Čovjek o kojem danas pišemo je jeo svaki dan ribu i tako godinu dana, rekao je da to nije bio lak zadatak, iako voli ribu, međutim nije bio naviknut da je jede svakidan.
Često nailazite na informacije o zdravstvenim dobrobitima ribe, a autor i ribar Paul Greenberg odlučio je to istražiti provodeći eksperiment na sebi.
U svom dokumentarnom filmu “Riba na mom tanjuru” Pol je donio odluku da će cijelu godinu jesti samo riblje proizvode i nakon ovog eksperimenta procijeniti svoje tijelo. Tijekom cijele godine doručkovao je, ručao i večerao ribu. Priznaje da je to bio izazovan pothvat; unatoč njegovoj sklonosti prema ribi, nije je navikao jesti je svakodnevno i za svaki obrok. Usprkos tome, uspješno je odradio ovaj izazov i podvrgao se pregledu nakon isteka godine.
- Ispostavilo se da su njegovi rezultati uglavnom ostali isti, s izuzetkom zamjetnog porasta krvnog tlaka tijekom tog vremena.
Da budemo pošteni, rezultati su bili prilično pozitivni, a Pol je spomenuo da se osjeća fantastično i pun energije; tijekom te godine nije imao nikakve bolesti niti prehlade.
Medicinski stručnjaci kasnije su pregledali Polovo istraživanje i zaključili da riba nije štetna i da zapravo može biti vrlo korisna za tijelo, pod uvjetom da se jede umjereno.
Pretjerana konzumacija može ugroziti zdravlje organizma. Dok su omega-3 masne kiseline, cink, željezo i drugi vitamini i minerali koji se nalaze u ribi neophodni za dobrobit, prisutnost malih količina žive ukazuje na to da ribu ne treba konzumirati prečesto. U idealnom slučaju, preporučuje se uživanje u ribi jednom ili dva puta tjedno. Ovaj pristup osigurava da vaše tijelo dobije sve potrebne hranjive tvari u odgovarajućim količinama, prema izvještajima Men’s magazina.
BONUS TEKST
Od davnina su ljekovita svojstva češnjaka prepoznata kao učinkovit prirodni lijek u borbi protiv virusa i prehlada. Osobito ga je važno uvrstiti u svoju svakodnevicu tijekom zimskih mjeseci kada vladaju virusne infekcije.
Opće je poznato da se naš imunološki sustav oslanja na sposobnost tijela da se obrani od utjecaja vanjskih elemenata kako bi se zaštitio od bolesti. Češnjak (Allium sativum) je moćan saveznik u tom pogledu. Češnjak, zeljasta biljka s podzemnom lukovicom i stabljikom visokom do jednog metra, pruža pravu zaštitu. Srećom, češnjak je u našim krajevima lako dostupan za konzumaciju tijekom cijele godine.
Opsežna znanstvena analiza potvrdila je da se češnjak sastoji od približno 200 moćnih spojeva, uglavnom koncentriranih u lukovici, iako se cvijet, stabljika i lišće također koriste u kulinarstvu. Češnjak se može pohvaliti bogatstvom esencijalnih nutrijenata, uključujući adenozin, alicin, aminokiseline, dijetalna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezo, enzime, vitalna ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor, i fosfora. Ovaj svestrani sastojak može se konzumirati i sirov i kuhan, a služi kao divan dodatak raznim jelima, a ujedno djeluje i kao prirodni konzervans za sprječavanje kvarenja hrane.
- Stoljećima u prošlosti, Kinezi su češnjak koristili kao temelj za brojne ljekovite pripravke. Unutar naše tradicionalne prakse liječenja, češnjak ima cijenjeni status univerzalnog lijeka za mnoštvo bolesti.
Češnjak, svestrani sastojak, stekao je popularnost kao glavna namirnica u narodnoj kuhinji, služeći i kao jeftina opcija i kao oblik preventivne medicine. Među općom populacijom, češnjak se smatra lijekom za sve, koji ulijeva nepokolebljivo povjerenje. Tijekom povijesti, tijekom izbijanja bolesti kao što su tifus, kolera, kuga, dizenterija i gripa, češnjak se dosljedno preporučivao i koristio kao preventivno i kurativno sredstvo. Posljednjih godina razvijene su i tablete i kapsule s češnjakom za osobe koje možda ne cijene okus i miris svježeg češnjaka.