Obraćajući veliku pozornost na svoje tijelo, možete rano prepoznati potencijalne rizike i izbjeći ih.

Simptomi dijabetesa uključuju, na primjer, pojačan osjećaj žeđi, česti nagon za mokrenjem, valunge, nesanicu i noćne grčeve. Osim toga, trebali biste biti oprezni ako osjetite glavobolju i primijetite značajan pad tjelesne težine.

U Hrvatskoj ima 395.058 službeno dijagnosticiranog dijabetesa; međutim, procjene sugeriraju da je stvarni broj onih koji žive s ovim stanjem oko 700 000, jer približno 40 posto ostaje nedijagnosticirano. Dodatno, više od polovice ovih pacijenata pati od visokog krvnog tlaka, a 85 posto ih je klasificirano kao pretilo ili prekomjerno tjelesno.

Dijabetes je dugotrajno stanje koje nastaje kada tijelo ne uspijeva adekvatno upravljati razinama šećera (glukoze) u krvi. Kao ključni izvor energije za tijelo, regulacijom glukoze upravlja inzulin, hormon koji proizvodi gušterača. U slučajevima dijabetesa tijelo ili proizvodi nedovoljno inzulina ili ga ne može učinkovito iskoristiti.

Dijabetes tipa 1 autoimuno je stanje u kojem imunološki sustav cilja na stanice gušterače odgovorne za proizvodnju inzulina. Kao rezultat toga, tijelo ne proizvodi inzulin, što zahtijeva da osobe s dijabetesom tipa 1 daju inzulin cijeli život.

Najrašireniji tip dijabetesa, dijabetes tipa 2, obično se javlja u odrasloj dobi. Ovaj oblik dijabetesa javlja se kada tijelo ne proizvodi dovoljno inzulina ili ga ne koristi učinkovito, što dovodi do inzulinske rezistencije. Često je povezan s čimbenicima kao što su pretilost, nedostatak tjelesne aktivnosti i nezdrav izbor prehrane.

  • Gestacijski dijabetes može nastati tijekom trudnoće kod žena koje prethodno nisu bolovale od dijabetesa. Iako se obično povlači nakon poroda, može povećati vjerojatnost razvoja dijabetesa tipa 2 u budućnosti.

Upravljanje dijabetesom obično zahtijeva izmjene načina života (kao što su prehrana i tjelovježba), korištenje oralnih lijekova ili terapiju inzulinom, ovisno o specifičnom tipu dijabetesa.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

  • Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.