedinstven način.

“Međutim, samo zato što sadržaj kofeina u vašoj kavi ostaje dosljedan, to ne znači da se sama kava neće promijeniti nakon što je ponovno zagrijete”, objašnjava Hendon.

Slično drugoj kvarljivoj hrani, kava se s vremenom kvari, a zagrijavanje ubrzava to opadanje jer uzrokuje brže isparavanje aromatičnih hlapljivih spojeva.

Hendon u Inverzu zaključuje da iako je vjerojatno da će vaša podgrijana kava imati lošiji okus, ipak možete uživati ​​u njoj bez brige, jer ne predstavlja zdravstveni rizik.

Ako više volite zagrijati kavu, korištenje mikrovalne pećnice bolja je opcija od štednjaka jer skraćuje vrijeme oslobađanja hlapljivih spojeva.

BONUS TEKST

Od davnina su ljekovita svojstva češnjaka prepoznata kao učinkovit prirodni lijek u borbi protiv virusa i prehlada. Osobito ga je važno uvrstiti u svoju svakodnevicu tijekom zimskih mjeseci kada vladaju virusne infekcije.

Opće je poznato da se naš imunološki sustav oslanja na sposobnost tijela da se obrani od utjecaja vanjskih elemenata kako bi se zaštitio od bolesti. Češnjak (Allium sativum) je moćan saveznik u tom pogledu. Češnjak, zeljasta biljka s podzemnom lukovicom i stabljikom visokom do jednog metra, pruža pravu zaštitu. Srećom, češnjak je u našim krajevima lako dostupan za konzumaciju tijekom cijele godine.

Opsežna znanstvena analiza potvrdila je da se češnjak sastoji od približno 200 moćnih spojeva, uglavnom koncentriranih u lukovici, iako se cvijet, stabljika i lišće također koriste u kulinarstvu. Češnjak se može pohvaliti bogatstvom esencijalnih nutrijenata, uključujući adenozin, alicin, aminokiseline, dijetalna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezo, enzime, vitalna ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor, i fosfora. Ovaj svestrani sastojak može se konzumirati i sirov i kuhan, a služi kao divan dodatak raznim jelima, a ujedno djeluje i kao prirodni konzervans za sprječavanje kvarenja hrane.

  • Stoljećima u prošlosti, Kinezi su češnjak koristili kao temelj za brojne ljekovite pripravke. Unutar naše tradicionalne prakse liječenja, češnjak ima cijenjeni status univerzalnog lijeka za mnoštvo bolesti.

Češnjak, svestrani sastojak, stekao je popularnost kao glavna namirnica u narodnoj kuhinji, služeći i kao jeftina opcija i kao oblik preventivne medicine. Među općom populacijom, češnjak se smatra lijekom za sve, koji ulijeva nepokolebljivo povjerenje. Tijekom povijesti, tijekom izbijanja bolesti kao što su tifus, kolera, kuga, dizenterija i gripa, češnjak se dosljedno preporučivao i koristio kao preventivno i kurativno sredstvo. Posljednjih godina razvijene su i tablete i kapsule s češnjakom za osobe koje možda ne cijene okus i miris svježeg češnjaka.