– U nastavku našeg današnjega članka govorićemo o higijeni frižidera. Jako rijetko se čisti sama unutrašnjost frižidera, jer se jako teško prljaju police istog. Međutim, ako imate probleme sa čišćenjem, onda će vam itekako pomoći naš današnji savjet….

Izbjegavajte ograničavanje kuhinjskih spužvi samo na čišćenje posuđa ili brisanje površina u kuhinji. Ovi prilagodljivi alati također mogu učiniti čuda u održavanju hladnjaka čistim i bez mirisa. Jednostavan lijek za rješavanje problema vlage i neugodnih mirisa u vašem hladnjaku je korištenje svježih, nekorištenih spužvi. Postupak: Kako biste izbjegli nakupljanje vlage na hrani, stavite spužvu na svaku policu u hladnjaku.

Ove su spužve posebno izrađene da upijaju vlagu i održavaju okoliš suhim. Osim funkcije upijanja vlage, spužve imaju dvostruku ulogu u hladnjacima uklanjajući sve neugodne mirise, rješavajući tako čest problem. Kako biste izbjegli pojavu plijesni, preporučljivo je mijenjati spužve svakih nekoliko dana ili čim se pojave vidljivi znakovi vlage ili promjene izgleda. Primjenom jednostavne metode dezinfekcije možete eliminirati potrebu za čestom kupnjom novih spužvi i umjesto toga ih ponovno koristiti. Nakon što su spužve prošle postupak dezinfekcije, ostavite ih da se osuše na zraku prije sljedeće uporabe. Prednosti:

Postoji praktičan i ekonomičan pristup održavanju hladnjaka čistim i bez mirisa. Štoviše, ovaj pristup vodi računa o okolišu budući da potiče ponovnu upotrebu spužvi, što dovodi do manje otpada. Ove zadatke održavanja jednostavno je izvršiti jer ne zahtijevaju specijalizirane alate ili skupe popravke. Pridržavajući se ovih jednostavnih smjernica, lako možete održavati svoj hladnjak u vrhunskom stanju, jamčeći da će vaša hrana ostati svježa i bez neugodnih mirisa.

DODATNI SADRŽAJ

Prema stručnjacima, trenutne tehnike probira raka grlića maternice poput Papa testa i HPV DNA testa obično zahtijevaju posjet liječniku i mogu izazvati nelagodu kod brojnih žena. Alternativno, novorazvijeni test urina nudi neinvazivni izbor koji bi mogao potaknuti veće sudjelovanje žena u redovitim pregledima.

U 2022. globalno je prijavljeno približno 660 000 novih slučajeva raka grlića maternice i 350 000 smrtnih slučajeva, što ga je utvrdilo kao najčešći tip raka koji pogađa žene. Većina slučajeva raka vrata maternice povezana je s infekcijama visokorizičnim sojevima humanog papiloma virusa (HPV). Iako su postojeće tehnike probira usmjerene na otkrivanje DNK HPV-a, nedavna istraživanja pokazuju da bi procjena potencijala HPV-a za izazivanje raka mogla pružiti precizniju procjenu rizika od razvoja raka. Još uvijek se sumnja u pouzdanost ovog novog testa.

Je li moguće da nedavno kreiran, vrlo osjetljiv test točno identificira proteine ​​povezane s HPV-om u urinu i pomogne u ranom prepoznavanju raka vrata maternice? Skupina istraživača provela je studiju o otkrivanju onkogenih proteina HPV16 E7 u urinu koristeći enzimski imunoanalizu (ELISA). Ovo je istraživanje rezultat suradnje dr. Martina Müllera iz Njemačkog centra za istraživanje raka, profesora Toshiyukija Sasagawe s Medicinskog sveučilišta Kanazawa u Japanu i profesora Etsura Itoa s Odsjeka za biologiju Sveučilišta Waseda u Japanu.

Nalazi njihova istraživanja objavljeni su u časopisu Microorganisms 14. lipnja 2024. godine. Srećom, naš revolucionarni test urina može otkriti HPV16 E7 proteine, ključne markere za procjenu rizika od raka grlića maternice, čak i u vrlo malim količinama. Ova vrhunska tehnologija pruža udobniju opciju u usporedbi s konvencionalnim Papa testom, omogućujući ženama lakši i praktičniji pregled raka vrata maternice. Pomoću ovog testa postignuta je identifikacija onkogenih E7 proteina u uzorcima urina.

Analizom urina žena u različitim stadijima cervikalne intraepitelne neoplazije (CIN), preteče raka vrata maternice, ti su proteini učinkovito otkriveni testom urina. Kod žena s dijagnozom CIN1 protein E7 bio je prisutan u 80 posto slučajeva. Isto tako, 71 posto žena s CIN2 i 38 posto žena s CIN3 pokazalo je prisutnost ovih onkogenih proteina. Ovaj nalaz ukazuje na odnos između stadija CIN lezija i prisutnosti proteina E7, pri čemu su lezije nižeg stadija sklonije izlaganju ovih proteina. Istraživači predlažu da bi ta razlika mogla proizaći iz razlika u životnom ciklusu HPV-a ili njegovog potencijala da uzrokuje rak.