Orhideje su izuzetno elegantne i sofisticirane biljke, što ih čini omiljenom opcijom za unutarnje cvjetne aranžmane. Oni pružaju idealan ukrasni element, omogućujući vam da uspostavite prekrasan cvjetni kutak u vašem domu. Kako bi održali njihovo najbolje stanje, neophodno je slijediti ove preporuke. Korištenjem portala mojerecepty možete uzgojiti zaista izuzetne orhideje.

Odaberite mjesto za postavljanje. Uzmite u obzir određenu vrstu orhideje koju odabirete i pronađite dobro osvijetljeno mjesto koje nudi neizravnu sunčevu svjetlost. Bez toga može prestati cvjetati. 2. Koristite specijaliziranu vodu za punjenje. S obzirom na njihovu posebnu prirodu, orhideje se ne smiju zalijevati običnom vodom. Odaberite vodu s niskom koncentracijom minerala, jer voda iz slavine može biti štetna za korijenje.
Podloga treba ostati vlažna, ali ne i natopljena vodom. 3. Opskrbite biljku gnojivom. Gnojiva prilagođena orhidejama mogu se pronaći u specijaliziranim trgovinama, osiguravajući da vaša biljka dobije vitalne vitamine i hranjive tvari potrebne za nastavak rasta. 4. Održavajte idealnu temperaturu. Mraz je nepodnošljiv za orhideje. Najbolje uspijevaju na temperaturama ispod 30°C, s minimalnim pragom od 9°C.

Kako bi vlaga ostala netaknuta, može biti korisno staviti kamenje koje zadržava vodu u posudu ili koristiti ovlaživač zraka u suhoj prostoriji. Iako je cirkulacija zraka neophodna, ona ne bi trebala štetiti lišću ili stvarati jak propuh. Cvjetove koji su već ocvali treba izvaditi. Ako primijetite da je vaša orhideja prestala cvjetati i rasti, preporučljivo je podrezati stabljiku. Obavezno odrežite 1 cm od prve vidljive izrasline prije nego što počne žutjeti. Osim toga, sijte ga svake dvije godine.

Svake druge godine bitno je presaditi svoju orhideju sa supstratom posebno dizajniranim za ovu vrstu biljke, koja također uspijeva u borovoj kori. Kako bi se olakšala fotosinteza u korijenu, posuda za cvijeće treba biti prozirna. Prije prijenosa biljke u novu posudu, pregledajte korijenje i uklonite sve oštećene. Vjerujemo da su vam ovi savjeti bili korisni i da vam vaše orhideje donose sreću. Za zaštitu lišća, izvanredni rezultati mogu se postići korištenjem običnog mlijeka.

Kako biste izbjegli propadanje lišća, upotrijebite štapić s vatom koji ste uronili u mješavinu mlijeka i vode. Započnite ulijevanjem 70 ml vode u čašu, zatim dodajte 30 ml punomasnog ili poluobranog mlijeka i dobro promiješajte. Zatim uzmite pamučni štapić, umočite ga u ovu otopinu i nastavite s čišćenjem lišća. Postoje jedinstvene tehnike za poticanje cvjetanja orhideja. Ova osoba godinama uzgaja orhideje i rado prenosi svoje znanje i savjete drugima.

Njezina je ideja postala prilično popularna, a dokazuje više od 2,5 milijuna pregleda videa koji je objavila na internetu. Stručni uzgajivač preporučuje da, ako se borite s procvjetanjem svoje orhideje, svakako razmislite o primjeni ove dvije metode. Metoda: Termički šok. Opće je poznato da orhideje osjetljivo reagiraju na nagle promjene temperature i takve varijacije mogu zaustaviti proces cvjetanja.

Biljka optimalno cvjeta kada su noćne temperature oko 6 stupnjeva niže od onih tijekom dana. U slučajevima kada je cvatnja odgođena, manji temperaturni šok može potaknuti željno iščekivane pupoljke da se brzo pojave, iako se preporučuje izbjegavanje ove metode stimulacije u proljeće. Da biste to postigli, tijekom noći kada temperature padnu između 16-18°C, postavite orhideju na hladno vanjsko mjesto poput otvorenog balkona ili vrta, pazeći da bude zaštićena od vjetra.

Ako balkon ima staklenu ogradu, premjestite cvijet bliže otvorenom prozoru i izbjegavajte postavljanje na mjesta koja su izložena izravnom propuhu. Ostavite orhideju da ostane vani preko noći i pustite je da se sunča na suncu tijekom dana. Sunce grije lišće tijekom dana, koje se zatim hladi noću. Uzgajivač navodi da će dvotjedni pokus osigurati orhideji dovoljnu količinu ugljičnog dioksida, koji je neophodan za razvoj korijena, lišća i očekivanih pupova i cvjetova.

Ova metoda za poticanje cvjetanja može se također koristiti u ljeto i ranu jesen. Međutim, budući da su ljetne noći obično tople, a pad dnevnih temperatura neznatan, rast stabljika i kasnijih pupova trajat će dulje. Kako dolazi jesen, niže noćne temperature pozitivno utječu na cvjetanje orhideja, čak i kada se intenzitet sunčeve svjetlosti smanjuje. Tijekom jeseni, kada su vanjske temperature niske, ali su unutarnji uvjeti ugodni, važno je osigurati da se prostorija u kojoj se nalazi orhideja češće provjetrava.

  • Budite oprezni s propuhom jer je štetan za zdravlje orhideja! Iako se eksperimentiranje potiče, zapamtite da ako je vaša orhideja bila zanemarena tijekom cijele godine, nagle promjene temperature možda neće dati korisne rezultate. Savjet 2: Ustanite bez osjećaja žeđi. Ova tehnika stimulacije primjenjiva je na sve orhideje koje ne cvjetaju i može se koristiti tijekom cijele godine. Prvi korak uključuje produljenje trajanja između zalijevanja. Na primjer, ako ste prethodno zalijevali svoje biljke svaka četiri dana kako biste pospješili cvatnju, sada biste trebali prilagoditi taj raspored na svakih osam dana.

Nakon što se supstrat i korijenje potpuno osuše nakon prethodnog zalijevanja, pričekajte još nekoliko dana – četiri dana po vrućem vremenu ili osam dana po umjereno toplim uvjetima – prije nego ponovno zalijete cvijeće. Ako vam nedostaje vremena da provjerite tlo i izračunate dane, postoji jednostavniji pristup: samo udvostručite trajanje sušnog razdoblja. Ključno je suzdržati se od prskanja korijena i lišća biljke.

Nadalje, savjetuje se suzdržati se od upotrebe bilo kakvih biostimulansa, gnojiva ili biljaka za tuširanje tijekom faze stimulacije. Nakon što se razvije toliko očekivani pupoljak, prijeđite na uobičajenu tehniku ​​zalijevanja. Ako se cvjetna stabljika pojavi u jesen ili zimi, biljka će trebati dodatno osvjetljenje. Da biste izbjegli pregrijavanje cvijeta, jednostavno fokusirajte svjetlo na vrh. Imajte na umu da nedovoljno osvjetljenje tijekom jesensko-zimskog razdoblja može spriječiti rast stabljika.