U ovom članku se sklanjamo od tema showbizza i cne hronike, te ćemo pisati o jednom sjajnom receptu koji možete koristiti kako bi pripremili savršen gulaš za sebe i za vaše ukućane.
Chef Ivica Štruml opisuje metodu kojom nastaje ovo klasično jelo. Odabir odgovarajućeg komada mesa, pažljivo pirjanje luka i primjena pravilne tehnike kuhanja pretvaraju proces pripreme gulaša u jednostavan zadatak koji pouzdano daje izvanredne rezultate. Prvi korak uključuje odabir mesa, što je ključni aspekt za postizanje sočnog gulaša. Prema Štrumlovim riječima, goveđi se vrat smatra idealnim izborom, dok je lopatica prihvatljiva alternativa.
S druge strane, preporuča se suzdržati se od upotrebe mesa buta zbog njegove sklonosti da bude pretjerano žilavo i vlaknasto. Od komada vrata ili lopatice dobiva se mekano i sočno meso, što ih čini posebno prikladnima za gulaš. Štruml savjetuje da se ne uklanja masnoća s mesa, navodeći: “Tijekom kuhanja loj će se ukapiti i pojačati okus jela.
“Potrebno je samo ukloniti tetive i membrane.” Meso treba narezati na veće kockice, veličine oko 5 cm. “Izgled gulaša nije presudan jer će veći komadi mesa zadržati sočnost”, pojašnjava. Drugi korak uključuje pravilno pirjanje luka. Ključni sastojak koji gulašu daje jedinstveni okus je luk. Štruml upozorava: “Nemojte ribati, miješati ili miješati luk kako biste ubrzali proces; takav tretman će umanjiti okus jela.” Umjesto toga, luk treba sitno nasjeckati i pirjati dok ne dobije zlatnu nijansu, pazeći da ne potamni previše.
“On objašnjava da bi luk trebao imati delikatnu slatkoću uparenu sa specifičnom gustoćom. Ako je presvijeto, okusu neće biti dovoljne dubine; obrnuto, luk koji je pretaman negativno će utjecati na njegovu teksturu i dovesti do gorčine. Postizanje Za izvrsnu pripremu gulaša ključna je savršena ravnoteža, počnite zagrijavanjem masnoće: U prostranoj, čvrstoj tavi zagrijte ulje ili mast dok ne počne ispuštati lagani dim.
Stavite kockice mesa u tavu i pržite ih na jakoj vatri dok ne dobiju zlatnosmeđu boju. Nakon toga meso ostavite sa strane nakon što ga izvadite iz posude. Za sljedeći korak na preostaloj masnoći pirjajte crveni luk uz povremeno miješanje dok ne dobije zlatnu boju. Ovaj proces je bitan za postizanje slatkoće i gustoće luka. Da biste uklopili meso, vratite ga u lonac zajedno s lukom i ostavite da se smjesa kuha. Neophodno je osigurati da se sva tekućina ispuštena iz mesa i luka adekvatno smanji.
- Proces dehidracije značajno poboljšava okus mesa. Nakon što tekućina potpuno ispari, dodajte crno vino u smjesu. Štruml savjetuje da ne budete štedljivi u odabiru vina, navodeći: “Upotrijebite kvalitetno crno vino u kojem biste osobno uživali uz jelo.” Pustite vino da kuha dok ne ispari, pazeći da njegova esencija ostane kako bi poboljšala okus gulaša. Dodatno, uvedite začinsko bilje i povrće, uključujući češnjak, peršin, lovorov list i kumin, zajedno s naribanim korjenastim povrćem poput mrkve ili celera.
U smjesu umiješajte sol i papar. Dok se povrće kuha na srednjoj vatri, ono će dati svoju inherentnu vlažnost, koju također treba smanjiti. Ova metoda služi za pojačavanje koncentracije okusa. Za postizanje kulinarskog savršenstva: nakon što sva tekućina potpuno ispari, smanjite vatru i pustite gulaš da lagano krčka dok meso ne postane potpuno meko. Ovaj postupak može trajati oko dva sata, ovisno o vrsti odabranog mesa. Potrebni sastojci za pripremu gulaša su sljedeći.
Decilitar ulja ili masti, kilogram junećeg vrata narezanog na kockice, 500 grama sitno nasjeckanog crvenog luka, 40 grama nasjeckanog češnjaka, pola žličice kima, četiri lista lovora, vezica lišća peršina (po želji), i otprilike jedan decilitar crnog vina su potrebni sastojci. Preporučuje se poslužiti ovo jelo uz tjesteninu ili krumpir. Za optimalnu pripremu gulaša, ističe Štruml, tradicionalni prilog u pravilu uključuje priloge poput tjestenine, krumpira, pa čak i domaćeg kruha.
Iako se gulaš može poslužiti odmah nakon što je pripremljen, kuhar preporuča da ga ostavite da odstoji. “Ako gulaš pripremite dan unaprijed i ostavite ga da odstoji preko noći, okusi će se harmoničnije pomiješati. Dodatno, obogaćivanje gulaša dodacima poput svježe salate, kiselih krastavaca ili ajvara pridonijet će divnoj raznolikosti okusa i tekstura blagovanju. iskustvo.
Zaključak Iako se paprikaš može činiti jelom koje zahtijeva mnogo vremena i truda, istina je da primjena određenih kulinarskih tehnika njegovu pripremu može učiniti jednostavnom i ugodnom. Ključ za pripremu vrhunskog gulaša leži u odabiru odgovarajućeg mesa, pravilnom pirjanju luka, i omogućuje polagano kuhanje, što potiče stapanje i poboljšanje okusa. Pridržavajući se uputa chefa Ivice Štrumla, vaš će se gulaš pretvoriti u pravo kulinarsko remek-djelo – sočno, aromatično i nevjerojatno ukusno.