Uobičajeno ponašanje mnogih je odjuriti u zahod nedugo nakon što su popili nekoliko gutljaja prve šalice jutarnje kave. Dok neki ljudi ovo vide kao normalnu pojavu, drugi su zabrinuti da bi to moglo ukazivati na zdravstveni problem. To je potaknulo istraživače sa Sveučilišta u Teksasu da dalje istraže ovaj fenomen.
U studiji koju su proveli znanstvenici, štakorima je davana kava tri dana kako bi se istražio njezin utjecaj na pokretljivost crijeva, bez obzira na razinu kofeina koji se konzumira. Nalazi su bili prilično intrigantni: nakon tri dana konzumiranja kave, kod štakora je došlo do značajnog povećanja pokretljivosti crijevnih mišića. To ukazuje da su, slično kao i ljudi, štakori nakon uzimanja kave imali želju za pražnjenjem crijeva. Dodatno, primijećeno je smanjenje broja bakterija u njihovom izmetu. Shuan Zheng Shi, glavni autor studije, izvijestio je britanski “Mirror” da se ovi učinci javljaju neovisno o kofeinu, budući da kava bez kofeina ima sličan utjecaj na probavu.
Vjeruje se da je laksativni učinak kave posljedica njezinih kiselih svojstava. Prisutnost klorogenske kiseline u kavi podiže razinu želučane kiseline, što zauzvrat potiče rad probavnog sustava.
Stoga, kada vas kava potakne na zahod, sjetite se da je to normalna reakcija i da je vaše zdravlje sasvim u redu.
Bonus: Je li kava korisna za zdravlje?
Često se postavljaju pitanja o utjecaju kave na zdravlje, a odgovori su prilično zamršeni. Prepoznata po svojim snažnim antioksidativnim svojstvima, kava nudi brojne prednosti za tijelo. Unatoč tome, postoje određeni čimbenici koji zahtijevaju pažljivo razmatranje.
- Konzumacija kave bez jela može potaknuti lučenje želučane kiseline, što potencijalno predstavlja rizik za osobe koje pate od gastritisa. Štoviše, čak i osobe sa zdravim želucem mogu osjećati nelagodu kao posljedicu pojačane proizvodnje kiseline, što može dovesti do probavnih smetnji.
Štoviše, nepravilna probava proteina može dovesti do simptoma kao što su nadutost, žgaravica, povraćanje, iritacija, upala, pa čak i povećan rizik od raka debelog crijeva. Stoga stručnjaci preporučuju konzumaciju šnite kruha prije ispijanja kave kako biste zaštitili svoj želudac i potaknuli blagotvoran učinak kave na vaše zdravlje.
BONUS TEKST
Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.
Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.
U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.
Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.
- Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.
Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.